Kadınlara Verem Eğitimi

Kadınlara Verem Eğitimi

Yalova Sağlık İl Müdürlüğü, “Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası” dolayısıyla Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerine bir eğitim semineri verdi.

Yalova Sağlık İl Müdürlüğü, “Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası” etkinliklerini sürdürüyor. Bu kapsamda Kadın Meclisi üyeleri ile bir araya gelen Merkez Toplum Sağlığı Merkezimizde görevli Dr. Neziha Özyörük, Ebe Hanife Yakar ve Hemşire Gül Yaşar Verem ve Verem’den korunma yolları hakkında bir seminer verdi. Seminerde, “Tüberküloz hastalığından korunmanın en etkili yolu bulaştırıcı hastalara hızla tanı konulup uygun tedavinin başlanmasıdır. Bu sayede bulaşma zinciri kırılabilecek ve yeni nesiller tüberküloz mikrobuyla karşılaşmadan yaşayabileceklerdir. Günümüzde kullandığımız ilaçlar çok güçlüdür. Uygun tedaviye başlandıktan 2-3 gün sonra basil sayısı hızla azalır ve 2-3 haftada bulaştırıcılık büyük oranda ortadan kalkar. Bu nedenle hastalara hızlı tanı koyup tedavi başlamak toplumu hastalıktan korumanın en etkili, en hızlı, en kolay ve en ucuz yoludur.

Kişisel korunmada yıllardan beri bilinen yöntem BCG aşısıdır. BCG aşısı erişkinde gelişecek hastalığı engellemekten çok tüberkülozun ağır seyreden ve ölümcül olabilen formlarına karşı koruma sağlamaktadır. BCG aşısı, özellikle çocuklarda görülen, kanla yayılan (milier) ve beyin zarını tutan (menenjit) tüberküloz formlarına karşı koruyucudur. Ülkemizde BCG aşısı hayat boyu sadece bir kez uygulanmaktadır. Aşı takviminde doğumdan sonra ikinci ayını bitiren bebeklere yapılmaktadır.

Bazı özel durumlarda; bağışıklığı baskılanmış kişilere, mikrop çıkaran hasta ile aynı evde yaşayanlara, yakın zamanda enfekte olanlara ve özellikle enfekte çocuklara hasta olmamaları için koruyucu ilaç tedavisi verilir. Koruyucu tedavide kullanılan ilaç genellikle İzoniyazid’dir. Koruyucu tedavi süresi genellikle 6 aydır. Verem Savaş Dispanserleri koruyucu tedavi çalışmalarını da yürütmektedir” denildi.
Seminer sonrasında Yalova Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl ise Yalova Sağlık İl Müdürlüğü yetkililerine verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür ederek çiçek sundu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle