“Kayıt Dışı Ülke Ekonomisine Zarar Veriyor”

22 Temmuz 2022 10:13
“Kayıt Dışı Ülke Ekonomisine Zarar Veriyor”

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necati Erbul, hiçbir odaya bağlı olmaksızın kayıt dışı çalışan işyerlerinin ekonomiye ciddi zarar verdiğini ifade etti. Erbul bu anlamda Yalova Belediyesi ile de işbirliğine hazır olduklarının altını çizdi.

Yalova esnaf ve sanatkarlarının sorunlarını dile getirmeye devam edeceklerini söyleyen YESO Başkanımız Necati Erbul, özellikle kayıt dışı esnaf konusuna dikkat çekti. Kayıt dışı ekonominin hem Yalova’da hem de Türkiye genelinde yüksek rakamlara denk geldiğini belirten Erbul, “Hükümetimizden bu konuda adım atmasını bekliyoruz. Sadece Yalova’da binden fazla kayıt dışı esnaf olduğu tespitini yaptık. Kayıt dışı esnaf konusunda belediyeler başta olmak üzere ilgili kurumlar ile sürekli diyalog içerisindeyiz. Yalova Esnaf ve Sanatkarları Odası ve YESOB a bağlı oda başkanlarımız ile birlikte tüm resmi kurumlara ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” dedi.  

Her hangi bir odaya kayıtlı olmadan çalışan çok sayıda işyerinin bulunduğuna da değinen Erbul, “Kayıt dışı esnaf konusunda hem belediyelerimize hem de vergi dairesine önemli görevler düşüyor. Şuan Yalova’da herhangi bir odaya kayıtlı olmadan çalışan birçok işyeri bulunmakta. Bu konuda denetimler arttırılmalı. Yerel yönetimler oy kaygısı duyarak bu kayıt dışı çalışmaya göz yummamalıdır. Zabıtalar gerekli kontrolleri yapmalıdır. Kayıt dışı esnafın kayıt altına alınması hem şehrimizin hem de ülkemizin yararınadır” şeklinde konuştu.

“İşportacılar ve Seyyar Satıcılar konusunda Yerel Yönetimlere çok büyük iş düşüyor”

İşportacılar ile zabıta arasında yaşanan gerilimlere de değinen Erbul, “Yerel yönetimler seyyar satıcı ve işportacıların görüşlerini de dikkate alan katılımcı bir yaklaşımla, seyyar satıcılık ve işportacılık sektörünü kayıtlı sisteme dönüştürecek ve yasal nitelik kazandıracak düzenlemelere gitmeli; seyyar satıcıları ve işportacıları sokaklardan çekerek daha cazip fiziki ve ekonomik özellikleri olan belirli mekanlara kavuşturulmalıdırlar. Merkezi yönetim ve yerel yönetimler kısa vadeli seçim tercihleri çerçevesinde değil, seyyar satıcılık ve işportacılık sektörünün ciddi bir ekonomik, toplumsal ve kültürel sorun olduğunu görerek hem makroekonomik hem mikro ekonomik politika araçlarıyla ve uzun vadeli yaklaşımlarla konuyu ele almalı, bu kapsamda mikro kredi sistemi, seyyar satıcıları ve işportacıları da kapsayacak ve onları kayıtlı sisteme katacak bir biçimde uygulanmalıdır. İşportacılıkla farklı sektörlerde geçimini sağlayacak mesleki ve teknik eğitim olanakları sağlanmalıdır” diye konuştu.

“Belediye ile işbirliğine hazırız”
Yalova Belediyesi ile işbirliğine hazırız mesajı da veren Erbul konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Belediye tarafından altyapı ve fiziki donatı sağlanmalı, işyerlerinin önünün işgal edilmesi önlenmeli, dükkanların üst örtülerine çeki düzen verilerek estetik hale gelmesi sağlanmalı, aydınlatmalar geliştirilmeli, çöp toplama düzeni ve temizlik üzerinde özel olarak durulmalı, çöp toplama saatleri esnafın iş yapacağı saatler göz önünde bulundurularak dengeli ayarlanmalı, sokaklarda güvenlik sağlanmalı, işyerlerinin sağlık ve hijyeninin geliştirilmesi, Özellikle insan yoğun olan sokaklara taşıt girişlerinin engellenmesi ya da düzenlenmesi. Yalova Esnaf ve Sanatkarları Odası olarak biz yerel yönetim ile ele ele vererek çözüm üretmeye, kendileriyle iş birliği yapmaya hazırız. Önemli olan vatandaşın sıkıntı çekmemesini sağlamaktır”

 

 

 

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle