Kış Uykusuna Yatmamış

Kış Uykusuna Yatmamış

Yalova Orman ve Su İşleri Müdürlüğü tarafından ormanlık alanlara yerleştirilen foto kapanlar sayesinde ormanlardaki vahşi yaşam an be an gözlemleniyor.

Bu kapsamda Termal-Güneyköy arasında foto kapana takılan bir ayı ise havanın yeterince soğumaması nedeniyle ayıların henüz kış uykusuna yatmadıklarını gözler önüne serdi.

Yaban hayatını daha yakından görüntüleyerek, bilgi edinmeyi ve yaban hayatının korunmasını hedefleyen Yalova Orman ve Su İşleri Müdürlüğü bu anlamda ormanlarda foto kapan projesini hayata geçirmişti. Bu uygulama ile Yalova ormanlarında var olduğu dahi bilinmeyen birçok türü de görüntülemeyi başaran müdürlük bu sayede yaban hayatının sürdürülmesine yönelik adımları da kolayca atabiliyor. Son olarak kış aylarında uykuya yatması gereken bir ayı kapana takıldı. Fotoğrafı çekilen ayının beslenmek için dolaştığı gözden kaçmadı. Bu da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle ayıların henüz kış uykusuna yatmadıklarını gözler önüne serdi.

Foto kapanlar sayesinde daha geniş alanda gözlem yapmayı hedefleyen Yalova Orman ve Su İşleri Müdürlüğü proje hakkında şu bilgileri verdi, "Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğümüzce yaban hayatı hareketliğinin izlenmesi ve Ulusal Biyoçeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında İl Şube Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan foto kapanlar, il genelinde tür yoğunluğuna göre belirlenen alanlara yerleştirilmeye devam edilmektedir. Yaban hayvanlarının doğal hayatının fotoğraflanması, diğer türlerin tespiti, bölgesel biyoçeşitliliğin belirlenmesi ve korunması, yaban hayvanlarının beslenme ve davranış şekillerinin incelenmesi, istatistiki verilerin oluşturulması, bilimsel çalışmalara altlık oluşturması ve doğal hayat turizmi için veri elde edilmesi amacıyla tüm foto kapanlar özellikle yaban hayatının yoğun olduğunu daha önceki çalışmalarımızda tespit ettiğimiz yerlere yapılan arazi çalışmasıyla yerleştirilmiştir. Yerleştirilen foto kapan kayıtları ise belirli zaman aralıkları ile takip edilecek ve sonuçlar Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğümüzce değerlendirilerek kamuoyuyla paylaşılacaktır”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle