Gençlerle Yerel Siyaset Vizyonu

25 Eylül 2018 11:06

Yerel yönetimlerde seçilmişlerin ve genelde siyasetçilerin başarılarının temelinde toplumun neyi istediklerini algılamalarında yatıyor.Topluma dokunmak, devamlı iletişim ve etkileşim içerisinde olunmakla olur.Halka hizmet etmek için seçimle işbaşına gelen yöneticiler öyle odaklanmalı ki adeta hücrelerine kadar toplumun nabzını hissetmeli. Siyaset bir iddiadır. Daha iyisini ben yaparım iddiası ve öngörüsü ile toplumun karşısına çıkarak , plan-proje ve gelecek öngörüsünü paylaşmak, seçmeni ikna etmektir.  Bu projelerin ekonomik ve uygulanabilir oluşu yanında sürdürülebilir oluşunu da değerlendirecektir elbette kamuoyu. Burada zaman en değerli hazinedir. Beş yıllık bir döneme sığdırılabilecek yatırım ve projeleri siz yapamamışsanız ve  yine bir beş yıl daha yetki istiyorsanız ne kadar inandırıcı olabilirsiniz? Bir de her geçen yıl  verimliliğiniz ve başarı trendiniz düşmüş ise halkın yerel yönetimlerde yeni yüzler istemesi ve değişim istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Çağ hızla değişiyor ve yenilikleri de beraberinde getiriyor. Teknolojik gelişmeler bu hızla giderken siz eski tas eski hamam , kişisel gelişiminize birşeyler ekleyememişseniz doğal olarak inandırıcılığınızda kalmamış demektir.Bakınız artık bilgisayarla tanışma yaşı birin altına düştü.Bu iletişim ortamında kabuğunu kırmış, dünyadaki örneklerine bir tık kadar yakın olan gençlere, yeni gerçekleştirilebilir hedefler  sunamazsanız onların yaşamlarında yok olmuşsunuz demektir.

Günümüzde gençler sorguluyorlar, düşünüyorlar, değerlendiriyorlar, görüyorlar. Onlar bizden daha iyi imkanlara sahipler, onlar için zaman daha hızlı geçiyor. Dünyanın parmaklarının ucunda olduğu ortamda en iyi olan ve olması gerekeni daha iyi algılayıp anlamaları gayet doğal. Gençler siyasette daha fazla yer almalılar.Ancak bu yolla hızla dönen dünyayı yakalarız. Gençlerin de önü açılmalıdır siyasi partilerce. Mart 2019 yerel seçimleri aslında partiler için de bir fırsat. Günü bilen, anlayan ve dinamik gençlere ne kadar yer verirlerse  siyasi partiler o denli, başarılı olacaklardır. Siyasette önemli olan zor olanı başarmaktır. Hayatta hep zor olanı başarmak isteyenler için çileli yolu aşmak zorlukları yenmek kader olmuştur. Küçük tepeleri herkes aşar. Önemli olan Everest’ e tırmanmaktır. Hedefiniz eğer Everest olursa başarıyı yakalarsınız. Küçük tepeleri hedef alırsanız baştan başarısız olacağınız kesindir. Çünkü aldığınız hedef zaten başarılı olmanızı sağlamayacaktır. Kollektif birliktelikten uzak, paylaşılmayı ve aynı hedefe kilitlenmemiş organizasyonlar başarısız olmaya mahkumdur.

Başarılı insanlar mevcut durağan yapıyı değiştirip daha iyi olanı hedefleyen ideal ve iddialı insanlardır. Konuşup eleştiri yapmanın ötesinde nasıl daha iyisi yapabilir sorusuna düzinelerce cevap sıralayanlar belirleyecek geleceği.Onlar başarıyı yakalayacaklar. Yarım asra yaklaşan yaşamımda yenilenmenin en büyük kazanım olduğunu her gün yaşayarak öğrenen bir kardeşiniz olarak siz gençlere birkaç sözüm olacak; Sizin dışınızda bir dünya var. Hep dışsal çevreye duyarlı olunmalıdır. Sizin dışınızdaki insanlar neyi, nasıl düşünüyorlar? Onlara kulak verilmelidir. İnsan olarak değer veriniz tabii öncelikle. Hiç kimseyi küçük görmeyiniz. Biliniz ki generallerden oluşan bir ordu kaybetmeye mahkumdur. Değer verdiğiniz ölçüde destek göreceğinizden emin olunuz. Destek gördükçe de değer verilirsiniz.  Daima bilgi paylaşımına giriniz. Ne kadar bilgiyi paylaşırsanız grubun sahiplenmesi ve ortak hareket etme seviyesi artacaktır. Planlamanızı, iş bölümünü, geleceğe bakışınızı hep birlikte ve istişare etmeye dayalı yapınız. Benim fikrim en doğru ve uygulanabilir fikirdir diye yola çıkarsanız başta kaybetmişsinizdir zaten. Tüm bireylere öyle değer veriniz ki her biri sistemin bir parçası olduğunun bilincinde ve sorumluluğunda olsun. Uçağın elektronik devreleri ne kadar kıymetli ise iniş takımlarındaki bir vidanın da aynı değeri vardır. O vida görevini yerine getirmezse iniş takımları açılmayacak ve uçağın yere çakılmasına yol açacaktır. Bundan dolayı grubunuzun her bireyi kıymetli olduğu bilinmelidir. Zaten sosyolojik ve psikolojik etmenler bireyin kendisini ifade edebildiği ve grubuyla özdeşleştirebildiği derecede başarının arttığını göstermektedir. Psikoteknik verilere sık sık başvurulmalıdır. Kamuoyunun beklenti düzeyini iyi algılarsanız yol haritanız da çizilmiş olacaktır. Doğal olarak kısa zamanda bu beklentilere cevap vererek başarıyı elde edersiniz.Yoksa yaptım oldu dayatmacı mantığı sizi bir yere götürmeyecektir.

Gençlerimize güveniyor ve her fırsatta onlara destek olmanın yolunu arıyorum.Çünkü sizler geleceğimizsiniz. İdealler ve ülkülerle sizler daha iyi bir Türkiye tablosundaki yerinizle gurur duyuyorum.Bu tabloda eğer bir fırça izi bana da düşerse sizlerle her platformda üzerime ne düşerse varım.

Başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla…

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle