Kaldırım Ve Park İşgalleri

01 Ağustos 2017 09:10

Toplumun ortak kullanımına ayrılan alanlar o kadar azaldı ki! Hele hele yeşil alanlar  adeta kuşa döndü, nefes alınamaz hale geliyor şehirler…Kişi başına düşen ortalama yeşil alan, çocukların koşup oynayacağı parklar, şehir meydanları… Hepsi hayatın olmazsa olmazı. Kaldırımlar, yayaların ve özellikle engellilerin engelsiz yol katetmeleri  açısından hep göz önünde. Şehirler araçlara göre değil, insanlara göre dizayn edilmeli, plan ve programlar ona göre yapılmalı. Şehrin en güzel yerinde denize nazır dalga ve martı sesi içindeki  otoparklardaki araçların hep bizden şanslı olduğunu düşünmüşümdür Yalova’da.

Yolda yürümek, kaldırımda yürümek artık imkansız hale geldi Yalova’da. Kaldırıma, bazı yerlerde yola kadar taşmış masa sandalyeler, hatta bir parkın çimleri üzerinde masa sandalye atılarak müşterisine hizmet verilen Yalova merkezde bu duruma dur denmeli artık. Benim gözüme tüm bunlar çarparken sizin de gözünüze çarpıyordur. Kaldırımda dükkanının önünden birkaç metre ileriye giderek hatta etrafını da çevirerek adeta işgal etmiş esnaf  karşısında vicdanlar nerede? Böyle bir şehirlilik kültürü hiçbir yerde yok. Ne hijyen ne de esnaflık adına buna evet denemez. Yol kenarında açık yerde yemek mi yenilir, yemek mi servis edilir? Parkın üzerinde çimenlerin üzerinde çay mı içilir, tost mu yenir ? Hayır , böyle olmamalı. Kaldırım, yol işgalleri derken park işgalini Yalova’da yaşıyoruz maalesef…

Bu alanlar hepimizin, bu alanlar hepimizin nefes alacağı, çocukların rahatça koşturacağı ortak alanlardır. Kimse şahsi menfaati için, daha fazla para kazanma hırsı için ortak kullanım alanlarını bu şekilde işgal edemez. Sahilde her geçen gün yenisi açılan  büfe ve satış yerleri ve bu yerlere ait eklemeler ve işgaller bu şehre yakışmıyor. Çağrıda bulunuyorum:  Bu alanları lütfen iade ediniz… Yetkililere sesleniyorum; gereğini yapınız…Yoksa bu gidişle yarın daha da ileri gidilerek şehir daha da  yaşanılamaz hale gelecek…

Güzellikler, yaşanabilir şehirler ortak kullanım alanlarının arttırılması ile korunabilir. Hakkımız olan alanların alınarak geriye gidişi kabul etmiyorum bu şehirde yaşayan birisi olarak…Kaldırımda rahatça yürüyeceğim, parkında, yeşil alanında rahatsız edici görüntülerin olmayacağı daha yaşanabilir bir şehir istiyorum. Bundan da ödün vermeyeceğim.

Hep birlikte yaşadığımız Yalova’mız  için kent meydanları gündemde olmalı, Yalova için daha yeşil, daha geniş ve yaşanabilir bir şehir merkezi olmalı… Yeni planlamalarla alternatifler üretilerek geleceğin Yalova’sı için zaman geçmeden altyapının yenilenmesi gerekiyor. Yalova  3-5 caddeye sıkışıp kalmış bir şehir olmamalı, modern ve geniş alanları ile makro bazda yapılacak alanları biz hak ediyoruz ve istiyoruz…Bu misyon ve vizyonla 30 yıl ,50 yıl sonrasına göre yapılacak projeksiyonlarla Yalova’mız  yeniden yapılandırılmalı, güncellenmeli.Ancak bu yaklaşımla daha yaşanabilir, sağlıklı ve kentleşmiş bir Yalova elde edilebilir.

Bu şehir hepimizin ve  hepimizin de aynı hassasiyetle sahip çıkması gerekiyor…

Bir başka yazımda görüşene kadar kalın sağlıcakla… 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle