Kadına Yönelik Şiddeti Anlattı

16 Eylül 2021 09:33
Kadına Yönelik Şiddeti Anlattı

İranlı sanatçı Sheyda (Masumeh) Ghanbari kadına yönelik şiddeti anlattığı ilginç tabloları ile ilgi topladı.

Kadına yönelik şiddettin bitmesinin temelinde kadınların kendisini eğitmesi ve dünyaya farklı bir bakış açısı ortaya koymasının yattığını dile getiren sanatçı, “Kadının önündeki en büyük engel içerisine sıkıştığı dar kalıplardır” dedi.

Kadın şiddet günümüzde hızla artıyor. Buna vurgu yapan İranlı sanatçı Sheyda Ghanbari ilginç bir çalışma ile şiddete dikkat çekti. Cevdet Aydın Parkı Halk Eğitim Merkezi önünde eserlerini sergileyen Ghanbari, kadının özgürleşmesinin kafasındaki tabuları yıkması ile başlayacağını dile getirdi. Çalışmalarında sadece kendisini model olarak kullanan Gambari, “Kadın, kadındır” vurgusu yapmak istediğini dile getirdi. Dünyanın birçok ülkesinde kadınların baskıların, geleneklerin, toplumsal değer yargılarının altında ezildiğini, acılar çektiğini ifade eden Sheyda Ghanbari, “Kadın içerisinde bir dünyayı barındırır. Sevgiyi, ihtirası, kıskançlığı kısacası insani tüm duyguları içerisinde bulundurur. Ancak kadın günümüzde baskılardan, şiddetten dolayı kendisini ve düşüncelerini özgürleştiremiyor. Bu mutsuz kadınların oluşmasına neden oluyor. Mutsuz bir kadın tüm mutsuzluğunu, içerisinde biriken hıncı çocuklarına aktarır. Bu da kuşaktan kuşağa iletilir. Oysa tabuları yıkan, kendisini geliştiren, dünyaya açılan bir kadın mutlu olur ve bu severde kuşalar vasıtası ile mutluluğu yayan birine dönüşür. Her kadın önce kendi içerisine bakmalı ve mutluluğu yakalamalıdır” dedi.

Sheyda Ghanbari tarafından oluşturulan eserler Yalova halkından da büyük ilgi gördü. Sergisini gezenlerle tek tek ilgilenmeyi ihmal etmeyen Ghanbari, kadınların içerisinde olduğu duruma karşı bir farkındalık oluşturmak adına sergilerini bundan sonra da sürdüreceğini dile getirdi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle