İMES Ve Üniversite Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

02 Ağustos 2021 11:42
İMES Ve Üniversite Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Bir süre önce Yalova Üniversitesi ve Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi arasında Teknopark için bir işbirliği protokolü imzalanmıştı.

 Bunun devamı niteliğinde Endüstri Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği bölümlerini de OSB içerisindeki alana taşıyacak olan protokol imzalandı. İmza töreninde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı.

Kısa adı KUSİ Olan kamu-üniversite-sanayi işbirliği projesi kapsamında uygulamalı eğitime imkan tanıyacak önemli bir protokol imzalandı. Yalova Üniversitesi ve Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi arasında gerçekleşecek işbirliğinin protokolü Yalova Valiliğinde gerçekleştirildi. Protokol törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol ile protokol mensupları katıldılar. Protokolün imzası öncesinde katılımcılara yapılan işbirliği hakkında bilgi veren Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, “Organize sanayi bölgemiz içerisinde eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi doğrultusunda bir işbirliği protokolümüz vardı. Bugün itibarı ile bunu çok daha ileri bir seviyeye taşıyoruz. Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün de yine OSB içerisinde yapılan binada faaliyette bulunmasını ve yine yeni açılacak olan Mekatronik bölümü için de YÖK’e üniversitemiz tarafından yapılacak başvuruya istinaden bu bölümü de OSB bünyesine alacağız. Bu anlamda Dünya’da çok güzel örnekleri olan uygulamalı eğitimin sanayi içerisinde üniversite eğitiminin çok güzel bir örneğini, modelini Yalova’da hayata geçirmiş olacağız. Binayı Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak biz yapacak ve üniversitemize hibe edeceğiz” dedi.

Özdemir’in ardından söz alan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci ise, “Devletimizin kamu-üniversite-sanayi işbirliği projesi kapsamında bizde iş dünyası ile önce ortak bir teknopark kurma yoluna girdik. Bunun kuruluşunu tamamladık. İnşallah önümüzdeki ay da temelini atacağız. Yine bunun devamı olarak Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile uygulamaya dayalı nitelikli eleman yetiştirmek ve ortaklaşa AR-GE çalışmaları yapmak üzere işbirliğini geliştiren bir projenin ön ayağına bugün imza atıyoruz. Bundan sonra da işbirliğimiz artarak devam edecektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 2023 yılında hayata geçmesi planlanan Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içerisinde üniversite bölümlerinin yer almasına imkan tanıyacak protokole imzayı Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir ve Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci imza attılar.

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle