Güzel Bı̇r Öğretı̇

05 Nisan 2021 09:32

Bir gün, insanlardan kaçan ve yalnız yaşamayı tercih eden yaşlı bir adama sorarlar.“Sürekli yalnız olmaktan bıkmıyor musun?”

Yaşlı adam cevap veriri,

“Yapacak çok işim var; iki şahin eğitmem gerekiyor. Ayrıca iki de kartal var. İki tavşanı sakinleştirmek ve bir aslanı evcilleştirmek…”

“Tabi bir yılan ile bir de eşek var.”

Yaşlı adamın etrafına bakarlar.

Ortalıkta hiç hayvan yoktur.

“İyi ama senin etrafında hiç hayvan yok. Sözünü ettiğin hayvanlar neredeler?”

Yaşlı adam sakin sakin yanıtlar,

“Onlar içimizde yaşayan hayvanlardır.”

“İki şahin, gördükleri her şeye saldırıyorlar. İyi- kötü, yararlı- zararlı onlara ayırt etmeyi öğretmeliyim. Çünkü onlar benim GÖZLERİM.”

“İki kartal, dokundukları her şeyi mahvediyor, yaralıyor ve parçalıyorlar. Onlara hizmet etmeyi ve zarar vermeden yardım etmeyi öğretmeliyim. Çünkü onlar benim ELLERİM.”

“Tavşanlar, her zaman korkarlar, kaçarlar ve saklanırlar. Onları sakinleştirip, zor durumlarla başa çıkmayı öğretmeliyim, belâdan kaçmayı değil. Çünkü onlar benim AYAKLARIM.”

“ En zor kısmı, yılanı izlemek… Sıkı bir kafeste, güvenli bir şekilde kilitli olsa da her zaman saldırmaya, sokmaya, yakın olan herkesi zehirlemeye hazır. Bu yüzden onu takip edip, disiplinli olmalıyım. Çünkü bu benim DİLİM.”

“Eşek, herkesin bildiği gibi çok inatçı, sonsuza kadar yorgun ve işini yapmak istemiyor. Bu yüzden ona şükretmeyi ve işini yapmayı öğretmeliyim. Çünkü bu benim VÜCUDUM.”

“Sonunda kral olmak ve herkese emretmek isteyen bir aslanı evcilleştirmek istiyorum. Gururlu, kibirli ve dünyanın kendi etrafında dönmesini istiyor. O aslanı terbiye etmeliyim. Çünkü bu benim EGOM.”

“Gördüğünüz gibi yapacak çok işim var.”

Not:

Soru sorulan yaşlı adam, Lev Nikolevic TOLSTOY' dur.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle