Mag’lardan Sanal Tatbikat

Mag’lardan Sanal Tatbikat

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) tarafından merkez üssü Marmara Denizi olan bir deprem senaryosu ile sanal tatbikat gerçekleştirildi. MAG'lar deprem sonrasında alınan ihbarlarla belirlenen adreslere tek tek ulaştı.

Marmara'da beklenen deprem öncesinde MAG'lar hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda düzenlenen tatbikatlarla yaşanacak deprem sonrasında en etkin arama ve kurtarma çalışmalarının yapılması hedefleniyor. MAG-DER bu anlayıştan yola çıkarak Adnan Menderes Mahallesi'nde bir tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikatta MAG'lar yoğun bir katılım gösterdi. Merkez üssü Marmara Denizi olan, 7.2 şiddetindeki bir depremde ilin bir çok noktasında binalar yıkıldı ve enkaz altında vatandaşlar kaldı. MAG'lar ilk olarak toplanma yerine geldiler. Ardından arama kurtarma faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere enkaz alanlarına sevk edildiler. Adresleri kısa sürede bularak enkazlara müdahaleyi amaçlayan tatbikatta MAG'lar kelimenin tam anlamıyla, "Afete hazırız" mesajı verdiler. Tatbikat kapsamında MAG'ların toplanma yerine geliş süreleri, enkazları tespit ve varış süreleri ile telsiz muhaberesi test edildi.
Pandemi sonrası ilk tatbikatı başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “Bölgemizde MAG Yapılanması ve MAG eğitimleri hızla devam ediyor. Son olarak pandemi öncesi Çınarcık İlçemiz ve Koru Beldemizde ve Yalova merkezde Eğitimleri biten arkadaşlarımız Mahallerine gönderildi. Bu bazda Adnan Menderes Mahallesinde yeni Eğitim alan arkadaşlarımıza yönelik sanal bir tatbikat yaptık Yalova MAG-DER olarak Tatbikatlar ve eğitim tazelemelerine önem vermekteyiz ekipler bu şekilde daha hazır ve dinamik kalmaktadır. Tatbikattaki amacımız MAG'larının birbirini yakından tanıması, kaynaşması, oluşacak olan herhangi bir Afet’te ekiplerin birbirine yardım etmeleri afet planlamamızda yer almaktadır. Afet Planlamasındaki yapıyı güçlü ve kalıcı kılmak için bu tatbikat yapıldı ve zaman zamanda yapılacak” dedi.

Depremde ilk 72 saatin çok önemli olduğunu da belirten Karaçam, "Yaygın olarak bilindiği gibi afetlerin ilk dakikalarında herkes kendi başınadır. Afet zararlarından bireyi sadece kendi bilgisi ve hazırlığı koruyacaktır. Dünyanın hiçbir ülkesinde sağlık, itfaiye, arama-kurtarma ekipleri tüm bireylere aynı anda ve anında ulaşması mümkün değildir. Bu nedenle her bireyin ‘Afet Sonrası Altın Saatler’ olarak adlandırılan ilk 72 saate hazır olması büyük önem taşımaktadır. Çare sizsiniz. Eğer örgütlenmez, deprem öncesinde sırasında ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini bilmezseniz, çaresiz kalırsınız. Seyirci değil; katılımcı olalım. MAG-DER’in eğitim programlarına katılım sağlayalım. Deprem konusunda bilinçlenmeyen kalmasın” diye konuştu.

Tatbikat sonrasında tüm veriler bir araya toplanarak MAG'ların performansları, aksayan yerler ve eksikler tespit edildi.

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle