Klasik Silpagar Beceriksizliği

Klasik Silpagar Beceriksizliği

CHP Çiftlikköy İlçe Başkanı Nedim Güler, Çiftlikköy’ün imar planlarında yaşanan karmaşanın sorumlusunun Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar olduğunu söyledi.

Nedim Güler açıklamasında, “Yeni yapılan plan konusunda da çekincelerimiz ve kaygılarımız sürüyor. Çiftlikköy maceraya sürükleniyor” dedi. 

Çiftlikköy Belediye Meclis üyeleri Selami Doğancı, Adil Yele, Zeki Coşkun, Macide Aras, Rıfat Aydın ve Murat Elgin ile birlikte açıklamalarda bulunan CHP Çiftlikköy İlçe Başkanı Nedim Güler, mahkeme kararıyla iptal edilen plan revizyonlarının apar topar bir şekilde yenilendiğini kaydetti. Planlarda yaşanabilecek gecikmeler nedeniyle ilçedeki inşaatların mühürlenme riski bulunduğunu, belediyedeki imar işlemlerinin durması nedeniyle öncelikle vatandaşların büyük mağduriyet yaşadığını belirten Başkan Güler, “Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, elini attığı her işte olduğu gibi imar planı konusunda da beceriksizliğini gösterdi. Daha önce ‘alt geçit yapacağım’ diyerek Çiftlikköy’ün orta yerine ‘Berlin Duvarı’ diken, engellilere yönelik kafeterya yapıp asansör koymayı unutan, hesapsız kitapsız bir şekilde altyapı işine girişip Çiftlikköy’ü borç batağına sürükleyen, tüm su altyapısını değiştirmek için yola çıkıp su deposu koymayı unutan, yaptığı düğün salonunu su basan, ada yapmak için göreve gelip denize koya koya duba koyan Silpagar, halka verdiği bol keseden vaatlerden biri olan kat artışı konusunda da baltayı taşa vurdu. Geçtiğimiz yıl yapılan plan esnasında kendisine çekincelerimizi iletmiştik. Bu planın 1/25 binlik plana uygunluğunu, ilgili kurumlardan gerekli görüş ve izinlerin alınıp alınmadığını sorgulamıştık. Ancak ‘ben yaparım olur’ felsefesindeki başkan ve belediye yönetimi hiçbir sıkıntının olmadığını dile getirmişti. Gelinen noktayı hepimiz gördük. Yaptıkları plan hukuksuz çıktı, Çiftlikköy plansız kaldı, tüm imar işlemleri durdu, başta esnafımız ve işadamlarımız olmak üzere tüm Çiftlikköy halkı mağdur oldu” dedi. 

Plan iptali nedeniyle yaşanan sıkıntının önüne geçmek için CHP olarak elini taşın altına koyduklarını dile getiren Başkan Güler, şöyle devam etti:

“CHP belediye meclis grubu olarak olağanüstü meclis toplantısında vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini engellemek için şartlı ‘evet’ dedik. Bu yönde oy kullanırken de belediye başkanı ve yönetimine gerekli uyarılarımızı yaptık. Mahkeme kararında dile getirilen eksikliklerin ve yanlışlıkların giderilmesi, daha önceki planda ‘hay Allah gözden kaçmış’ diyerek geçirilen ve kime hizmet ettiği anlaşılmayan imar değişikliklerinin bu planda olmaması gerektiğini dile getirdik. Ancak yeni yapılan plan konusunda çekincelerimiz ve kaygılarımız sürüyor. Çiftlikköy, Ali Murat Silpagar’ın arkasını düşünmeden verdiği ‘4 kat’ vaadi nedeniyle maceraya sürükleniyor”

Mahkeme kararında belirtilen hususların giderildiği yönünde Başkan Silpagar ve plancının güvence verdiğini söyleyen Güler, “Ancak önümüzde koskoca 1 / 25 binlik Çevre Düzeni Planı sorunu halen duruyor. Gerçek şudur ki 1/ 50 binlik plan bitmeden Çiftlikköy’de kat artışı yapmak sağlıklı görünmemektedir.  Çiftlikköy için belirlenen nüfus projeksiyonuyla ilçenin tümüne kat artışı getirmek tabiri caizse arabayı ucu görünmeyen bir karanlık tünele sokmak gibi” diye konuştu.

Güler, son olarak şunları söyledi:

“Yapılan imar revizyonları konusunda tüm sorumluluk Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’dadır. Bu planın da mahkeme tarafından iptal edilmesi Çiftlikköy’de onarılması güç zararlar ortaya çıkartabilir. Çiftlikköy, Ali Murat Silpagar’ın ellerinde maceraya sürükleniyor. Umarız ileride biz demiştik demek zorunda kalmayız”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle