“İnadına Üretim Yapmak İstiyoruz”

24 Mayıs 2022 08:51
“İnadına Üretim Yapmak İstiyoruz”

Yalova Çiçekçilik, Tarıma Dayalı İhtisasa OSB Yönetim Kurulu üyesi Süleyman Selami Doğancı, adeta yılan hikayesine dönen OSB ile ilgili son bilgileri paylaştı.

Kamulaştırma sorununun aşılması gerektiğini dile getiren Doğancı, “Biz burada inadına üretim yapmak ve Dünya’ya ilimizden ürün satmak istiyoruz” dedi.

Yalova’da Çiçekçilik OSB olarak hayata geçirilen ancak ilerleyen süreçte Yalova Çiçekçilik, Tarıma Dayalı İhtisasa OSB’ye (TDİOSB) dönüştürülen yapılanma bir türlü tamamlanamıyor. Kamulaştırma sorunlarının aşılamadığı OSB, tüzel kişilik kazandığı yıldan bugüne kadar geçen 19 yılda adeta bir arpa boyu yol alamadı. Gelinen nokta hakkında bilgi veren TDİOSB Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Selami Doğancı üretmek ve burada üretilen ürünleri de tüm dünyaya satmak istediklerini ifade etti. Kamulaştırma ile ilgili sorunların ortadan kalkması durumunda hemen yatırımları gerçekleştireceklerini de dile getiren Doğancı, “2003 yılında tüzel kişilik kazandırılarak hayata geçen Çiçekçilik OSB, öğünden beri faal bir durumda çalışmalarını sürdürüyor. Daha sonra Tarıma Dayalı İhtisas OSB olarak çalışmalarımızı güncelledik. Bin dekar bir alana sahibiz 10 ar dönümlük 66 parsel ortaya çıkmış durumda şu anda. Zira altyapı ve yollar için de bu bin dönümlük araziden yer ayrıldı. Ancak en büyük sıkıntı arazinin tamamını kamulaştırılamaması. O nedenle de yapılaşma gerçekleşemiyor. Mevcut 66 parselden 48’inin ön satışını yaptık. Kamulaştırma sorunu aşılıp arazinin tamamı bize devredilse hemen yatırıma başlayacağız. Aslında Yalova Çiçekçilik TDİOSB’de yapılacak çalışmanın bir örneğini 48 ortakla oluşturduğumuz Yalova Garden A.Ş’de ortaya koyduk. Yaklaşık 870 dönüm arazide 40 işletme üretim yapıyor. Yalova Çiçekçilik TDİOSB’de bakanlık mevzuatına uygun tüm planlamalarımızı yaptık. Hiçbir eksiğimiz yok. Arıtmadan, altyapıya, okula ve camiye kadar her şey planlanmış durumda. Yalova 60 yılın üzerinde bir çiçekçilik kültürüne sahip. Yalova’nın en önemli özelliklerinden birisi turizm diğeri de çiçekçiliktir. Yalova ciddi işletmeler kurarak çiçek üretim kalitesini de yukarılara taşımış bir ildir. Zira ilimizde Avrupa ile eş değer kalitede çiçek üretimi gerçekleştiriliyor. İtalya, Almanya ve Belçika’ya da ilimizden çiçek gönderiyoruz. Biz bir an önce kamulaştırmayı tamamlamak ve Yalova Çiçekçilik TDİOSB’yi hayata geçirmek istiyoruz. Yani inadına üretim yapmak istiyoruz. Üreten Türkiye’nin üreticileri olmak istiyoruz. Dünya’ya daha fazla ürün satmak istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle