Kıbrıs Barış Harekatının 44. Yıldönümü Kutlandı

Kıbrıs Barış Harekatının 44. Yıldönümü Kutlandı

Kıbrıs Barış Harekatının 44. Yıldönümü Yalova’da düzenlenen törenle kutlandı.

 Törende konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yalova Şube Başkanı ve Kıbrıs Gazisi Şakir Güner, “Kıbrıs Barış Harekatı Yunanistan’ın Enosis hayalini de ebediyen Akdeniz’in soğuk sularına ebediyen gömmüştür “ dedi.

  Kıbrıs Barış Harekatının 44. Yıldönümü Yalova’da da düzenlenen törenle kutlandı. 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanındaki tören Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yalova Şube Başkanı ve Kıbrıs Gazisi Şakir Güner’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ve ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yalova Şube Başkanı ve Kıbrıs Gazisi Şakir Güner yaptı. Güner konuşmasında, “Rum terör örgütü EOKA, Yunan cuntasından aldığı destekle, 15 Temmuz 1974’de Kıbrıs’ta kanlı bir darbe gerçekleştirerek, Makarios yönetimini devirmiş ve Kıbrıs Cumhuriyetini sona erdirmişti. Bu darbenin amacı; Yunanlıların Enosis hayali olan Ada’nın Yunanistan’a bağlanması,

Kıbrıslı Türklerin adadaki varlıklarının sona erdirilmesi ve en önemlisi de Türkiye’yi Ege Denizi ile birlikte Akdeniz’den kuşatarak, batı ve güneyden tecrit edilmesiydi.

Londra ve Zürih Antlaşmaları gereği garantör devlet olan Türkiye, bu darbe karşısında; barışı tesis etmek, soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve Türkiye’ye yönelik olası tehdidini bertaraf etmek maksadıyla Ada’ya müdahale kararı almıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 20 Temmuz 1974 günü, havadan atma, havadan indirme ve çıkarma harekatını başarıyla icra ederek, Kıbrıs’taki darbeyi bertaraf etmiş ve Kıbrıs Türklerini katliamdan kurtarmıştır. Bu harekatta, Kıbrıs Türk’ü ve onun kahraman mücahitleri canları pahasına savaşarak Mehmetçiğe her türlü desteği vermiştir. Böylece Ada’da barış ve istikrar yeniden sağlanmıştır.

Kıbrıs Barış Harekatıyla Yunanistan'ın  Enosis hayali Akdeniz’in karanlık sularına ebediyen gömülmüştür.

Kıbrıs Türk’ünün, Kıbrıs’ın 1878 yılında İngilizlere terk edilmesiyle başlayan esaretini 20 Temmuz 1974’de Mehmetçik süngüsüyle sona erdirmiştir. Kıbrıs Türk’ü, takdire şayandır ki; yüzyıldır İngiliz ve Rumlardan gördüğü eziyete, zorbalığa ve asimilasyona karşı kimliğini, benliğini ve Anavatan’a bağlılık ve inancını hiç bir zaman kaybetmemiştir.

Kıbrıs Türk’ü, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra, kendi vatanında ve kendi bayrağı altında hür ve bağımsız yaşamaktadır. Mehmetçik ve Kıbrıs halkı bu topraklar için kan dökmüştür. Kanla sulanan bu topraklar artık Kıbrıs Türk’ünün öz vatanıdır. Bu topraklar asla bir daha geri verilemez ve kaderine terk edilemez. Kıbrıs’ta vatan toprağına sahip çıkmak, Türk varlığını devam ettirmek gelecek nesillere ve bu topraklar uğrunda şehit olanlara karşı bir namus borcudur.

KKTC ekonomik ve diplomatik alanda uzun süredir birçok sıkıntı yaşamaktadır. Bugün, Kıbrıs Türkü’nden istenen; varlığından, toprağından ve bağımsızlığından fedakarlık yapmasıdır. Böyle bir fedakarlık KKTC’nin sonu demektir, 1974 öncesine dönmek demektir. Bununla beraber, yaşanan sıkıntıların Kıbrıs Türkü’nün azim ve iradesiyle aşılacağı inancındayız. 

 Bu nedenle Kıbrıs adasının önemi eskiye göre daha da artmıştır. Küresel ve emperyalist güçler dikkatlerini bu bölgeye kaydırmışlardır. Bu durum, Türkiye Cumhuriyeti’nin 1974’de Kıbrıs’a müdahalesinin ne denli haklı ve gerekli olduğunu da göstermektedir.

Biz, Kıbrıs gazileri olarak, kanla kazanılan toprakların masada verilmesine ve 1974 öncesine dönülmesine karşıyız. Şehitlerimizin ve fedakarlıklarımızın karşılığında böyle bir taviz kabul edilemez.

Her savaşta destan yaratan Türk ordusu, bu gün de iç ve dış terör örgütlerine, vatan hainlerine karşı her zaman muzaffer olmuştur. Türk ordusu ve onun kahraman askerleri Cumhuriyet Tarihi boyunca kendilerine verilen her görevi, üstün başarı ve özverili cesareti ile yerine getirmiştir. Türk ordusu, Türk milletinin özü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatıdır.

Kahraman Kıbrıs gazileri, 44 sene önce Kıbrıs’ta, cesaret ve kahramanca savaştınız. Türk Devleti’nin iradesini, kararlılığını ve haklılığını düşmana kabul ettirdiniz. Sizler, 44 yıl önce aziz vatanımıza savaş meydanlarında hizmet ederek Gazi olmanın haklı gururunu yaşıyorsunuz. Sizleri gösterdiğiniz kahramanlık ve cesaretinizden dolayı kutluyorum.

Kıbrıs gazileri olarak, 44 yıl sonra yine coşkuluyuz. Kıbrıs barış Harekatında görev almanın gururunu yaşıyoruz. Tek üzüntümüz, zaferin bu güne kadar siyasi zaferle taçlandırılmamış olmasıdır.

Kıbrıs Barış Harekatında; 498 arkadaşımız, 70 Mücahit ve 270 Kıbrıs Türk’ü şehit oldu. Şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan Kıbrıs gazilerini Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına rahmet ve saygıyla anıyorum. Hayatta olan gazilerimize de sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum. Kıbrıslı Türklere de yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” dedi.
  Konuşmaların ardından KKTC Lefkoşa Folklor ve Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibi Kıbrıs’a özgü halk oyunları ile kutlamalara renk kattı.
  Törene Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova Merkez Komutanı Deniz Piyade Albay  Mehmet Öner Miskioğlu, gaziler ve vatandaşlar da katıldı. Gaziler daha sonra Yalova’da demirli olan Türk Deniz Kuvvetlerine ait TCG Tekirdağ adlı savaş gemisini ziyaret ettiler.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle