Kirlilik Dereden Kaynaklanmış

Kirlilik Dereden Kaynaklanmış

Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Sezen Akasya Park sahilindeki su kirliliğinin Akasya Park plajının yanından denize dökülen Safran deresinde dönemsel olarak su yoğunluğunun artması ve dereye karışan diğer su katılımları sonucu derenin denize döküldüğü noktalarda dönemsel kirlilik oluşturduğunu düşündüklerini söyledi.

Akasya Park sahilindeki deniz suyu kirliliği Yalova Gazetesi tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Burada ki yüksek değerler ise Sağlık İl Müdürlüğü’nün internet sitesindeki Deniz Suyu Temizliği ölçüm verilerinde net olarak görülüyordu. Bunun üzerine Yalova Sağlık İl Müdürlüğü bir açıklama yaparak söz konusu kirliliğin Safran deresinde ki dönemsel su artışından kaynaklandığını düşündüklerini duyurdu. Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Sezen tarafından yapılan açıklamada ise şu sözlere yer verildi, “Konusun değerlerinin Sağlık Müdürlüğünün sitesinde yayınlanan deniz suyu kalitesi ölçüm değerleri okulların kapanması dolayısıyla yaz tatili sezonuna girilmiştir. Halkın yoğun olarak kullanacağı yüzme suları ile ilgili numune alımları ve analiz sonuçlarının değerlendirmesi 09.01.2006/26048 sayılı ‘Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği’ kapsamında yürütülmektedir.

İlgili Yönetmelik gereği Haziran ayı başından eylül ayı ortasına kadar İl Yüzme Suyu Komisyonunca belirlenen noktalardan 15 günlük periyotlarla numuneler alınarak Halk Sağlığı Laboratuarında analizleri yapılmaktadır. Tüm analiz sonuçları İl Sağlık Müdürlüğümüz web adresinde yayımlanmaktadır. Ülkemiz genelinde numune alımı yapılan plajların en son kirlilik durumları, plaj özellikleri ve su kalitesi ile yasaklı plajlar da http://yuzme.saglik.gov.tr web sayfası üzerinden takip edilebilmektedir.

Özellikle son zamanda basında Akasyapark Plajının kirlilik düzeyinin artması sonucu plajda dönemsel olarak denize girmenin yasaklanması ile ilgili haberler yer almaktadır. Bu sene yüzme sezonunda Akasyapark plajından 05.06.2018 ve 20.06.2018 tarihlerinde alınan deniz suyu numuneleri ilgili yönetmeliğe uygun bulunmuştur. Ancak 03.07.2018 tarihinde alınan deniz suyu numunesinde zorunlu değeri geçen bir kirlilik görülmüş olup, yüzme alanına giriş engellenmiş ve akabinde 09.07.2018 tarihinde yapılan numune tekrarında ise sonucun zorunlu kirlilik değerini aşmadığı ve denize girilebilir düzeyde olduğu tespit edilmiştir.

Akasya Park plajının yanından denize dökülen Safran deresinde dönemsel olarak su yoğunluğunun artması ve dereye karışan diğer su katılımları sonucu derenin denize döküldüğü noktalarda dönemsel kirlilik oluşturduğu düşünülmektedir. Yaz sezonu başında Akasyapark Plajından alınan numunelerin uygunluğu ve son alınan deniz suyu numunesinin uygun oluşu bu düşüncemizi etkili kılmaktadır.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak, yüzme sularının numune alımı ve analizlerini yapma, sonuçlarını gereği için ilgili belediyeler ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne bildirme, vatandaşlarla paylaşma görevimizi titizlikle sürdürmekte olup; Yalova Halkına ve Yalova’ya gelen misafirlerimize mutlu ve sağlıklı tatiller dileriz”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle