Kansere Ve Sigaranın Zararlarına Yürüyüşle Dikkat Çektiler

Kansere Ve Sigaranın Zararlarına Yürüyüşle Dikkat Çektiler

Yalova Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri 4 Şubat Dünya Kanser Günü ve 9 Şubat Sigarayı Bırakma Gününe dikkat çekmek için yürüyüş yaptılar.

Yalova Halk Sağlığı İl Müdürlüğü görevlileri Spor Caddesinden Cumhuriyet Meydanına kadar 4 Şubat Dünya Kanser Günü ve 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yürüyüş yaptılar.

İl Halk Sağlı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şube Müdürlüğü yetkilileri 4 Şubat Dünya Kanser Günü ve 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlediklerini söylerken, kanserde erken teşhise dikkat çekmek istediklerini belirtti, halkı ücretsiz taramaya davet ettiler. Yetkililer, "Kanserden korunmak için bazı etkinlikler yapmaya çalışıyoruz. Halka kanserden korunmanın önemini anlatmaya çalışıyoruz. Kanserden korunmada en önemli yöntemimiz erken teşhis ve erken tedavidir. Biz ASM ve toplum sağlığı merkezlerimizde kanser taramalarımızı ücretsiz olarak yapıyoruz ve tüm halkımızı kanser taramalarına davet ediyoruz" diye konuştular.

Sigaranın insan sağlığı üzerindeki etkilerine de değinen yetkililer, "Önemli sağlık sorunlarına yol açan sigara kullanımı aynı zamanda vatandaşlarımızı ve ülke ekonomimizi de olumsuz yönde etkilemektedir. Sigaranın sebep olduğu en önemli ölüm sebebi akciğer kanseridir, bunu kalp hastalıkları ve diğer kanser türleri takip etmektedir. Tüm bu olumsuz etkilerine rağmen sigara bırakıldığı andan itibaren vücut kendi kendini tamir etmeye başlar. Ancak on yıl içinde vücut hiç sigara içmemiş bir insanın vücudu haline gelebilmektedir. Sigarayı bırakmak için kanser ya da kalp hastası olmayı beklememeliyiz. Zira böyle bir durumda vücudunuzun kendini tamir etmesi için yeterli vaktimiz olmayabilir" dediler.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle