İMES OSB’de Altyapı Çalışması Yeniden Başladı

İMES OSB’de Altyapı Çalışması Yeniden Başladı

Korona virüs nedeniyle 01 Nisan 2020 tarihi itibarı ile durdurulan Yalova İMES OSB altyapı çalışmaları 11 Mayıs 2020 tarihi itibarı ile yeniden başlatıldı.

Altyapı çalışmalarına başlanan Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB), 2021 yılı sonu itibarıyla faaliyete geçmesi planlanıyordu. Ancak korona virüs nedeniyle çalışmaların durmasına bağlı olarak hedeflenen tarihte de küçük bir sarkma yaşanması beklentisini getirdi.  Bölgede yaklaşık 300 fabrikayla 15 bin kişilik istihdam, 2 milyar dolara yakın ihracat hacmine ulaşılması hedefleniyor. OSB alanında başlayan altyapı çalışmaları 01 Nisan 2020 tarihinde korona virüse tedbirlerine bağlı olarak durdurulmuştu. Vaka sayılarının azalmaya başlaması ile birlikte 11 Mayıs 2020 tarihinde altyapı hafriyat çalışmalarına kalınan yerden yeniden başlandı.

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, altyapı çalışmalarının başladığı bölgede yaptığı açıklamada, Makine İhtisas OSB'nin Çiftlikköy ilçesinde 5 bin dönüm alanda faaliyet göstereceğini söyledi.

Orta ve büyük ölçekli yaklaşık 300 fabrika inşa edileceğini belirten Özdemir, "Öngördüğümüz istihdam rakamı, direkt sanayi tesislerinde çalışacak 15 bin kişi. Yan sektörler ve bunu destekleyici lojistik gibi ticaret gibi sektörleri düşündüğümüzde yaklaşık 20 bin kişilik bir istihdam olacak." dedi.

Özdemir, ihracata önemli katkıda bulunmak istediklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ticaret Bakanımız bir ihracat ana planı açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ihracat ana planında lokomotif 5 sektörden 3'ü makine, otomobil ve elektrik, elektronik teçhizat sanayi olarak tespit ve tayin edildi. 5 ekonomik ihracat kaleminin 3'ünü barındıran bir yapıyız. Bu anlamda, yaklaşık 2 milyar dolarlık bir ticaret hacmi, yaklaşık 20 bin kişilik bir istihdam ve onun dolaylı etkileriyle muazzam, mega bir yatırımdan bahsediyoruz”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle