İl Genel Meclisi Şubat Ayı Gündemi Belli Oldu

31 Ocak 2023 09:20
İl Genel Meclisi Şubat Ayı Gündemi Belli Oldu

İl Genel Meclisi Temmuz ayı Olağan Toplantısı 01 Şubat 2023 Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

5 birleşim ve 14 madde ile toplanacak olan meclis önemli kararlar alacak.
Yalova İl Genel Meclisi önemli gündem maddeleri ile toplanacak. 01 Şubat 2023 Çarşamba günü saat 15:30'da Hasan Soygüzel başkanlığında gerçekleşecek toplantının gündeminde şu maddeler yer alıyor; 

Birinci birleşim:

Yalova İl Özel İdaresi’nin de üyesi olduğu Yalova İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Yapma ve İşletme Birliği (YAKAB) tarafından yapılan Lot (Çöp Döküm Sahası) İnşaatı işinde kullanılmak üzere İller Bankası A.Ş’den ₺1 milyon 88 bin 782,00 ilave kredi kullanılması konusunun görüşülmesi. İl Özel İdaresinin sorumluluk alanında bulunan köylerde düzenlenen imar durum belgeleri, ifraz-tevhid-yola terk-geçit hakkı dosyalarının onayı ve benzeri işlemler için 2022 yılında uygulanmak üzere tahsil edilecek hizmet bedelinin 2023 yılına göre güncellenmesi konusunun görüşülmesi. İl Özel İdaresi Hizmet Binası Yapım Projesi ile ilgili işlemler İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü tarafından yürütüleceğinden, İl Özel İdaresinin 2023 yılı bütçesinin Yatırım ve İnşaat Kurumsalı altında bütçelendirilen ₺27.000.000,00 ödeneğin, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü Kurumsalı altındaki 44 77 31 00 00 Özel İdare Hizmet Binası Yapım Projesi fasıl maddesine aktarılması konusunun görüşülmesi.

İkinci birleşim:

Çiftlikköy İlçesi, Köyiçi Mevkiinde kain olup, imar planında kısmen resmi kurum alanı, kısmen park alanı olarak ayrılmış olan ve üzerinde 3 katlı bina bulunan 505 ada, 1 parsel (eski 767 parsel) nolu 765,67 m² sahalı taşınmazın, eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere, talep yazısında belirtilen gerekçeler dikkate alınarak Diyanet İşleri Başkanlığına 25 yıl süreyle tahsis edilmesi konusunun görüşülmesi. İl Özel İdareleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliğin 11 inci maddesi gereğince; İl Özel İdaresinde sözleşmeli olarak çalışmakta iken 7433 sayılı Kanun ile memur kadrosuna atanan ve teklif yazısı ekindeki Dolu Kadro Derece Değişikliği Cetvelinde (Memur) belirtilen personellerin intibaklarına uygun olarak derece değişikliği yapılması konusunun görüşülmesi. İlimizin turizmine, kültürüne, yörenin gelenek ve göreneklerine ve ilimizin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımına katkı sunmak amacıyla, sivil toplum kuruluşları ve diğer kurumlar tarafından 2023 yılı içerisinde ilimizde düzenlenecek olan sosyal ve kültürel etkinlikler için, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 6 ve 64 üncü maddeleri kapsamında yapılacak protokole uygun olarak İl Özel İdaresi bütçesinden gerekli maddi desteğin sağlanması konusunun görüşülmesi,

Üçüncü birleşim:

İl Özel İdaresi hizmetlerinde kullanılmak üzere; Merkez İlçe, Samanlı Köyünde 152 ada, 1 nolu parsel üzerinde bulunan ve imar planında “İdari Tesis Alanı” olarak gösterilen 2386,17 m² sahalı taşınmazın şahıslar adına kayıtlı olan 2384/2400 hissenin kamulaştırılması, Samanlı Köyü köy tüzel kişiliği adına kayıtlı olan 16/2400 hissenin ise satın alınması teklifi hakkında Plan ve Bütçe Komisyonunca hazırlanan raporun okunması ve müzakere edilmesi. İl Özel İdaresinin görev ve sorumluluk alanında bulunan köylerde yapılan ifrazlara ilişkin parsellerin köy yerleşik alan sınırını bölmesi durumu ile 5403 sayılı Kanun hükümlerine tabi olmaksızın ifraz hattı olarak kabul edilir hükümlerinde ortaya çıkan tereddütlerin giderilmesi ve vatandaşların olası mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla, 3194 sayılı İmar Kanunu ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu hükümleri doğrultusunda konunun il genel meclisi tarafından değerlendirilerek karara bağlanması teklifi hakkında İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporların okunması ve müzakere edilmesi.

Dördüncü birleşim:

İlimiz, Altınova İlçesi, Soğuksu (Ayazma) Köyü’nde halihazırda metruk bir vaziyette bulunan ve önemli bir kültür eseri olan Tarihi Ayazma Yukarı Mahalle Camii’nin restore edilmesi ve çevre düzenlemesi yapılması teklifi hakkında İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporların okunması ve müzakere edilmesi. İlimizde bulunan tescilli ya da tarihi kayıtlarda yer alan somut kültür varlıklarının tespit edilmesi ve önem ve öncelik sırasına göre röleve ve restore edilerek kültür mirasımıza kazandırılması teklifi hakkında tüm İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporların okunması ve müzakere edilmesi.

Beşinci birleşim:

Orman Genel Müdürlüğü tarafından B tipi mesire alanı olarak ilan edilen Çınarcık İlçesi, Ortaburun Köyü sulama göleti etrafında bulunan 1.93 hektarlık alanın, halkın kullanımına uygun donatı elemanlarının yerleştirilmesi suretiyle mesire alanı olarak düzenlenmesi teklifi hakkında İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporların okunması ve müzakere edilmesi. 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 6 ncı maddesi kapsamında İl Özel İdaresine verilen yetki ve sorumluluk alanında bulunan köylerin ekonomik açıdan kalkındırılmasına yönelik gelir getirici mahiyette projeler geliştirilerek hayata geçirilmesi teklifi hakkında İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporların okunması ve müzakere edilmesi. Dilek ve temenniler. Bir sonraki toplantı tarihinin belirlenmesi ve kapanış.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle