65 Yaş Üstüne Turistik Seyahat İzni

01 Temmuz 2020 10:38

Yalova Valiliği internet sitesinde yayımlanan İl Hıfzısıhha Kurulu kararlarını fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum.İnterneti olmayan, yerel gazete de almayanlar bu kararlardan nasıl haberdar oluyorlar merak etmiyor da değilim!

İl Hıfzısıhha Kurulu kararları, genelde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’ nün bildirilerinin aynen tekrarı oluyor. Yereli ilgilendiren ayrı ve özel bölümler hemen hemen yok gibi…

En son bakanlığın 65 yaş üstü için verdiği kararlar doğrusu büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

İl Hıfzısıhha Kurulu’ nun 25 Haziran 2020 tarih ve 50 No.lu kararı, 65 yaş üstü olanların hangi şartlarda ve nasıl turistik seyahate çıkabileceğini açıklıyor. Sonunda da, belirtilen kurallara uymayanlara, ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılarak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, karar verildiği bildiriliyor.

Kararı okuyunca aklıma hemen Anayasa’ nın ilgili maddeleri geldi, kısaca hatırlayalım:

“Madde 23:- Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir.

Yerleşme hürriyeti, suç işlenmesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi geçekleştirmek ve kamu mallarını korumak;

Seyahat hürriyeti, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlenmesini önlemek; amaçlarıyla kanunla sınırlanabilir.”

Anayasa’ da, seyahat hürriyetinin hangi amaçlarla kısıtlanacağı son derece açık ve net!

Özel hayatın gizliliği konusundaki Anayasa maddesi de şöyle:

“Madde 20:- Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. Adlî soruşturma ve kovuşturmanın gerektirdiği istisnalar saklıdır.”

Ülkemizde ve yabancı ülkelerde virüs salgını ile nasıl mücadele edildiğine dair haberleri ilgi ve merakla okuyorum.

Bu konudaki düşüncelerimi şimdilik saklı tutuyorum. Elbette, şartlar oluşursa, ileriki günlerde ayrıntılı olarak yazacağım!

Şimdilik kısaca aklımdaki soruyu gündeme getireyim.

                Bu yeni karar, turizm amaçlı seyahatler için. Peki, günü birlik şehir dışı çıkma durumu ne olacak? Örneğin, benim günü birlik Bursa’ ya gidip, eğer işimi halledersem aynı gün dönme durumum var. İşimi halledemezsem bir veya iki gece Bursa’ da kalmam gerekebilir. Bu durumda ne olacak, izin almak zorunda mıyım?

                Günü birlik İstanbul’ a gidip, bir otel veya pansiyonda, ya da bir yakınımın yanında birkaç gün kalıp, işimi halledip dönme durumunda, ne olacak?

                Ya da, herhangi bir şehirdeki bir yakınımın/ arkadaşımın evine gidip birkaç gün hasret gidermek istersem ne olacak? 

                Ben, yaşım gereği, söylenenlere aynen uydum, hiç kural dışına çıkmadım.

                “Sokağa çıkmayacaksın” dediler, çıkmadım.

                “Yarın sokağa çıkabilirsin” dediler; Vefa Grubu’ nu aradım, “Maskem yok” dedim; “Bir yakınıza aldırın” dediler. Maskemin olmadığını duyan bir kardeşim, koşa koşa maske getirdi. Yani, henüz devletten bir maske filân almış değilim! Bu saatten sonra gelse de almam zaten!

                Ben Yalova’ da yaşıyorum. Yalova’ da bu virüs salgınında kaç kişi hastalığa yakalandı, kaç kişi hayatını kaybetti, kaç kişi iyileşti bilmiyorum. Bir vatandaş olarak bunları bilmem gerekmez mi? Yoksa “bana ne” diyerek duyarsız mı davranmalıyım?

                Şimdilik bu konuyu burada sonlandıralım.

Bugün değişik bir şey yapalım ve sadece birkaç gazete haberini ele alalım.

“Virüsün yoğun şekilde görüldüğü ülkelerden gurbetçi akını başladı. Sınırda ikaz edilen vatandaşlarımızın ‘Korona olacaksak vatanımızda olalım’ sözleri şaşırttı.” (Türkiye, 26.6.2020)

                “İstanbul- Bağcılar’ da bir sokağı kapatıp nişan yaptılar. Bakanlığın, ‘Dans, halay, müzik yok’ kararına rağmen göbek atıldı. Oynamayanlar dip dibe oturup alkış tuttu. Artvin’ de yeniden artan vakaların kaynağı ‘Döner Partisi’… Yasak olmasına rağmen asker uğurlamalarında değişen bir şey olmadı. Sarıyer, Arnavutköy, Esenler, Ümraniye, Esenyurt ve Sultangazi’ de gençler yolları kesip drift yaptı. Sosyal mesafe kuralına aldırmadı.” (Posta, 30.6.2020)

                “İstanbul’ da Esenyurt’ ta kısıtlamaya rağmen bir minibüste 14 yerine 37 yolcu çıktı. Türkiye normalleşmede bir ayı geride bıraktı. Ancak 17 gündür vaka sayılarının binin üzerinde seyretmesi vatandaşların kurallara riayette tam uyum göstermediğini ortaya koydu. Anadolu’ da taziyeler, büyük şehirlerde dolup taşan park manzaraları endişeleri artırırken Sağlık Bakanı Koca’ dan ‘Sayıyı azaltmada yeterince hızlı, mücadelede tam tedbirli değiliz’ açıklaması geldi.” ( Karar, 30.6.2020)

                “Kovid- 19’a karşı en başarılı mücadeleyi veren ülkelerden biri olan Türkiye, dostlarını unutmadı. Bugün Irak’ a bir yardım paketi gönderilecek. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldığı her konuda kendine yetmenin ötesinde tüm dostları için ümit kapısı haline geldi.” (Yenişafak, 30. 6. 2020)

                “Biz Bize Yeteriz Türkiyem Milli Dayanışma Kampanyası’ na ‘KORONA’ yazıp bu mesaja cevap vererek veya 8119’a kısa mesaj atarak 10 TL katkı sağlayabilirsiniz. “ (Cep Telefonuma gelen mesaj)

“Avrupa Birliği’ nin açıkladığı 14 ülkelik seyahat listesinde Türkiye yok!” ( CNN Türk, 1700 Haber, 30. 6. 2020)

                “Ulu Önder’ e ve tarihimize saygısızlık… Atatürk’ ü ağlatan komutanın adını sildiler. Kurtuluş Savaşı’ nın kırılma noktalarından Büyük Taarruz’ da Çiğiltepe’ yi alamadığı için intihar eden efsane Albay Reşat Çiğitepe’ nin adı, Ankara- Mamak’ taki ortaokuldan silindi; okula Millî Eğitim Vakfı’ na bağışta bulunan ve vefat eden kitabevi sahibi Turhan Polat’ ın adı verildi.” ( Sözcü, 28. 6. 2020)

                GÜNÜN SÖZÜ:

                “ÇOK İŞKENCELER GÖRDÜM, ÇOK ÇEKTİRDİLER. HİÇBİRİNE YANMAM DA, BİR ATATÜRK ROZETİ VARDI YAKAMDA, ONU ELİMDEN ALDILAR, HÂLÂ İÇİM YANAR!” (EBULFEZ ELÇİBEY)

GÜNÜN HABERİ:

Z KUŞAĞI GELİYOR!

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle