“Küpesiz Hayvan Satmayın”

“Küpesiz Hayvan Satmayın”

Yalova Kurban Pazarı’nı ziyaret eden Yalova Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, 24 aydan daha küçük olan ve kulak küpesiz hayvanları satmamaları konusunda satıcıları uyardı.

Parıldar hayvanların sağlık durumunu küpe numaraları üzerinden de sorguladı.
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban pazarını ziyaret eden Yalova Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, pazar ziyaret etti.  Burada genelde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden hayvanlarını satmak üzere pazara getiren satılıcılarla kurbanlıkların satış fiyatları, hayvanların durumu ve pazar yoğunluğu hakkında sohbet etti. Pazaryerindeki satıcılara Valiliğin Kurban Komisyon Kararı ile ilgili hatırlatmalarda bulunan Parıldar, kurban bayramının sonuna kadar aralıksız denetimler yapacakların ifade ederek damızlık değeri taşıyan, nakil belgesi olmayan, sağlıksız, 24 aydan daha küçük olan ve kulak küpesiz hayvanları satmamaları konusunda satıcıları uyardı.

Hayvana ait bilgilere cep telefonundan ulaşılabiliyor

Suat Parıldar, kurbanlık hayvan alacak vatandaşlara yönelik yaptığı açıklamada da kurbanlarını güvenle alabileceklerini ifade ederek, "Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarının tür, ırk, cinsiyet ve yaşını https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya ‘HaySag’ isimli mobil uygulamayı cep telefonlarına indirerek küpe numarası ile sorgulayabilirler" dedi.

Hayvan satış yerlerini gezerken bir satıcıdan hayvanların kulak küpesi numarasını sorgulayarak kurbanlık hayvanların durumunu öğrenen Parıldar, "Haysag Bakanlığımız tarafından akıllı telefon ve tabletlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş, hayvan sağlığı, hayvan hareketleri, hayvan refahı gibi bilgilere ulaşılabilen bir uygulamadır. Uygulama cep telefonlarına indirilerek ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

Kurban edilecek hayvanın dini ölçülere uygun olması, sağlıklı olması, damızlık özelliği taşıyan dişi hayvanların alınmaması, dişi hayvan alınırken damızlık özelliklerini yitirdiklerine dair resmi veteriner hekim raporunun muhakkak sorgulanması gerekmektedir. Hayvanların kulaklarında küpelerinin bulunması, büyükbaş hayvanlar için pasaportları, küçükbaş hayvanlar için ise nakil belgelerinin yanında olması gereklidir.

Kurban kesim yeri olarak kesimhane veya kurban komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinin tercih edilmesi, kendi bahçelerinde kesim yapacakların çevreye zarar veremeyecek şekilde kesim yapması, cadde, sokak, park gibi kamusal alanlarda kesim yapılmaması gerekmektedir. Kamusal alanlarda kesim yapılması yasaktır. Kurban kesildikten sonra toplum ve çevre sağlığı açısından kan, atıklar ve iç organlar evcil ve yabani hayvanlara verilmemeli, derin çukurlara gömülerek imha edilmelidir. 

Satıcılarımız ve Kurban kesecek vatandaşlarımızın bayramını şimdiden kutluyor, kurbanlarının makbul ve kabul olmasını dileyerek, sağlıklı ve mutlu nice bayramlar temenni ediyorum" diye konuştu.

 

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Suat

10 Ağustos 2018 20:07
Kupeli inek almam, tovbe tovbe ya Ineklerde modaya uydu kupe takiyorlar Alimallah yarin birde dovme yaptirmaga baslarlarsa yandik