İstihdam Programlarına 6.5 Milyon TL Harcandı

İstihdam Programlarına 6.5 Milyon TL Harcandı

İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulu (İMEK) 2018 yılı 2. Toplantısı Yalova Valisi Tuğba Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda 2018 yılında istihdam oluşturmaya yönelik gerçekleştirilen programlara 6 milyon 717 bin TL harcandığı ve 2018 yılı Haziran ayı sonuna kadar da 2 bin 342 kişinin istihdam edildiği belirtildi.

Yalova’da işsizliğin azaltılması ve istihdamın arttırılması amacıyla çalışmalar yapan İMEK 2018 yılının 2. Toplantısını gerçekleştirdi. Yalova Valisi Tuğba Yılmaz başkanlığındaki toplantıya ilgili kurum ve kuruluşların müdürleri ve kurul üyeleri de katıldı. 2018 yılında yapılan çalışmaların gözden geçirildiği toplantıda, 2018 yılı Haziran sonu faaliyet raporuna göre;311 aktif program düzenlendiği ve toplamda 842 kişinin de  bu programlardan faydalandığı belirtildi. İşbaşı Eğitim Programlarının önemine de değinilerek 2018 yılında toplamda 575 kişilik ek istihdam oluşturulduğu dile getirildi. İMEK toplantısında 2018 yılında istihdam programlarına ayrılan pay hakkında da kurul üyelerine bilgi aktarılarak yıl içerisinde aktif istihdam programlarına harcanan ödenek miktarının 6 milyon 717 bin 977 olduğu vurgulandı. 208 yılında Yalova genelinde İŞKUR kanalı ile 2 bin 342 kişinin de istihdam edildiğinin altı çizildi.
Yalova Valisi Tuğba Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda şu bilgilere de yer verildi, “2018 yılı Haziran ayı sonu itibarıyla; Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm Okulların Temizliği, İl Müftülüğüne bağlı Cami ve Merkez Kur’an Kurslarının Temizliği, İl Özel İdaresi ile köylerin çevre temizliği, Orman İşletme Müdürlüğü ile Ağaçlandırma, Yalova Üniversitesinin çevre temizliği, İlçe ve Belde Belediyelerinin çevre temizliği, Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğüne bağlı kuruluşlara temizlik, Atatürk Araştırma Enstitüsü ile Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması alanında düzenlenen 33 program ile TYÇP kapsamında toplamda artı 800 ilave istihdam sağlanmıştır. İŞKUR İş ve Meslek Danışmanlarınca 11.170 kişiye yönelik bireysel danışmanlık 3.036 kişiye grup görüşmesi kapsamında iş arama becerileri ve meslek seçiminin önemi konularında eğitim verilmiş olup toplamda 14.236 kişiye yönelik danışmanlık yapılmıştır. 2018 yılı Haziran ayı sonu itibariyle kendi kusuru dışında işten çıkarılan 1.324 kişiye yönelik işsizlik ödeneği bağlanmış olup işsizlik sigortasından faydalanan kişilere çalışma süresi ile doğru orantılı olarak 6 ay ile 10 ay arasında sürelerde yapılan ödemelerde toplam 8.239.448 TL kaynak aktarılmıştır. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları, kendi işini kurma amaçlı İŞKUR proje teklif çağrısına uyan engellilere hibe desteği olarak sağlanmaktadır”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle