Mutlu Bayramlar

11 Haziran 2018 06:25

Bayramlar, birlik ve beraberliğin olanca coşkuyla kutlandığı, manevî değeri yüksek olan günlerdir.Müslümanların birbirlerine yardım etmeleri, karşılıklı ziyaretlerde bulunmaları, hastaları arayıp sormaları, gurbette olanlara şefkat ve yakınlık göstermeleri, darda kalmışları kurtarmaları, dargınları barıştırmaları, yerine getirilmesi gereken görevlerdendir.

Biz, bayramları birlik, bütünlük ve kültürel değerlerimize sahip çıktığımız için önemsiyoruz. Millî ve dinî bayramlarımızı, ortak kültür değerlerimiz ve bizi bir millet haline getiren ortak bir değer olarak algılıyor ve bunu tereddütsüz kabul ediyoruz.

Ne var ki, millî bayramlar giderek önemsizleştirilirken, dini bayramlar millî bayramların önüne geçti.

Günümüzde, şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarında şanlı Türk Bayrağı dalgalanıyorsa, minarelerde ezanlar okunuyor ve ibadetler özgürce yapılıyorsa, bu, Kurtuluş Savaşı’nda kazanılan zaferler nedeniyledir.

Asla unutmayalım: dinî bayramlar ile millî bayramlar toplum kültürü açısından çok önemlidir; önemsenmeli ve gereken değerleri verilmelidir.

Eskiden bayramlarda herkes öncelikle büyüklerinin ayağına gider, sonra dost ve arkadaşlarını ziyaret ederdi. Şimdi, bayramlar artık “TATİL” e döndü, aracına atlayan kaçacak delik, ağırlanacağı mekân arıyor.

Facebook’ta veya internette arkadaş grubuna toplu bir bayram mesajı gönderdin mi, bayramı da lütfen kutlamış oluyorsun. Şahsen ben böyle kutlamalara hiç itibar etmiyorum, çoğu zaman okumadan siliyorum. (Doğal olarak, posta kutuma benim adresime gönderilmiş ama bana hitap edilmemiş e-postalara yanıt vermiyorum.)

Bu tespitimizi belirttikten sonra, tüm inananların bayramlarının kendi inançlarınca hayırlı ve hayırlara vesile olmasını; şanlı Türk Bayrağı’nın özgürce dalgalandığı vatanımızın birlik ve bütünlüğünün sonsuza dek bozulmamasını dilerim.

Bu vesileyle çok önemsediğim bir konuyu da belirteyim. Ben, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının sadece bayramdan bayrama hatırlanması yerine her zaman önemle üzerinde durulması gereken bir konu olduğuna samimiyetle inanan bir insanım. Bütün sene aranmamış bir insanın, bayramdan bayrama hatırlanması düşüncesi bile bana itici geliyor. Bu, bayramdan bayrama arama alışkanlığından zerrece hoşlanmıyorum.

Öneririm: sevgi ve saygıya layık gördüklerinizi sık sık arayın, sırf sesini duymak için bile olsa, arayın! Elbette bayramda da arayın ama sevginizi ifadeyi bayrama bırakmayın!  O zaman bir anlamı olmuyor! Sevgi ve saygınıza lâyık görmediğiniz insanlar varsa, onları aramanıza zaten gerek yok!

***

GÜNCEL OLAYLAR ÜZERİNE BİR TESPİT:

“Sorunun farkına varan eğer bir çözüm üretmemişse, bizzat kendisi sorunun bir parçasıdır.

Lider, geleceği görebilendir, başkasını suçlayan değil!

Gelecekte olabilecek sorunları önceden göremeyen ise asla lider ya da yönetici değildir ve olamaz!”

 

ATATÜRK DİYOR Kİ:

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ Nİ KURAN TÜRKİYE HALKINA TÜRK MİLLETİ DENİR! NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle