PTSAÇAPECUCTPZ
<<Takvimi Kapat
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Warning: include(data/ggads_336_280_news.htm): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/yalovamiz.com/docs/konuk.php on line 83

Warning: include(): Failed opening 'data/ggads_336_280_news.htm' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in /var/www/yalovamiz.com/docs/konuk.php on line 83

CHP Milletvekili Muharrem İnce

Yayınlama Tarihi: 25 Ocak 2005

İnce ile Türkiye ve Yalova Hakkında

Yalovamız.com’un bu haftaki konuğu CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce oldu. Yalovamız.com editörü Gazeteci–Yazar Faruk Kırtay’ın sorularını yanıtlayan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, çarpıcı açıklamalarda bulundu. CHP Milletvekili Muharrem İnce, Eğitim’den Turizme, Sanayi’den istihdama, Sağlık’tan Spora, Termal’den, Yalova’ya, Yerelden Genele, kadar bir çok konuda düşüncelerini Faruk Kırtay açıklayan İnce’nin konulara ilişkin sorulara verdiği yanıtları şöyle oldu:
Eğitim: “ Belediye Meclisi Karar Aldı Diye Tigem’e Özel Üniversite Kurulmaz”
Yalova’da Devlet Üniversitesinin kurulması için önemli girişimlerim oldu. Bizim Üniversite konusundaki tavrımız açık ve ortadadır. Bir devlet üniversitesinin Yalova’da kurulması şansını küçük bir farkla kaybettik. TBMM’ne verdiğim kanun teklifine AKP’lilerden destek alamadım. Eğer destek almış olsaydım, bugün Yalova’da Atakent Üniversitesi adını Yalova’ya kazandıracaktık.
Bu olmayınca civar kentlerdeki devlet üniversitelerinden birinin fakültelerinin kurulması için kapı kapı dolaştım. Yine AKP’lilerden destek görmedim. Son olarak Gebze’de kurulu bulunan Yüksek Teknoloji Üniversitesinin bir benzerinin Yalova’da kurulması için girişimlerde bulunup TBMM’ne önerge verdim. Bu önergem halen bekliyor. Yalova’da Yüksek Teknoloji Üniversitesinin kurulması için AKP olarak bana destek versinler derhal bu devlet Üniversitesini Yalova’da kuralım. Bu Üniversite için üstelik yer hazır. Ama bu önerime de destek bulamadım ne yazık ki.
Yalova’da bugünlerde ise özel bir vakıf üniversitenin TİGEM’de yapılması için Yalova belediye meclisinin istimlak kararı alması düşündürücüdür. TİGEM arazisinin istimlak edilmesi kararı düşündürücü olduğu kadar hayli ilginçtir. Neden TİGEM arazisi? Bu karar üniversiteden çok, rantı gündeme getiriyor. Yalova’da Üniversite için fiziki mekanlar hazır, Yani Yalova’da Üniversite için yer sorunu diye bir şey yok. Üniversite binası hazır. Ancak bu görmezden geliniyor.Yalova’da özel bir vakıf üniversitesinde en fazla 5 bin öğrenci eğitim görür. Bakın şu andaki konumda en az 20 bin öğrencinin eğitim göreceği binalar hazır. Bunlardan biri Meslek Yüksek Okulunun bulunduğu alandır. Burası 10 bin öğrenci kapasiteli bir okuldur.
Ancak 1700 öğrenci eğitim görmektedir. Yüksek Okulun bulunduğu alanda binalar boş ve atıl durumda bekliyor. Burası pek ala değerlendirilebilir. Yalova’da Üniversite için hazır binalar var iken Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Yalova’nın akciğerleri olan TİGEM arazisini özel vakıf üniversitesi kurmak ne kadar doğru bir yaklaşım biçimi olur? Kaldı ki Yalova belediyesi karar aldı diye Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Millet Çiftliğini peşkeş çekilmesine izin vereceklerimizi sanıyorlarsa büyük bir yanılgı içersine gireceklerini şimdiden söylüyorum. Çünkü Yalova sahipsiz bir kent değil. Birileri kendilerini padişah sanıp ferman salıyorsa işte benim burada söyleyeceklerim olur. Ferman padişahınsa TİGEM de milletindir.
Turizm: “Devlet, Yalova’da Farklı, Çınarcık’ta Farklı Uygulama Yapıyor.”
Yalova’da turizm konusunda alt yapı sorunumuz var. Yalova, Marmara bölgesinin turizm konusunda bir değerdir. Bunu yıllardır ihmal etmişiz ama önce kendimizi sorgulamalıyız. Turizm denilince ilk akla gelen eğlence olur. Eğlence sektörü yeterli değil. Mevcut eğlence sektörünü baltalamak için de hukuk dışı davranışlarla bizler kendimiz baltalıyoruz.
Gece saat 02 oldu mu turizm bölgesinde işyerleri kapanır, eğlence hayatı biter, müzik yayını sona erer. Bu uygulamayı bir başka turistik bölgede görebilir misiniz? Turistik bölgede eğlence hayatının önüne sınır ve set çekerseniz bu sektörden fazla bir beklentiniz de olmaz. Buna rağmen girişimcilerimiz Yalova’da hizmet veriyor. Ama nasıl? Turizmin Yalova’da gelişmesini istiyoruz ama nasıl keyfi uygulamalarla mı bu gerçekleşecek! Bakın bir örnek vermek istiyorum.
Devlet Yalova’da farklı, Çınarcık’ta farklı. uygulamalar yapıyor. Yalova’da müzik yayını yapan eğlence sektöründe hukuk dışı uygulamalarla denetim yapılıyor. İşyerlerini denetleyen görevliler, yüksek sesle müzik çalıyorsunuz. Size ceza kestim diyor. Bu müzik sesini ölçen teknik araç ve gereçlerle yapılmıyor. Sadece kulakla dinlenerek işyerleri cezalandırıyor. Böyle şey olur mu turistik bölgede.
Çay bahçesinden çıkan yüksek sesi aracında giderken duyan bir yetkili, telefon edip falanca işyerine ceza kesilmesini istiyor. Bu hukuk dışı bir uygulama değil mi? Türkiye’de devlet farklı bölgelerde farklı uygulamalar yapmaz. Çınarcık’ta Jandarma, teknik donanımla bu denetimlerini sürdürüyor. Turizm diye bağırıyoruz ama iş uygulamaya geldi mi Yalova’da turizmi baltalamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.
Sağlık: “Hastahane Sahibinden İl Sağlık Müdürü Olur Mu?”
Yalova’nın en önemli sorunlarından birisi de sağlık kurumlarında yaşanan gelişmelerdir. Yalova’da yoldan kimi çevirirseniz hem devlet hastahanesinden hemde SSK Yaşar Okuyan hastahanesinden şikayetçi olacaklardır.
Bu iki hastahanemizin içleri yavaş yavaş boşaltılmıştır. Hastahanelerde sağlık hizmetleri yerine poliklinik hizmetleri başlamıştır. SSK Yaşar Okuyan Hastahanesinin açılışında hastahanede bulunan tıbbi araç ve gereçlerin başka bölgelere gönderilmesi oldukça düşündürücü. Ancak konuyu araştırma gerek. Eğer hastahane açılısında Yaşar Okuyan bu tıbbi malzemeleri emaneten aldıysa, bunları birileri gün olur buradan alır. Ancak hastahane demirbaşlarına kayıtlı ise o zaman durum bir skandal boyutuna taşınır.
Bunu iyice araştırıp öğrenmek gerek. Şu anda ise hastahanelerimizde küçük bir müdahale için dahi hastalar çevre illerdeki hastahanalere sevk edilmektedir. Bir ikinci tercihte hastaların Yalova’da özel polikliniklere yönlendirilmesidir. Yalova’da yaşanan olay Türkiye’nin hiçbir yerinde yaşanmaz. Buradan Yalova halkına da seslenmek istiyorum. Yalova İl Sağlık Müdürünün özel bir polikliniği vardır. Bu skandaldır.
Özel poliklinik sahibi bugün Yalova’daki tüm sağlık kuruluşlarından sorumludur. Kim kimi denetleyecek soruyorum şimdi size? Böyle şey olur mu? Bu ahlaki bir davranış mıdır? Defalarca AKP’lileri uyarmama karşın beni dinlemediler. Eğer ben dirayetli bir AKP yöneticisi olsam şunu sorardım. Bak arkadaş Ya ticaret yapacaksın yada İl müdürlüğü yapacaksın? Tercih senin! Bu şu ana kadar sorulmadı. Şimdi Yalova İl Sağlık Müdürü her ikisini birden aynı anda yapıyor. Böyle şey olur mu?
Sanayi:“ Yalova’da Osb Olmaz, Olsa Da Mevcut Sanayinin Yerinde Olmaz”
Yalova’da OSB olamaz. Olsa da mevcut sanayi kuruluşların bulunduğu bölgede olmaz. OSB’nin yerine kurulması düşünülen ESB’nin Yalova’ya ne getirisi olacak sorusuna ben kocaman bir hiçbir şey derim. Çünkü ESB, mevcut sanayi kuruluşlarının yasal boşlukların giderilmesi için gündeme getirilen ve bu kuruluşların yasalar çerçevesinde üretim sağlanmasını sağlayacak olan kağıt üstünde bir oluşum.
ESB’nin kuruluşu için Yalova’dan bir heyet Ankara’ya Bakanlık yerine Genel müdürle ön görüşmeye gitti. Ben özellikle bu heyetin içersinde yer almadım ve gitmedim. Çünkü ben gidersem genel müdürle görüşmeye gitmem. Bakanla, Başbakanla görüşürüm. Başbakan yada bakan makamına genel müdürü çağırır ve talimat verir. Benim Muhatabım genel müdür olamaz. Genel müdürün üstündeki seçilmiştir. Ama seçilmişler ne yazık ki bir atananla görüşüp, ESB için girişimde bulunmuşlar. Bakın açık bir şekilde bunu burada dile getiriyorum.
Benim sanayi kuruluşlarla alıp veremediğim hiçbir şey yok. Onlara kırgın yada tepkili değilim. Benim karşı çıkış noktam sanayi kuruluşlarının Yalova’yı yönetmeye talip olmasıdır. Ben bunu hazmedemiyorum. Sanayi kuruluşları Yalova’dan kazanıyorlarsa bunu Yalova halkıyla paylaşmasını bilmeli. Öncelikle ben, Yalova’dan seçilmiş biriysem beni seçen halka karşı sorumluluklarımı yerine getirmeliyim.
Yalova’nın toplumsal çıkarları benim için her şeyden önemlidir. Çünkü benim Yalova’dan başka yaşayacağım bir başka kentim yok. O nedenle önce Yalova diyorum. Buradan da bazı kişilere seslenmek istiyorum, sakın ola ki 3 kuruş menfaat uğruna Yalova’nın toplumsal çıkarlarını göz ardı etmeyin, kişisel çıkarlarınızı Yalova’nın toplumsal çıkarlarının önüne koymayın. Yalova’da sanayi kuruluşları rahmetli Selçuk Ergin sonrasında çok değişti. Rahmetli ile birlikte aynı kulvarda siyasete atıldık. Selçuk Ergin’in Yalova’ya yaptıkları, katkısı ortada. O’nun Yalova’ya katkısının büyük olacağını düşünerek birlikte çalıştık. Ancak Selçuk Ergin’in ölümünden sonra dengeler değişti.
Kalıcı Konutlar” Yalova Esnafına Kırgınım”
Sürekli vurguladım, kalıcı konutların 3 ayrı yerleşim bölgesine yapılması hatalıydı. Konutlar yapıldıktan sonra Subaşı bölgesinde yazlıkçılar ile Yalovalı hak sahiplerinin aynı torbadan kura çektirilmeleri de yanlıştı. Sonuçta yazlıkçılar gelmeyince kalıcı konutlardaki doluluk oranı %25’lere düştü.
3 ayrı bölgedeki kalıcı konutlar aslında 2 ayrı bölgede toparlanabilir. Bakanlık bu konuda bir proje başlatmalı her 3 bölgedeki insanlarla konuşup anlaşmalı ve bu bölgeyi 2 ayrı kalıcı konut bölgesine indirmelidir.
Subaşındaki kalıcı konutlar, farklı bir şekilde değerlendirilmeli burası kongre seminer merkezi yada öğrencilerin yurt sorunu için tahsis edilmelidir diye düşünüyorum. Ancak burada da tarafların mutlak uzlaşması söz konusudur. Kalıcı konutlarda bulunan işyeri hak sahiplerine çok kırgınım. Konuyu TBMM’de defalarca gündeme getirmeme karşın Yalova’daki hak sahiplerinden yeteri kadar destek alamadım.
Cumhuriyet meydanında işyerleri ile ilgili olarak bir eylem yaptım. Ancak burada bir yada birkaç işyeri hak sahibi vardı. Hal böyle olunca gerçek hak sahipleri kendi sorunlarına sahip çıkmayınca bakanlıkta bu sorunu ciddiye almadı. Oysa orada hak sahipleri beni yalnız bırakmamış olsaydı, sesimizi daha gür çıkarmış olsaydık bugün işyeri hak sahiplerinin talepleri yerine gelmiş olurdu. Ancak ne yazık ki artık insanlarımız kendi sorunlarına karşı dahi duyarlılığını yitirmiş durumda.

Termal:”Ben Yaşadığım Sürece Termal’in Avukatı Olacağım”
Termal Kaplıcaları bizlere Atatürk’ün bıraktığı en önemli miraslardan biridir. Bu mirasa bugün sahip çıkmak bizlere, tüm Yalovalılara düşmektedir Termal o yüzden Yalova için oldukça önemlidir. Biliyorsunuz Yalova’da seçilmiş ve atanmışlarla bir araya gelerek Termal kaplıcaları için yeni yasa ve yönetmelik hazırlayıp TBMM’den geçmesini sağladık.
Şu unutulmasın ki hiçbir koşulda Termal’in peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğim. CHP İl Başkanlığı döneminde Termal Kaplıcaları için dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş’a karşı verdiğim mücadeleyi tüm Yalova biliyor. Ben yaşadığım sürece Termal’in avukatlığını üstleneceğim.
Yerel:” Belediye Hakkında Konuşmak İçin 1 Yıl Sürenin Dolmasını Bikliyorum”
Yalova Belediyesindeki uygulamalar hakkında söyleyeceğim çok şey var. Ancak daha önce açıkladığım gibi 1 yıl bekleyip icraatları izleyeceğim. Şimdi izliyorum. 1 yıl dolunca eleştirilerimi dile getireceğim.
Ama bir şeyi özellikle vurgulamak istiyorum. Yalova’da ne yazık ki 6 ay önceki uzlaşma ortamının giderek kaybolduğunu görüyorum. Açık konuşmak gerekirse, Yakup Koçal döneminde Yalova’da eşgüdüm ve hoşgörü çok daha etkindi. Bu eşgüdüm ve koordinasyonun son derece uyumlu olması nedeniyle kısa süre içinde bir çok önemli projelere imza attık. Vali, Belediye Başkanı, Milletvekili arasındaki uyumluluk ve eşgüdüm giderek etkisini yitirdi gibi. Çünkü bu koordinasyonu oluşturanlarda bugünlerde davranış bozukluğu görüyorum.
Genel:” Akp, Anap’ın 5 Vakit Namaz Kılan Partisidir”
Türkiye’de irtica tehdidi yok. Çünkü, paranın en kutsal değer olduğu bir yerde iman da olmaz AKP, ANAP’ın 5 vakit namaz kılan partisi konumunda. Bugün, islami söylemle iktidara gelenler, iktidar olduklarında ticareti düşünmeye başladılar. Bir başka ifadeyle AKP’liler Ahireti değil, bugünkü dünyayı düşünüyorlar.
O nedenle de ticarete daha fazla önem veriyorlar. Ticaret daha ağır basıyor dedim ya, şimdi bakın, Başbakan ticaret yapıyor, bakanların kendisi yaptığı gibi çocukları üzerine şirket kurup ticarete atılıyorlar. AB sürecinde CHP görevini yapmıştır.
Spor: “ Yalovaspor Hak Ettiği Yere Gelecek”
Yalova’da olduğum zamanlarda özel olarak Yalovaspora vakit ayırıp maçlarını izliyorum. Ankara’daki maçlarını da izleyeceğim. Yalovaspor oynadığı maçlarla yerinin 2.lig olmadığını bizlere geçen yıl gösterdi. Geçen yıl Yalovaspor, Fenerbahçe maçı ile kamuoyunda biraz daha fazla öne çıktı.
Yalovaspor artık spor camiasında takip edilen bir takım. Fenerbahçe’nin önümüzdeki sezonda da Yalova’ya gelmesi için çaba sarf edeceğim. Ayrıca yine Yalovaspor’un Galatasaray ile de özel bir maç yapılması için girişimlerimi devam ettireceğim.
İnce: “ Milletvekili Oldum, Mal Varlığım Eksildi'
Ben önce öğretmen sonra Milletvekiliyim, İnanın Milletvekili olduktan sonra mal varlığım eksildi. Bu malvarlığım araştırılınca da ortaya çıkacaktır. Milletvekili olduktan sonra babamdan bana kalan arsaları satmak zorunda kaldım.
Sadece arsayı değil dershanemin Karamürsel’deki hissesini de satmak zorunda kaldım. Çünkü benim çıkar grupları ile herhangi bir ortaklığım söz konusu değil. Ben sıra dışı bir Milletvekiliyim. Protokole sadık bir insan değilim. Yanımda koruma ile hiçbir zaman dolaşmadım. Üstelik kendi memleketimde koruma ile dolaşmak bana utanç verir.
Kendi güvenliğimi kendim sağlamasını bilirim. Oturduğum ev, 5 katlı bir evin en üst katı. Üstelik çatısı aktığı gibi asansörü dahi yok. Ben camiye de giderim, meyhaneye de. Protokole sadık biri değilim dedim ama Yalova’da bazı uygulamalarda protokolün Yalova’da kalktığı ilan edilmiş.
Yalova stadyumunda beni protokol dışına atacak bir babayiğit göremiyorum. Bunu kompleks meselesi için değil beni seçen halkıma saygı duyduğum için orada otururum. Çünkü bana oturma yetkisini halk verdi. Benim protokoldeki yerim Vali’den sonra gelir.
Bir kez daha vurgulamak istiyorum ki Yalova benim her şeyim. Benim Yalova’dan başka yaşayacak yada gidecek yerim yok. O nedenle Yalova’nın toplumsal çıkarları benim için her şeyden önemli.
Söyleşimize katıldığınız için teşekkür ederim sayın İnce.
Bana böyle bir fırsat verdiğiniz için ben teşekkür ederim sayın Kırtay.

  • Yazılmış yorumlar listeleniyor...
  • 27 Ocak 2010 01:55 tarihinde ibrahim yüksel yazdı;sayın inceye tebrikler.bizim vekiller niye böyle konuşmuyo korktukları bırımı bırılerımı var
  • 26 Ocak 2010 16:11 tarihinde vildan güner yazdı;ben konuşmuşum gibi rahatladım.
  • 26 Ocak 2010 11:53 tarihinde Müzeyyen cankardes yazdı;hıtabetıne  bayıldım  bunun gıbı  mılletvekıllerıne  ıhtıyacımız  var  helel olsun   bununla kalmasın CHP  de  boyle mılletvekıllerı  one  çıksın  artık  tahamulümüz ... Devamı
  • Yorumunu YazTüm Yorumları Göster (32)
Yorum Formu

Resimde gördüklerinizi bu kutuya yazınız.
  • Tamamı BÜYÜK harflerden oluşan yorumlar yayınlanmaz.
  • Bu habere beş dakika içerisinde sadece bir adet yorum yazabilirsiniz.
  • T.C. yasalarına aykırı, hakaret içeren, kişilik haklarına saldırı niteliğindeki yorumlar yayınlanmayacaktır.
  • Yorumlardan doğabilecek hukuki yaptırımlardan hiç bir şekilde Yalovamiz.com sorumlu tutulamaz.
  • Yazılan her yorumun yayınlanacağı garanti edilmemektedir.

Tasarım ve Programlama Akro Media & ProDESTEK

Web sitemiz hakkında görüş ve önerilerinizi bildirin.

RSS

Firma Kayıt