Kanser Günü İçin Toplandılar

Kanser Günü İçin Toplandılar

4 Şubat Dünya Kanser Günü münasebeti ile kanser hastaları ve yakınları kahvaltı programında bir araya geldi..

Yalova Kanser Hastaları Derneği ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen 4 Şubat Dünya Kanser Günü münasebeti ile kanser hastaları ve yakınları kahvaltı programında bir araya geldi. Düzenlenen programa Vali Yardımcısı Mehmet Kalyoncu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ünal Küçükyılmaz, İl Halk Sağlığı Müdürü İbrahim Dedecan ve birçok vatandaş da katılım sağladı. Kanserin kalıtsal bir hastalık olduğunu, bu nedenden dolayı kanser olmadan önce önlem alınması gerektiğini söyleyen İl Halk Sağlığı Müdürü İbrahim Dedecan, “Kanser, kalıtsal bir hastalık. Daha çok çevresel etkilerin sebep olduğu bir hastalıktır. Farklı sebeplerden de olsa karşımıza çıkabilen hastalıktır. Hayatımızı alt üst edebilir. Bu tür hastaların tedavilerini düzgün yapmak ve yaşam standartlarını arttırmak için bir takım adımlar atıyoruz. Yalova, tedavi amaçlı sağlık kuruluşları açısından Türkiye ortalamasına baktığımızda gerçekten iyi noktalara geldi. Güzel hizmetler yapılıyor. Her zaman daha iyisini yapmaya çalışacağız. Tedavi yönünden yapılabilecek her şey yapılıyor. Hastalık konusuna maruz kalmadan önce neler yapılabilir; biz daha çok bunun üzerinde çalışıyoruz. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, koruyucu sağlık hizmetleri veriyoruz” diye konuştu.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ünal Küçükyılmaz ise, “Hastanemize kemoterapi ünitesini kavuşturduk. Bunun için çok mutluyuz. Kemoterapi ünitemizi açtık ama hastaların buraya gelmesinde hala bir sorun yaşanıyor. Yeteri kadar bu üniteyi duyuramadık. İl dışında tedavi gören onkoloji hastalarımız var. Onların artık il dışına çıkmadan tedavi görebilmeleri için bir çalışma yapmamız gerekiyor. Bu bağlamda Bursa ile irtibat halinde olarak; hastaların artık oraya gitmelerine gerek kalmadığını söyleyeceğiz. Bu yönde çalışmamız olacak” şeklinde konuştu.
Öte yandan Yalova Kanser Hastaları Derneği Başkanı Aysen Karsan, tedavi gördüğü için toplantıya katılım sağlayamadı. Karsan yerine bir konuşma yapan Yalova Kanser Hastaları Derneği Başkan Yardımcısı Nurcan Bayar da, “Yalova Kanser Hastaları Derneği, hastaların ve hasta yakınlarının kararlı çalışmaları sonucu kurulmuştur. Yalova’da bir kemoterapi merkezinin açılması için yaklaşık 25 bin imza toplanmıştır. Çabalarımız halkın duyarlılığını arttırmıştır. 12 Ekim 2015 tarihinde Yalova Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binası’nda kemoterapi merkezi açılmıştır. Bu merkezde tedavi gören hastalarımızın morallerini yüksek tutmak adına dernek olarak birçok çalışma yapıyoruz. Çalışmalarımız hastalarımıza son derece moral veriyor. Hastaların dikkatini başka yöne çekiyoruz” açıklamasında bulundu.

Toplantı sonrası kanser hastaları ve yakınları toplu hatıra fotoğrafı çektirdiler. Öte yandan farkındalık yaratmak adına toplantıya katılanlar, Bahane Kafe’den İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne yürüyüş gerçekleştirdiler.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle