Karaca Arboretum Nuhun Gemisi Gibi

Karaca Arboretum Nuhun Gemisi Gibi

TEMA Onursal Başkanı Hayrettin Karaca tarafından kurulan Karaca Arboretum barındırdığı 7 binden fazla bitki ile adeta Nuhun Gemisi’ni andırıyor. Bunlar arasında bir çok tür ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Karaca Arboretum çok sayıda bitkiye ev sahipliği yapan önemli bitki koleksiyonlarından birisi durumunda. 7 binden fazla ağaç ve bitki türünün yer aldığı Arboretum bu bitkileri adeta geleceğe taşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren TEMA Vakfı eski İl Temsilcisi ve Hayrettin Karaca’nın son anına kadar yanında olan isimlerden Faruk Tezcan, “Arboretum'lar birçok bitkinin genlerinin saklanmasını ve gelecek kuşaklara erişmesini sağlıyor. Bu bitkilerde günümüzde keşfedilmeyen ancak ilerde keşfedilecek sırlar olabilir. Belki de korona virüsün ilacı bu bitkilerin birinde saklı. Dünya’nın tanınmış Arboretumlarından olan Hayrettin Karaca Arboretumu onun gelecek kuşaklara armağanı. Yalova'daki Karaca Arboretum 7 binden fazla bitkiye ev sahipliği yapıyor” dedi.

Kara Ceviz yok olmak üzere
Karaca Arboretum da koruma altında olan türlerden birisi de ülkemizde artık çok az yerde rastlanan Kara Ceviz ağacı. Bu ağaçla ilgili de bilgi aktaran Tezcan, “Ülkemizde yok olmaya yüz tutan türlerden birisi de Kara Ceviz. Yurdumuzda ender bulunuyor. Birçok gizemi içinde saklayan Kara Ceviz’le ilgili araştırmalar sürüyor.  İçinde meyve kısmı çok az. Kanserden koruyor, cilt hastalıklarına, Candida mantarına, kolesterolü düşürmeye, kan basıncını düşürmeye iyi geliyor. Uzmanlar ayrıca bu cevizin meyvesinden yüzde 100 gram tüketildiğinde tüm vücudun yenilenebileceğini vurguluyor. Araştırmalar sürüyor” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle