“Her Gün 10 Bin Adım Atın” Kampanyası İlgi Görüyor

“Her Gün 10 Bin Adım Atın” Kampanyası İlgi Görüyor

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan Her Gün 10 bin adım kampanyasının halk arasında hızla yayılmaya başladığını söyledi. Kaşıkçı, “Günde 10 bin adım yürümek en başta ruh sağlığı ve kalp olmak üzere tüm vücudumuzda olumlu faydalar sağlayacaktır” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Her Gün 10 Bin Adım Kampanyası halktan kabul gördü. Konuyla ilgili açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı ise, “Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve tüm Türkiye’de farkındalık yaratan Her gün 10 bin Adım kampanyası, artık birçoğumuz için yaşam felsefesi olmaya başladı. Gelişen teknolojinin hayatımıza en büyük etkisi hareketsiz yaşam olmuş ve bu durum çağımızın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Yılda yaklaşık 5 milyon kişi hareketsiz yaşamdan kaynaklı hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor. İşte tamda bu sebepten hayatımıza bir zorunluluk gibi değil bir yaşam tarzı olarak egzersiz ve fiziksel aktiviteyi eklemek özellikle günde 10 bin adım yürümek en başta ruh sağlığı ve kalp olmak üzere tüm vücudumuzda olumlu faydalar sağlayacaktır” dedi.

Kaşıkçı kampanya hakkında verdiği bilgileri şu şekilde sürdürdü, “Her gün 10 bin Adım atarak 1 yılda 2920 km yol yürümüş oluyorsunuz. Türkiye’nin batı-doğu arası mesafesinin 1565 km olduğu düşünülürse bir yılda günde on bin adım atarak hemen hemen Türkiye’yi batıdan doğuya, doğudan batıya yürümüş oluyorsunuz. Kalp krizi riskini düşürüyor, Kronik Hastalıkların seyrinde olumlu sonuçlar doğuruyor. Günlük 10 bin adımın en büyük faydalarından biri kolesterol dengesini düzenlemesidir. Yürüyüşler sayesinde damar sertliğinin önüne geçilmekte, kolestrol seviyesi dengelenmekte, kilo kontrolüyle birlikte kronik hastalıkların seyrinde olumlu gelişmeler sağlamaktadır. Günde 10 bin adım atmak aynı zamanda kansere yakalanma riskini de azaltıyor. Yürüyüş sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesi, stres seviyesinin düşmesi, kilo kontrolünün sağlanması, bağırsak sisteminin düzenlenmesi gibi olumlu dönüşler kansere yakalanma riskini ciddi oranda azaltmaktadır. Diyet ile birlikte gerçekleştirilen fiziksel aktivite günlük ortalama olarak 500 kalori daha fazla yakılmasını sağlayarak kilo kontrolü sağlamakta oldukça etkili olmaktadır.

Depresyona iyi geliyor, Alzheimer riskini düşürüyor. Özellikle açık havada yapılan doğa yürüyüşleri günlük stresi azaltarak depresyon belirtilerinde belirgin bir gerileme ve kişinin konsantrasyon yeteneğinde artış sağlamaktadır. Beyin sağlığının güçlenmesine bağlı olarak erken bunama ve Alzheimer gibi hastalıkların gelişme riski de azalıyor. Günlük olarak atılan 10 bin adım kas ile eklemlerin güçlenmesini sağlıyor. Bu sayede kemik erimesinin önlenmesinde yararlı oluyor. Yürüyüş, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.. Güçlü bir bağışıklık sistemi vücudun virüs ve bakterilerle daha kolay savaşmasını sağlıyor. Böylelikle birçok hastalığa yakalanma riski azalıyor ve vücuttaki kronik gezici ağrılar hafifliyor”

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle