İyi Parti’den Cumhurbaşkanı Hakkında Suç Duyurusu

06 Haziran 2022 09:49
İyi Parti’den Cumhurbaşkanı Hakkında Suç Duyurusu

İYİ Parti Yalova İl Teşkilatında görev alan kadınlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi olayları üzerinden kadınlara hakaret ettiğini gerekçe göstererek suç duyurusunda bulundular.

İYİ Parti Yalova Kadın Politikaları Başkanı Elif Akyol Tosun kadınlara hakaret gerekçesi ile açılan dava hakkında bilgiler verdi. Yapılanın bir suç teşkil ettiğini iafede eden Tosun, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 01.06.2022 tarihli grup toplantısında, bizlerin burada tekraren ifade etmekten ar edeceğimiz bir ifade ile Türk kadınına alenen hakaret etmiştir.  Cumhurbaşkanının tüm televizyonlarda canlı yayında alenen kullandığı ifadenin açıkça ‘hakaret’ suçunu teşkil ettiği Yargıtay’ın Yerleşik İçtihatlarında sabittir.  Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı bu eylemi ile Anayasamızın 103.maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanı yemini de ihlal etmiştir.  Bizler; Türk kadınları adına, tüm kadınlar adına toplumsal ve siyasi vazifemiz gereği Sayın Cumhurbaşkanı’nın suç teşkil eder eylemine istinaden Ankara Cumhuriyet Savcılığı nezdinde şikayette bulunduk.  Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘hakaret’ suçunu alenen, tüm televizyonlar önünde canlı yayında ve en önemlisi Gazi TBMM çatısı altında işlemiş olmasının ağırlaştırıcı neden olarak değerlendirilmesi, mübrez eylem ile hukuki dayanağını T.C. anayasasından alan ‘Cumhurbaşkanı yemininin ihlal edilmiş olmasının’ da soruşturulması talepli olarak şikayet dilekçemizi Sayın Cumhuriyet Savcılığımıza arz ettik.  Bağımsız Türk Yargısı’nın, şikayetimize istinaden hukukun gereklerini eksiksiz ve adil bir şekilde yapacağına, failin siyasi kimliğinden etkilenmeksizin başta Anayasamız olmak üzere kanunlarımızın emirlerini yerine getireceğine olan inancımız tamdır.

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı olarak bizler de başlattığımız hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle