Kapanan Kapanana

Kapanan Kapanana

Piyasada ki durgunluk, yüksek kiralar ve ekonomik etkiler esnafı kepenk kapatmaya zorluyor. Ana arterlerde ki dükkanlar bir biri ardına kapanıyor.

Yalova’nın ana arterlerinde bundan bir yıl öncesine kadar neredeyse boş dükkan bulmak mümkün değildi. Boşalan dükkanlarda ise hava parası talep ediliyordu. Ancak yaşanan ekonomik çalkantı ve beraberinde piyasalarda yaşanan durgunluk esnafı iflasın eşiğine taşıdı. Buna bir de yüksek kiralar eklenince esnaf neredeyse ayakta duramamaya başladı. Hal böyle olunca da şehrin ana arterlerinde ki boş dükkan sayısı hızla artmaya başladı. Kötü gidişi fark eden esnaflar ise, “Birçok esnaf neredeyse artık kirasını çıkartamıyor. Buna diğer işletme giderleri de eklenince neredeyse her geçen gün borcun içerisine batıyoruz. Birçok esnaf bankadan kredi çekip ayakta durmaya çalışıyor. Krediyi de ödeyemeyince hacizlik duruma geliyor. Esnafın durumunu en iyi yansıtan durum ise ana caddelerde hızla artan boş dükkan sayısı. Örneğin İstanbul Caddesi üzerinde bundan 1 yıl öncesine kadar boş dükkan bulmak mümkün değildi. Bir işyeri boşalacağında ise hava parası isterlerdi. Ama şimdi çok sayıda dükkan boş ve soran kimse yok” dediler.

Esnaf odalarından çıt çıkmıyor
Esnaflar kendilerini temsil eden esnaf odalarından da şikayetçiler. Odaların durumu gördüklerini buna rağmen konuşmaktan korktuklarını dile getiren esnaflar, “Bizim sesimiz olmayacaksa esnaf odaları ne işe yarar. Buralar sadece bizden aidat toplayan kurumlar olmamalı. Bu kadar zor şartlar altında ezilen esnafın durumunu dile getiren bir oda başkanı yok. Sanki her şey yolundaymış gibi oda başkanları sessizliğini koruyorlar” diye konuştular.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle