Evde Kalalım

24 Mart 2020 15:20

Köşe yazımı yazdığım 24.03.2020  saat 14.00 itibarıyla koronavirüsle etkin önlemler içeriğinde 65 yaş ve üstü büyüklerimizin sokağa çıkma yasağına uymadıklarına  maalesef sosyal medya ve basından takip ediyoruz.Sayın Cumhurbaşkanımız ve sağlık bakanımızın zorunlu haller dışında sokağa çıkılmamasını tavsiye ettikleri halde sokaklarda , banklarda, parklardaki vatandaşlarımızın duyarsızlığı bu virüsle olan etkin mücadelede vatandaş olarak hepimizin tam katkı vermesinin öneminin tam idrak edilmediği anlaşılıyor.Tüm hazırlıkları kamu yaparken ve gerekli tedbirleri alırken bu “bana bir şey olmaz mantığı” anlaşılır değil. Kendinizi düşünmüyorsanız anne babanızı , çocuklarınızı düşünün lütfen. Sağlık çalışanlarını bu süreçte canlarını hiç sayarak verdikleri insan üstü özveri ve emeklerinden dolayı kutluyorum.Sayın sağlık bakanından hastanelerdeki tüm çalışanlara kadar bu millet size minnettar. Tarih her birinizi kahraman olarak anacak.

Ne olur 15 gün 20 gün evlerimizden çıkmasak. Meslek lisesi idareci, öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum. Belediyelerimizin özellikle temizlik işleri, itfaiye ve zabıta görevlilerini, askeri ve emniyet güçlerimizle bu millet içinde bulunduğumuz süreci aşacaktır. Biraz daha sabır ve metanet lütfen.Bu dönemde mücadele eden herkes baş tacımızdır.Gereğini yapmayan, ürün ve malzemeleri karaborsa olmasına neden olup stoklayanları, bireysel olarak makarnacıları da affetmeyecektir. Evet sağlık alanındaki yaşananların yanında sürecin ekonomik yansımalarını da bu günden yaşamaya başladık.  İşsiz kalanların işsizlik fonundan yararlandırılması, eksik çalışma ödeneği, işverenlere yönelik vergi ödemelerinin ötelenmesi gibi ekonomiye can suyu tedbirler her gün alınıyor ve alınmaya da devam edecek. Birlikte başaracağız. Yeter ki virüsün yayılmasını ve etkilediği kişi sayısının en aza indirilmesine destek olalım. Diğerleri ikincil planda kalıyor.

Sanal alemde gezinen pek çok şey var. Artık sosyal medyayı takip etmek psikolojik olarak verdiği olumsuzluklardan dolayı en aza indirgemek durumunda kaldım. Ailemizle evde daha yakın olarak birbirimize destek olarak bu günlerden daha güçlü çıkabiliriz. Yoksa her bir odaya ayrı ayrı birbirinden uzakta bir ailede özellikle çocukların psikolojilerinde ciddi travmalar oluşabilir. Onlara empati gösterip uzaktan eğitim ile eğitim öğretimlerine ve özellikle de kitap okuyarak bu günleri geçirebiliriz.

Koronavirüsle yaptığımız topyekün milli mücadele sonuçlarını olumlu yönde gösteriyor. Avrupa ve ABD’nin içinde bulunduğu mevcut durumla karşılaştırıldığında sabreden, direnen ve şükreden vatandaşlarımızla kamunun aldığı tedbirlere tam riayet ederek inanıyorum ki güzel günlere ulaşacağız.Komplo teorilerine de inanmıyorum. Panik ve korku havasını yaymak isteyen küresel güçlerin ülkemizde sonuç alamayacağını da parantez içinde ifade etmek istiyorum.

Sağlıklı günlere ulaşmak temennisiyle başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla…

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle