PTSAÇAPECUCTPZ
<<Takvimi Kapat
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Warning: include(data/ggads_336_280_news.htm): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/yalovamiz.com/docs/konuk.php on line 83

Warning: include(): Failed opening 'data/ggads_336_280_news.htm' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in /var/www/yalovamiz.com/docs/konuk.php on line 83

Yalova Vali Yardımcısı Kemal Cirit

Yayınlama Tarihi: 03 Ocak 2006

'Yalova’da İşsizlik Vahim Boyutta”

Yalovamız.com’un konuğu Yalova Vali Yardımcısı Kemal Cirit oldu. Yalovamız.com editörü Gazeteci–Yazar Faruk Kırtay’ın sorularını yanıtlayan Vali Yardımcısı Kemal Cirit, ilginç açıklamalarda bulundu. Yalova’nın bugüne kadar en genç Vali Yardımcısı sıfatını da taşıyan Kemal Cirit, İl Planlama ve Koordinasyondan, Eğitim, Sağlık, ve İstihdamı Geliştirmeye Yönelik Çalışmalar yapmaktan sorumlu.
Batman’da Vali Yardımcısı görevini sürdürdüğü dönemde, okul çağına gelmiş ancak çeşitli nedenlerden dolayı okula gönderilmeyen kızların aileleri ile tek tek görüşerek ailelerin ikna edilerek kız çocuklarının okula kazandırılması yönünde yaptığı çalışmalarıyla tanındı. Özellikle de Cirit, Hasankeyf Antik Kentinin ulusal ve uluslararası alanda tanınması amacıyla yaptığı organizasyonlarla bölgede beğeni topladı. Hasankeyf’in tanıtımında gösterdiği performans nedeniyle de Discover Turkey tarafından Türkiye Sevdalıları Onur ödülü kazandı. Bilişim teknolojileri ile gündemi takip ederek daha önce çalıştığı Batman da bilgi okur yazarlığı konusunda da gayret gösterirken, aynı zamanda bir hobisi haline dönüştürdüğü bu çabasını kendisine ait web sayfası açarak(www.derbentweb.com) doğduğu toprakların tanıtımını ve sorunlarını kamuoyuna taşıyarak kendisi de zaman zaman köşe yazarlığı yaparak gündemi amatörce yorumlamaktadır.
Yalova Vali Yardımcı Kemal Cirit Yalovamiz.com editörü Gazeteci–Yazar Faruk Kırtay’ın sorularını yanıtladı.
Kemal Cirit Kimdir?
İnsanın kendisini tanımlaması kadar zor bir sual yoktur Benim için de klasik olacak ama biraz sonra sıralayacaklarım benim kronolojim.Tanım ise başlıbaşına ayrı bir alan.

Kemal Cirit 25.10.1970 yılında Afyon - Emirdağ ilçesinde doğdu. İlkokulu köyünde, orta öğrenimini Isparta Gönen Öğretmen Lisesinde tamamladı. 1987 yılında İ.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne girdi. Mezuniyetini müteakip aynı üniversite, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünde yüksek lisans çalışmalarına devam etti. 1994 yılında Kaymakam Adayı olarak Tekirdağ Valiliği'nde göreve başladı. 1996 yılında İngiltere-Bournemouth şehrinde 8 ay süreyle kurs gördü. Dönüşünde Ordu-İkizce Kaymakam Vekilliği, asaleten sırasıyla Konya-Tuzlukçu, Yunak ve Diyarbakır-Dicle Kaymakamlığı yaptı. Batman Vali Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra 2005 Kasım Ayında Yalova Vali Yardımcılığı görevine getirildi. Evli ve bir çocuk babası.
Sayın Cirit Yalova’ya gelmeyi siz mi istediniz?
Evet Yalova öncelikli tercihimdi. Görev yapmaktan büyük mutluluk ve keyif aldığım bir kent Yalova. Daha ilçe iken Uludağa düzenlediğimiz gezimizde ilk geçiş güzergahımızdı . Hayal meyal hatırladığım yer oldu bende Ama görev yapmak hizmet yürütmek kısmetmiş işte…

Neden Yalova?
Yalova bir kere çağdaş bir kent. Turizm,eğitim ve sosyal yapısıyla gerçekten Marmara megapolünde büyük şehirlerin arasında yıldızı yükselen bir yer. Eğitimde kendisini aşmış ve sürekliliği ve sürdürülebilirliği yakalamış bir kent Ayrıca bilişim sektörüne özel ilgi gösteren bir yapı var.Sivil Toplum Kuruluşları çok güçlü ve kamu yararı için gayret sarfetmekteler Yalova’nın e-devlete geçiş sürecinde model olabilecek yapısı beni buraya çeken etkenlerin başında olmuştur. Tabi ki coğrafi güzelliğini de unutmamak gerek… İstanbul gibi bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarih ve kültür şehrimize ve tarihimizde önemli yeri olan ve başşehirlik yapmış Bursa ya yakınlık çok önemli bence… Kültürel iletişim de…
Yalova’ya geldiniz ve bir süredir buradasınız ilk izlenimleriniz?
Yalova bir çok alanda model olabilecek bir kent olduğunu söylemiştim.Ancak çok daha başarıyı yakalamış olmasını arzulardım Bir kentin ülkenin dört bir tarafının emeklisini çekiyor olması güzel bir sonuçtur ancak bu bazen girişimci ruhun azalması ve tembelliğede sebebiyet verecek bir oluşuma da zemin hazırlayabilir Kültürel seviye yüksek ancak işsizlik te bir o kadar peşisıra gelmiş Yalova çok daha ileri bir seviyede olabilirdi. Milli gelirin paylaşımında belki kendisine yeten kent görünümü vermekte ancak durağan yapının kırılması da gerekmez mi bilmem! Örneğin Turizm Yalova’ ya sezonluk turizm değil 4 mevsim turizmi oluşturacak yapı kurulmalıdır Daha açık bir deyimle Yalova’da yerli ve yabancı turistleri çekebilecek ve yılın 12 ayı cazibe merkezi olabilecek bir potansiyel var. Sağlık turizminde Termal kendisini kanıtlamış ancak uluslararsı alanda yeteri kadar ilgi henüz alamamış, Avrupa ve Uzakdoğu luları hatta yanıbaşımızdaki ülkelerin gezginlerini henüz görememekteyiz . Biraz Arap turizmini çekebilmişizo kadar, birde yatırımlarını çekebilirsek… Tursap başta olmak üzere Kamu ile birlikte yerel yönetimler STK lar birlikte çalışma sergileyerek bir aktivasyon yürütülebilir gibi geliyor bana Şanssızlığımız Akdenizdeki illerimiz mesela Antalya gibi, Muğla gibi deniz-kum ve güneş turizminde onlarla rekabet edemememiz yada edemeyecek olmamız… Ancak Marmara olarak tercih edilirlik oranı yükselmektedir %6.3 ten %12.1 e yükselmiştir. Bundan Yalova olarak ne kadar kazanırız bilemem.
Biliyosunuz kazanç günümüzde kültür turizminde arzu edildiği kadar değil (Ülkemize gelen turistin %72si deniz kum ve güneş için geliyor iken %38i denizin yanı sıra kültür, %3ü sağlık,%9u alışveriş,%4ü spor için gelmektedir) Girişimcilerimiz bilmiyorum biraz yatırıma dönük çalışmalar yaparlarsa Yıldızı yüksek hoteller olabilirse Golf sahalarından Kongre turizmine dönük yatırımlar yapılabilirse , hatta eğitim turizmi de olabilecek üniversitelerle değerlendirilebilirse akuaparklar oluşturulabilirse… Neler olmaz ki…
Termal’i gezdiniz ve ilk izleniminiz nedir?
Termal bölgesi olağanüstü güzelliğimiz. Yalova adını duyduğumda Termal Kaplıcaları adından hep söz edilen olmuştur. Merak ettiğim ve adını çok sık duyduğum termal, Yalova’da dışarıda ilk gezdiğim alan. Köşkle birlikte Büyük önderimiz Atatürk ün sanki Yalovalılara emaneti gibi… Yakın tarihimiz ve sağlık turizminde ülkemizin de önünü açabilecek cennetten bir köşe gibi Termal gibi bir yer, yeryüzünde zor bulunabilecek bir güzellik. Tarihi, kültürel ve turizm potansiyeli ile birlikte bence ülke çapında marka olabilecek bir yer Termal kaplıcaları. Ancak biraz önce dile getirdiklerim gibi arzu edilen yatırımları henüz alamamış bir yerimiz Yatırım yapılmalı mı o da tartışılabilir ancak en az beş yıldız seviyesinde bu alana hitap eden otellerimizin benim memleketim olan Afyonkarahisar da ki gibi olması gerekir gibi geliyor bana Çınarcık , Armutlu hatta Çiftlikköy ilçelerimiz de çok önemli bu alanda kendisini aşma gayreti gösteren yerlerimiz Özellikle Çınarcık çok önemli bir alanımız…
Yalova’da ilk şaşkınlığınız?
Yalova’da işsizliğin çok fazla olması beni şaşırttı. Yıllarca Batman’da görev yaptım. Batman’da işsizliğin çok fazla olmasını anlayabiliyordum. Ancak, Yalova’da bunu anlamakta zorluk çekmekteyim Türkiye ortalamaları seviyesinde işsizliğe sahip bir kent Bu sonuç Yalova ya yakışmıyor , yakıştıramıyorum. Sahil şeridinde üstelik gelişmiş, modern bir yerleşim yerinde işsizlik oranının Türkiye ortalaması seviyesinde olması beni çok şaşırttı. Bunda sorumluluğumuz nedir sadece kamu olarak bizler değil, basın olarak sizler, meslek odaları ,yerel yönetimlerimiz ,STK lar ve vatandaşlar kendimizi sorgulamalıyız Niye böyleyiz bilmiyorum.
Başka illerde hayal bile edilemeyen İstihdam Garantili kurslar yapılıyor. Valimizin projesi… biliyorsunuz Sonuç şu ana kadar arzu edildiği gibi olmamış,ya kurs aşamasında dökülmeler başlamış yada sonra işi beğenmeme… Bunu herkesin sorgulaması gerekir Okumayan bir milletin çocukları olarak acaba tembelliği meslek mi edindik bilmiyorum.

Yalova’da ilk hayal kırıklığınız?
Doğrusu çok büyük hayal kırıklığı yaşamamakla beraber yeşilkartlı sayısının fazlalığı biraz düşündürücü Milli gelirden alınan payla değerlendirirsek böyle düşünmemek elde değil Ayrıca daha hareketli bir Yalova beklentim vardı, belki mevsimsel faktörlerinde etkisiyle olsa gerek bekelntim karşılanamadı… Bir de kamu çalışanlarının ve sokakta gördüklerimin yaş ortalamasının yüksekliği konusunda beklediğim bu değildi diyebilirim.
Bilişim Kentini Nasıl Buldunuz?
Yalova’ya atamam yapıldığını öğrendiğimde ilk işim Internet ortamından Yalova hakkında bilgi sahibi olabilmekti. Kurumsal imaj olarak bilişim alanında çok ileri gittiğimiz söylenemez. Ancak bu eksikliği Yalova daki haber ve yorum portalları ile internet gazeteciliği yapanlar gidermiş. Yalova yı ve Yalova’nın gündemini Internet üzerinden takip etmek gerçekten mükemmel. Bu anlamda sizlerin aracılığınızla Yalova’da kamu hizmeti yaparak, sayfalarını Internet ortamından okurlarla paylaşan tüm basın camiasını ve bu alana gönül verenleri kutluyorum.Yalova bu konuda oldukça iyi.
Biliyorsunuz günümüz dünyası sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecini yaşıyor ve ülke olarak biz de bunu takip etmeye çalışıyoruz Bilgi inanılmaz hızlarda paylaşılıyor ve stratejik dediğiniz birçok konu evlerimizde.ofisimizde bir dokunuş kadar yakınımızda olabiliyor. Birçok interaktif ,işlem parmaklarımızın ucunda Ama hala bu alanda çok yol almamız gerekiyor.
En önemlisi bilgi okur yazarlığımız artmak durumunda … Yalova nın bu konuda hazırlığı bana göre iyi… Yapılmış projeler var Belki bu alanda AB fonlarından yararlanma ile ilgili bir çalışma yürütebiliriz Kuracağımız Proje ekibi ile fonlardan kaynak oluşturmanın altyapısını kurmamız gerekiyor.
Sayın Valimizin hazırladığı e-Yalova Projeleri oldukça önemli ve kontrol edilebilir yapımızla da bir çok ile ve hatta Ülkemize örnek çalışma alanı ya da pilot il olabiliriz ve de olmalıyız
Web sayfaları var ama bilgi sunumu dışında çok önemli işlev görmüyorlar.
Sanal ortamda bir de bürokrasi oluşturmadan bir network ağı ile resmi sayfaları bağlamak çok önemli bence İnteraktif uygulamalar için beyin jimnastiği ve arayışımız devam ediyor Tabi bunların hepsi bir maliyet gerektiriyor ve bir tek kamu önderliğinde yürütülemez Bakınız Hindistan yazılım alanında milyarlarca dolar kazanç elde ediyor Niçin Yalova dan yazılımcılarımız sınırlarını zorlamasınlar Ülkemizin bir çok alanında bir çok kamu kurumunda öyle cevherlerimiz var ki kağıt hışırtısı duymak isteyen kesimin engelleme ve sanal ortama inanmamanın sınırlarıyla mücadele etmek durumunda kalıyorlar
Yalova hazırlanan projeleri ve yeni açılımlarıyla bu alanda yakın zaman da bir hareketlilik yaşayacaktır Bundan emin olun.Peki Resmi Kurumların Web Sayfası?
Yalova’daki resmi kurumların web sayfaları güncel değil. Bu çok önemli bir eksiklik. Bazı sayfaların açılması bile sorunlu. Bu konuda önümüzdeki günlerde önemli çalışmaların hazırlığını dile getirmiştim ama bu biraz zaman istiyor Resmi kurum web leri sürekli güncellenmeli ve interaktif hizmetleri sunabilmeli ve koordineli olabilmeli. Bizdeki sayfaların genel karakteristiği ülkemizin genelinden bağımsız değil.
Dağınık, yetersiz ,güncellenmeyen ,durağan ve sadece bilgi sunan . Beklenen bu değil bence… Tüm kurum ve kuruluşların web sayfalarını dinamik ve işlevsel hale getirmeye çalışacağız. Yalova’ya yaraşır bir sistem kurmak hayalim.
Yalova’ya henüz yeni geldiniz. Yapacağınız çalışmalar konusunda sizi fazla zorlamak istemiyoruz. Ama sormadan da geçemeyiz. Yalova’nın en önemli sorunu sizce nedir?
Yalova’nın en önemli sorunlarından biri işsizliktir. Turizm ve sanayi yatırımları gerekir. İstihdamı Geliştirmeye Yönelik çalışmalardan da sorumluyum. Bu nedenle işsizliğin azaltılması ve istihdamı artırıcı çalışmalar gündemimizde. Sayın Valimizin başlatmış olduğu istihdam garantili meslek edindirme kursları çok önemli. Özellikle Türkiye’de örneği olmayan bir uygulama başlatılmış Buna herkesin sahip çıkması gerekir Hepimiz özel sektörüyla kamu ile yerel yönetimlerimizle , STK larımızla birlikte hareket etme mecburiyetini unutmamamız gerekiyor.
Batman’da yapmış olduğu çalışmalar ve Hasankeyf Antik Kentinin turizm projelerini hayata geçirmekten ötürü Discover Turkey grubu tarafından bir ödül almıştınız. Sanırım Türkiye Sevdalılar ödülü?
Evet, Batman ilimizde yaklaşık dört yılı aşkın bir süredir görev yaptım Daha önce yine Diyarbakır da görev ifa ettim. Ülkemizin keşfedilmeyi bekleyen binlerce bölgesi, doğal güzelliği, tarihi eserleri ve mağaraları var ki, belki keşif sıralarını bekliyorlar… Hasankeyf , Selçuklular (Artukoğulları) döneminin en nadide eserlerinin tanıtımı ve yeni kazı çalışmaları ile Osmanlı dönemi eserlerinin ortaya çıkarılmasında kazı ekibine katkılarımız kültürel ve tarihi mirasımızın korunması, yerli ve yabancı turistlerce yeterince tanınması kapsamında mağaralarda doğal yaşam, gezi güzergah projesi, ışıklandırma projeleri konulardaki Sayın Valilerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz faaliyet kapsamında ödüle layık görülmem beni fevkalade duygulandırdı. Çalıştığım Sayın Valilerimizin takdirlerine ilaveten bu ödül beni aslında teşvik te etti Yaptığımız hiçbir çalışma tek başına olmadı Özellikle oluşturduğum çalışma ekibimin ortak başarısı idi bunlar O ekipte sıradan gençlerimiz de görev aldılar Farklı fikirlerden yeni sonuçlar çıkararak çalışmalarımızı kamuoyunun takdirlerine bıraktık ve Batmanlılar değer gösterdiler Aynı çalışma şeklini denemeye çalışıyorum Yalova da da bence gençlere hata yapsalar da güvenmek lazım…
Yeni yönetişim teknolojilerinin uygulandığı bu yüzyılda, ülkemizde mahalli yönetimler ve sivil toplum örgütlerince öne çıkan ve yönetime katılımda söz sahibi olan yaklaşımlar ülkemizin kalkınmasında ve tanıtımında önemli rol oynayacağı şüphesiz biliyorsunuz.
En son okuduğunuz kitap?
Devlet İnşası- Francis FUKUYAMA nın eseri… Ama okumayan bir toplumuz malesef.
Sayın Cirit, söyleşimize katılıp bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.
Sayın Kırtay, bana bu fırsatı verdiğinizden ötürü ben teşekkür ederim. Tüm Yalovalıların hem yeni yıllarını hem de bayramlarını kutluyor, başarı ve güzelliklerde birlikte olalım diyorum.

  • Yazılmış yorumlar listeleniyor...
  • 22 Mayıs 2012 13:01 tarihinde esra yazdı;kemal beye başarılar umarım dahada iyi yerlerde görürüz..
  • 10 Kasım 2009 11:29 tarihinde hasan uğur yazdı;Kemal Bey Ankara ya gideli 2 yıl oldu hocam. Bu röportaş yapılalı çok yıllar oldu. Yalova da değil Ankara da Arayın.Yalova da onu biz de arıyoruz. Bu arada sizi fazla yormayayım. Başbakanlık Müsteşarı Başdanışmanı olduğunu duydum
  • 12 Temmuz 2009 00:49 tarihinde hh şentürk yazdı;kemal beni unuttun derbent orta mahalle imam hatibi hasan hüseyin şentürk selamlar
  • Yorumunu YazTüm Yorumları Göster (11)
Yorum Formu

Resimde gördüklerinizi bu kutuya yazınız.
  • Tamamı BÜYÜK harflerden oluşan yorumlar yayınlanmaz.
  • Bu habere beş dakika içerisinde sadece bir adet yorum yazabilirsiniz.
  • T.C. yasalarına aykırı, hakaret içeren, kişilik haklarına saldırı niteliğindeki yorumlar yayınlanmayacaktır.
  • Yorumlardan doğabilecek hukuki yaptırımlardan hiç bir şekilde Yalovamiz.com sorumlu tutulamaz.
  • Yazılan her yorumun yayınlanacağı garanti edilmemektedir.

Tasarım ve Programlama Akro Media & ProDESTEK

Web sitemiz hakkında görüş ve önerilerinizi bildirin.

RSS

Firma Kayıt