Eğitim Öğretim Yılı Başlarken

11 Eylül 2018 10:29

2018-2019 Eğitim öğretim yılı 1 , 5 ve 9. sınıflar için  hafta başında başladı. Önümüzdeki hafta tüm sınıflarda başlayacak.Öncelikle başarılar diliyorum. Fedakar eğitimcilerimize de verdikleri emekler  için şimdiden teşekkür ediyorum. Çok zor bir mesleği yapan öğretmen ve idarecilerimiz için bir maraton başlıyor.  Yeni Milli Eğitim Bakanımızın da vizyonu ile başarılara milli eğitim camiası ile imza atacağına inanıyorum.

Çin atasözü der ki “ Eğitime anneanneden başlamak gerekiyor.” Evet anneanneye kadar gitmek lazım. Köşe yazılarıma konu olan ve yanlış-eksik olarak gördüğüm pek çok konu aslında eğitim ile ilintili. Eğitim ile günümüzün pek çok problemi daha işin başında çözülür, oluşmadan yaşamın olağan seyri devam eder. Eğitim konusunda söylenecek, yazılacak çok şey var elbette. Eğitim uzmanlık gerektiren bir alan.  Öncelikle eğitimin başarısı okul bahçesine girmeden okul önünde başlar. Okulun önüne sahip olabilen sistem , okulun bahçesinde de okuldaki eğitimde de başarılı sonuçlar alınır. Eğer okul önünde karmaşa , başı boşluk ve hengame varsa bu okula da doğal olarak yansıyacaktır. Güvenlik yönüyle, trafik yönüyle, temizlik ve tertip yönüyle nasıl bakarsanız bakınız eğer daha size ilk bakışta ters giden bir şeyleri hissedersiniz bu buz dağının üstüdür sadece. Okul dışında değişik tipler eğer olta atmışlar ve adeta ağlarına birilerini düşürmek için bekliyorlarsa  düşünülmesi gerekiyor demektir. Güvenliğin bu denli öne çıktığı günümüzde öğrenci giriş ve çıkışlarından başlanılmak üzere çevreye hakimiyet öncelikli diye düşünüyorum. Elbette emniyet güçlerinin her okul önünde alacakları tedbir ile giriş ve çıkışlarda herhangi bir olumsuzluğun yaşanmasını oldukça azaltacaktır. Bakınız sadece İstanbul’da bir yılda kaybolan çocuk sayının istatistiğini sizinle paylaşayım: 9490 masum yavru. Bu yavrulardan biri bizim olabilir.

Okul önlerinde öğrencilerin her giriş ve çıkışta istisnasız olarak güvenlik görevlilerinin tedbir almasının sağlanması ve konunun takibinin önemine dikkat çekmek istiyorum. Girişteki emniyet tedbiri içeride okuyan yavrularımızın daha güvenli ortamda olmalarını sağlayacaktır. Korunmaya muhtaç yeni başlayan yavrularımız için olmazsa olmaz bu konu hakkında takipçi olmalıyız. Ayrıca bence kapı da daimi görevlinin nöbet tutması sağlanmalıdır. Zor ve maliyetli olan bu durumu öğrenci velileri okul aile birlikleri ile sağlamalılar. Girenin ve çıkanın belli olmadığı ortamda aklınız okulda kalacağına maliyetine katlanılarak çözüm üretmede veliler olarak katkı sağlanılmalıdır.

Uyuşturucu kullanma yaşının bu denli düştüğü ortamda daha dikkatli davranılmalıdır. Bana ne dersek gün gelir bizim çocuğumuza da fark etmeden uyuşturucu verebilirler nereden haberiniz olacak? Üzerinde okul forması olduğu halde daha okulun sokağını bile dönmeden sigara içenlere rastlamıyor muyuz? Bu çocukların hepsi bizim. Emniyet görevlileri elbette gerekli önlemlerin planlamasını yapıp uyguluyorlar ama hala uygulanmayan okulların da olduğunu net olarak söyleyebilirim.Öğrenci, veli, öğretmen, okul idaresi ve emniyet güçleri olarak elbirliği ile Yalova’mızda en iyi öğrenim ortamının sağlanacağı inancındayım.Etüt merkezlerini ve eğitimle ilgili özel kurumları da  bu kapsamda değerlendirmek gerekiyor elbette.
 
Eğitimde başarı topyekün sağlanır. Yerel yönetimlerin de eğitime verecekleri yerinde ve zamanında destek önemlidir. Okulların yereldeki ihtiyaçları yerel yönetimler için öncelikli görev olarak algılanmalıdır. Gerek fiziki ihtiyaçlarının karşılanması, gerekse okulların ulaşımdan bahçe düzenlemesine kadar yerel yönetimler için pek çok konuda elini taşın altına koymaları gerekmektedir. Eğitim düzeyi ile yerel kalkınma ve kentlilik başlar. Dolayısıyla eğitimli bireylerden oluşan toplumlarında her alandaki başarı düzeyi de farklı olacaktır. 2018 Türkiye’sinde başarının anahtarının eğitimli insanların elinde olduğu gerçeği ile daha yaşanabilir, daha kalkınmış, tüm dünyada barışın ve sevginin hakim olacağı iklimi temenni ederek tüm okurlarıma  selam ve saygılarımı sunuyorum…

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle