Askeri Okullar Bir İhtiyaçtır

13 Kasım 2017 06:34

KHK ile tarihî Kuleli Askerî Lisesi, Bursa Işıklar Askerî Hava Lisesi, Deniz Lisesi kapatıldı.Türk Silâhlı Kuvvetleri’ nin tarihinde boşlukları asla doldurulamayacak olan bu okullar, derin kökleri olan eğitim kurumlarıdır.

Askerî okullar, özellikle maddî olanakları kısıtlı ailelerin zeki ve çalışkan çocuklarını hayata kazandırmada, vatana ve millete faydalı bir fert olmalarında yararları asla tartışılamayacak konumdadırlar.

Küçük yaşlarda başlayan yatılı eğitim, meslek idealizminin kavranıp benimsenmesi açısından apayrı bir özelliğe sahiptir. Buralarda küçük yaşlardan itibaren vatan ve millet sevgisi, mesleğe saygı, amirlere itaat zihinlere kökleşerek yerleşir ve yaşam biçimine dönüşür.

Aidiyet duygusu askerlikte/ sosyo- kültürel yaşamda çok önemlidir.

Askerî okullar, bireylere aidiyet duygusu kazandırır; bireysel ve toplumsal sorumluluğu artırır.

Bu tarihî okullardan Cumhurbaşkanları, Genelkurmay Başkanları, Kuvvet Komutanları ve çok değerli komutan, bilim adamı ve sanatçı yetişmiştir.

Askerî liselerde, öğrenciler iddia edildiği gibi, “indoktrine” (fikri beyin yıkama) eğitimi verilmez. Askerî lise öğrencisi, “bir gün bu ülkenin sana ihtiyacı olduğunda yönetime el koyacaksın” anlayışıyla asla yetiştirilmez. Bu iddia sahiplerinin askeri lise eğitimi hakkında en ufak bir bilgi sahibi olmadan hayalî fikir oluşturdukları kanaatindeyim.

Askerî okullara uzun yıllardan bu yana art niyetli bir sızma olduğu gerçeği ortadadır. Ancak bu art niyetli cemaatçi yapılanma ile mücadele askerî okullar kapatılarak değil, bu okullara sızmalar engellenerek yapılır.

Bir dönem yapılan büyük bir hata, onur ve şeref dolu bir tarihî geçmişi silmenin gerekçesi olmamalıdır! Özellikle askerî okullara sızma düşüncesi bile, bu okulların önemini gösterir.

Askerî okullar çok önemli eğitim kurumları olduğu için buralara sızma plânlanmış ve gerçekleştirilmiştir.

Bu okulların kapatılmasının pratikte buraya sızmak isteyen oluşumun amacına hizmet edeceği kanaati taşıyorum.  Zira daha önce de askerî okulların kapatılması hatta otel yapılması gündeme gelmişti. Günümüzde bu okulların kapatılmasının kime ve neye hizmet edeceği çok iyi değerlendirilmelidir.

Bundan sonra, belirli amaçlara hizmet için özel yetiştirilmiş ve eğitilmiş öğrencilerin Harp Okullarına girmesi kolaylaşmış olmayacak mıdır?

ATATÜRK Diyor ki:

“Askerlik rütbe ve elbise değil, ruhtur!”

“Bir ordunun kıymeti, subaylarının ve komuta kademesinin kıymeti ile ölçülür.”

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Nevzat Çakır

21 Kasım 2017 11:24
Bu okullardan yetişen bir çok arkadaşımın hissiyatını yazıya döken Arkadaşımız Ahmet Akyol a sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.

Necdet İPEK

19 Kasım 2017 11:12
Çok kısa ve öz bir değerdirme.Kutlarım.Zaten bu konulardaki tasarruflar akla zarar.