İzinsiz Doğadan Mantar Toplayana 500 Tl Ceza

İzinsiz Doğadan Mantar Toplayana 500 Tl Ceza

Köylüye kötü haber: Bu belge olmadan mantar bile toplayamayacaklar. Köylüye mantar toplamak için sınav zorunluluğu getirildi. Belgesiz toplayanlara ise 500 TL para cezası verilecek.

Orman Genel Müdürlüğü, 13 Şubat 2019 tarihli genelgesi ile odun dışı orman ürünleri olan reçine, çıra, defne, kekik, ada çayı, çam fıstığı ve mantar toplayarak geçinen orman köylülerine Kasım 2019’a kadar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu getirildiğini açıkladı.

Orman Genel Müdürlüğü, adaçayı, kekik, mantar gibi otsu ve şifalı bitki toplayan orman köylülerinin mesleki yeterlilik belgesi için sınava alınacaklarını duyurdu.

Köylüler, sınava 670 ile bin 120 lira arasında değişen miktarda giriş ücreti ödeyerek girebilecek.

Belgesi olmadan bitki toplayan köylülere 500 lira para cezası verilecek. Topladıkları ot ve şifalı bitkileri satarak gelir elde etmeye çalışan yoksul orman köylülerine yeterlilik belgesi almak için sınava girme zorunluluğu getirildi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca 11 Kasım 2018 tarihinde yayınlanan tebliğle Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluğu getirilen meslekler yeniden tanımlandı.

Tebliğ ile orman üretim işçiliği ile orman yetiştirme ve bakım içşçiliği “tehlikeli ve çok tehlikeli işler” kapsamına alındı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle