İyi Parti’den Su Sorununa Damacanalı Tepki

29 Temmuz 2023 13:27
İyi Parti’den Su Sorununa Damacanalı Tepki

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Osman Kendir, Kirazlı ve Elmalık Köylerinde yaşanan su krizi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Önüne koyduğu damacana ve su kovasını gösteren Osman Kendir ‘Tek isteğimiz bunların dolması ve sorunun bir an önce çözülmesi” dedi.

Elmalık ve Kirazlı Köylerinde yaşanan su kesintisi yankılarını sürdürüyor. İYİ Parti Yalova İl Başkanı Osman Kendir, il binasında konu ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamasına “Su yaşam kaynağı olup, temel ihtiyaçlarımızın başında gelmektedir. Susuz bir yaşam düşünülemediği gibi, bölgemiz için de tahammül edilebilir bir durum değildir. Geçmişte su kaynakları ile övündüğümüz, su şehri dediğimiz Yalova’mız, başta İstanbul olmak üzere çevre illere su verir durumdayken bugün gelinen noktada ise köylerimizde musluklardan su akmıyor olması endişe vericidir” diye başlayan Osman Kendir, “Ancak, geçtiğimiz günlerde Gökçe Barajı’mızın doluluğu ile ilgili yapılan açıklamada doluluk oranının yüzde 90 üzerinde olması ise konunun susuzluktan değil açıkça yönetim beceriksizliğinden kaynaklandığını da görmekteyiz. Köylümüz ve bizler dolu olan baraj suyuna maalesef sadece bakıyor, ama ulaşamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ Su deposu yeterli değil”

“Geçtiğimiz gün, Kirazlı ve Elmalık köylerimizde yaşanan su kesintileri nedeniyle oluşan durumu yerinde öğrenmek için muhtarlarımız ve köylülerimiz ile bir araya geldik” açıklamasını yapan Kendir, yaptıkları tespitleri şu şekilde sıraladı: “Su kesintilerinin Kurban Bayramından yaklaşık 1 hafta önce başladığı, köylülerimizin Bayramı susuz geçirdikleri ve aralıklı olarak günlerce su verilmediği, Son 1 haftadır ise Kirazlı Köyü ile Elmalık Köyü Yenimahalle mevkiinde ise tamamen suyun olmadığı, Kirazlı Köyü’ne Haziran ayına ait 14 bin 22 TL su faturası geldiği ve bedelin ödendiği, köylünün ise belediyeye borcunun olmadığı ve su faturasında 3426 TL’nin atık su bedeli olarak alındığı tespit edilmiştir. Ayrıca Kirazlı Köyündeki mevcut su deposunun 150 metreküp kapasiteli olduğu, köyün günlük su ihtiyacının ise 250-300 metreküp arasında olduğu su faturasından anlaşıldı. Depolanan suyun köyün bir günlük ihtiyacını bile karşılamadığından mevcut su deposunun yetersiz olduğu, köyleri besleyen hattın Paşakent üzerinden, Soğucak, Kirazlı ve Elmalık köylerini beslediği ana hattın günümüz nüfusuna göre ise yetersiz kaldığı, Elmalık köyünde merkez ve Yenimahalle olmak üzere iki saha bulunduğu, köy merkezinde muhtarlık tarafından sabah 9.00 gibi su vanasının kapatılarak kesildiği, akşamüzeri 17.00-17.30 gibi açıldığı ve böylelikle gece 02.00’ye kadar suyun kullanılabildiği, ancak Yenimahalle bölgesinde ise durumun Kirazlı köyü ile aynı olduğu ve Belediyemizce tankerle su taşındığı, her tankerin ise maksimum 13 metreküp su getirebildiği anlaşılmaktadır.”

“Taşıma suyu ile değirmen döndürülüyor “

“Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, köy halkı ile yerinde yaptığımız incelemede musluklardan suyun akmadığı, su depolarının boş olduğu ve tanker ile su taşındığına birlikte şahit olduk. Malesef taşıma su ile değirmen döndürülmeye çalışıldığı da aşikardır” ifadelerini kullanan Kendir, “Bu kapsamda köylümüzün tek bir talebi var. O da bir an evvel mağduriyetlerinin giderilmesi ve çözüm üretilerek musluktan suyun akıtılmasıdır. Yeterli teknik altyapıya sahip olmayan ve olma mecburiyeti de bulunmayan muhtarlıklarımıza destek verilmesi ve konuya sahip çıkılması elzemdir. Köylümüz, hiçbir siyasi yapı ve yönetici ile kişisel bir problemlerinin olmadığını ifade etmekle beraber, konunun yerel ve ulusal basında yer bulmasına rağmen yetkililerin halen daha üst düzeyde muhatap olmamasından ise ayrıca üzüntü duymaktadırlar” dedi.

“Abdestsiz cenaze namazı kıldık”

Görüştükleri köylülerden bazılarının söyledikleri ifadelerin kendilerini derinden yaraladığını aktaran Kendir, “Aşağıdaki ifadeler bize derdini anlatan köylümüze ait. ’Sanatçıya para var, köylüye su yok’, ‘Abdestsiz cenaze namazı kıldık’ gibi söylemleri üzülerek işittik” sözlerini sarf etti.

“ Siyasete su karıştırmayalım”

Son olarak yöneticilerden taleplerini de sıralayan Kendir, “İlave hat yapılacaksa ilave hat, yenilenmesi gerekiyor ise yeni hat, ilave pompa konulacaksa ilave pompa koyalım. Sondaj yapılacaksa sondaj yapalım. Yeter ki bu hattı besleyelim ve köylümüz susuz kalmasın. Bu kapsamda ilimizin yetkili isimlerini, teknik elemanları ile birlikte köy meydanında köylünün yanında çözüm üretirken görmek istiyoruz.  Özellikle su gibi kutsal bir nimet söz konusu iken, lütfen siyasete su karıştırmayalım, işi sulandırıp da bulandırmayalım. Sorumluluk alın” dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle