Kayıp 20 Milyon Meclisi Gerdi

Son Güncelleme : 02 Aralık 2021 10:12

Yalova Belediyesi’nin ödemelerini mecliste açıklayan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ile CHP’li Belediye Meclis üyesi Sefer Keskin arasında başlayan sözlü tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü.

CHP’li ve AK Partili Meclis üyeleri bir birlerinin üzerine yürürken görmek istemediğimiz görüntüler ortaya çıktı.

Yalova Belediye Meclisi Aralık Ayı Olağan Toplantısı Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Gayet sakin başlayan meclis dilek temenniler bölümünde yerini gerginlik ve sonrasında ise kavgaya bıraktı. Dilek temenniler bölümünde söz alan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk belediye devraldıkları günden bugüne kadar ödenen borçlarla ilgili meclis üyelerine bilgiler verdi. Bu esnada meclis tarafından başkan Tutuk’a 50 milyon TL kredi kullanma yetkisi verilmesi konusuna da değinen Tutuk, “06 Mart 2020 tarihinde görevi devraldık. Bu anda bütçe emanetleri müteahhitte olan borç 68 milyon 574 bin TL. Müteahhitlerin yatırdığı emanetler 13 milyon 704 bin TL. Faizler 22 milyon 584 bin. Birliklere 9 milyon 980 bin TL. Dava konusu olan usulsüz ödemeler 22 milyon TL. 280 icra dosyasını kapadık. 20 ayda 137 milyon TL borç ödedik. Ve bunu öderken hepsini nakit ödedik. Hiçbir gayrimenkul satmadık. Takas yapmadık. Üzerine de 1 milyon 600 bin personellere olan borcu ödedik. SGK ve Maliyeye borcumuz var. Bunlarla ilgili de ödeme gayreti içerisindeyiz. Üniversitemizin kullandığı bir binayı ve Samanlı Köyündeki bir binayı Maliyeye verip vergi borçlarımızı düşüreceğiz. Bu arada kamuoyunda şöyle bir imaj oluşturma gayreti var. ‘Başkan sen geldin 50 milyon borçlanma yetkisi aldın. Bunu kullandın’ deniyor. Hayır ben 50 milyon TL borçlanma yetkisi aldım bunun sadece 20 milyon kredi kullandım. Bu 20 milyon TL’yi de üstüne 2 milyon daha ekleyip kasadan çalınan 20 milyonu ödedim. Bunu bütün kamuoyu bilsin” dedi.

CHP Grubu adına icra dosyalarının sayısını soran meclis üyesi Cevdet Bekler konuşurken CHP’li meclis üyesi Sefer Keskin’in, “şirket araçları geçen hafta icra yolu ile satıldı. Onu da söyleyin de kamuoyu bilsin” sözleri fitili ateşledi. Bununla da kalmayan Keskin elindeki belge ile kürsünün karşısına geldi. Bu duruma tepki gösteren Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Senin eline bir kağıt veriyorlar gelip tiyatro yapıyorsun. Meclise şov yapmaya gelmişsin” dedi.
Ardından meclis üyeleri arasında başlayan gerginlik yerini kavgaya bıraktı. Bunun üzerine meclise zabıtalar girerek kavga eden meclis üyelerini ayırdı. Başkan Tutuk da meclisi kapatarak üyeleri dışarıya çıkardı.

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle