İMES OSB’de İlk Kazma Vuruldu

İMES OSB’de İlk Kazma Vuruldu

Türkiye’nin organize sanayi bölgesi olmayan tek ili konumundaki Yalova’da yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlayacak olan, 6.5 milyar TL değerindeki Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için ilk kazma vuruldu. Sahaya inen iş makineleri çalışmalara başladı.

Makine imalatı, otomotiv ve beyaz eşya yan sanayi, elektrik, elektronik eşya savunma araç ve gereçleri gibi yüksek katma değere sahip ürünler üretilmesi planlanan Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım hazırlıkları son hızla devam ediyor. Bu kapsamda iş makineleri de sahaya inerek çalışmayı başlattı. 2 yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen İMES OSB hakkında bilgi veren Yalova-İMES Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz, Kocaeli’nin Dilovası bölgesinde yer alan organize sanayi bölgesinin doluluk oranlarının yüzde 80’e  ulaştığını, bu bölgede yer almayan veya tesislerini büyütmek isteyen sanayicilerin talebi üzerine harekete geçtiklerini aktardı. Bünyesinde 160 sanayici ve işadamı bulunan derneğin OSB çalışanlarına 2 yıl önce başladığını aktaran Erboz, “Yenilikçi, milli, yerli ve yeşil üretimi kendisine misyon edinen OSB bünyesinde, meslek eğitim merkezi, meslek lisesi, meslek yüksek okulu, itfaiye, güneş ve rüzgar enerji santralleri, sağlık merkezi, antrepo gibi tamamlayıcı sosyal donatıların da yer alacağı yeni nesil bir OSB inşa etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

OSB alanının yarısından fazlasını dolduracak nitelikte mevcut üyelerinin bulunduğunu, kalan sınırlı sayı ve büyüklükteki alanlar için yeni yatırımcılar alındığına dikkat çeken Süheyl Erboz, “Kamulaştırma çalışmalarının 2 yıl süreceğini tahmin ediyoruz. Ülke kalkınmasını akamete uğratmaya çalışan bir takım organizasyonlar ve haksız kazanç elde etmeye çalışan arazi spekülatörü olan mihrakların saldırısına karşı mücadele veriyoruz” dedi.

Hedeflerinin yerli, milli ve yenilikçi bir OSB kurmak olduğunu ifade eden Erboz, “Devletimizin ortaya koymuş olduğu 2023 yılı hedefleri arasında yer alan Dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde olmak istiyoruz. 500 milyar dolar ihracat ve kişi başına milli gelirin 25 bin dolar olduğu bir Türkiye hedefini yakalamak için, Marmara Bölgesi’nin kalbi durumunda olan Yalova’da devlet politikaları çerçevesinde yatırım, katma değer ve istihdam oluşturarak, en çevreci üretimin dünya çapında örneklerinden birini sergileyeceğiz” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle