Bitcoin

23 Şubat 2021 12:28

Evet işin içinde bir bit yeniği var… Bitcoin…Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ile adeta zirve yapan Bitcoin bir yatırım aracı olamaz, olmamalı da. Lakin bakıyorum da maalesef yüksek getirisi var diye peşine düşen bence maceraperest çok. Karşılığı olmayan, hukuki  dayanağı olmayan sanal para, sanal alemde bol sıfırları kazandırıyor görünse de bir RESET yenilecek. Hem de ciddi bir reset..Onların tabirini kullanıyorum. Sıfırlanacak… Sanal alemin kralları artık şifreleme yöntemi ile geliştirdikleri sanal paralarını sınır tanımadan her yerde etkililer. Paranın sanal gücü var gibi görünse de ipler belli yerde

ABD Hazine bakanı Janet Yellen’in , Bitcoin hakkındaki açıklamalarının satır arasında daha da dehşet verici unsurlar var; 

"Bitcoin'in bir işlem mekanizması olarak yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı. Oldukça spekülatif bir varlık. Bence insanlar aşırı derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar konusunda endişeliyim."

Bu ifadeler bile dünyanın sanal alemdeki ekonomik riskini göstermeye yeter.

Sanal para olarak Bitcoin her geçen gün gittikçe daha fazla bir bir alan kazandığını görüyoruz.  Bunun arkasındaki ana güç ise  hâlâ belli değil. Çokça konuşulan dünyada istihbarat örgütlerinin bir denemesi olarak tahmin ediliyor. Bitcoin'e iki yönlü  bakacak olursak, en başta bağımsız bir yapı olması aşırı şaşırtıcı. Arkasında bir merkez bankası yok. Elinizde bir dolar varsa, muhatabı vardır paranızın karşılığını alırsınız. Ama o tarafta yok. Bu piyasadan bir kaçış başladığında, arzla talep dengesizliği olduğunda ne olacağını tahmin edebiliyorum. Ciddi bir kayıp….. İlk olarak Bitcoin  şöyle izah edildi. Çin'den para kaçırmak isteyenler, yurt dışına para transferi yapamayanlar, bu Bitcoin'i talep ediyorlar ve değerinin buradan ortaya çıktığı söyleniyor. Şimdi Çin'in buna yasak getirmesiyle birlikte ben bu söylentinin artık gerçek olduğunu düşünüyorum. Bitcoin’in  Türkiye'de şu an kuralı yok. Üreticisi otoritesi belli değil. Otorite olmayan bir yapıyı da kabullenmek olmaz.

Şüphe ile yaklaşılan enstrümanlar yatırım aracı olamaz….Olmamalı. Yeni normalleşme sürecinde reel yatırım ve ekonomik parametreler  ile ülkemiz daha iyi bir noktaya gelecektir. Zaten veriler de bunu gösteriyor. Kolay para kazanma hırsından dolayı eldeki yatırımından olabilecek milyonlar var.

Pandemide son durum… Artık illerin özel durumlarına göre mart ayından itibaren tedbirler şekillenecek. Yalova özelinde de ilimizde topyekün kurallara daha sıkı riayet edersek inanıyorum ki kendi öz kontrolümüzü de gerçekleştireceğiz. Verilerin iyi düzeyde olması ile ilimizde inanıyorum ki daha iyi sonuçları alacağız. Sağlık ile ekonomi arasında ikame olmadan hem sağlığımızı koruyacağımız, hem de esnafımızdan başlayarak il ekonomimizi geliştirmek elimizde. Yeter ki biraz   daha özen gösterelim. Buradan pandeminin başlangıcından günümüze sağlık ordumuza, pandemi kurullarına, sosyal destek ekiplerine ve emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.

Başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla…

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle