“Havzanı Tanı, Suyunu Koru”

“Havzanı Tanı, Suyunu Koru”

TEMA Yalova Temsilciliği tarafından açılan, “Havzanı Tanı, Suyunu Koru” standı ile Yalova’nın da içerisinde yer aldığı Marmara Havzası ve bu havzada bulunan su kaynaklarının korunması konusunda vatandaşlara bilgiler verildi.

TEMA Yalova Temsilciliği Yalova’da yer alan su kaynaklarının korunması adına bir çalışma yaptı. Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde bir stant açan TEMA Yalova İl Temsilciliği “Havzanı Tanı, Suyunu Koru” sloganı ile Marmara Havzasındaki su kaynakları hakkında bilgilendirmede bulundu. Stantta kampanya hakkında bilgiler veren TEMA Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir halkın bu konuda daha fazla bilgiye sahip olmasının su kaynaklarının daha etkin korunmasına neden olacağını belirtti. Bu anlamda açılan stantla halkın bilinçlendirilmeye çalışıldığını vurgulayan TEMA Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir, “TEMA olarak tüm canlılara olduğu gibi su konusunda da hassasiyetini devam ettiriyor. Okullarda ki su eğitimlerin yanısıra toplumda da hangi nehir havzasında yaşadığımızın bilincini oluşturmak, su kaynaklarımızın karşı karşıya olduğu tehditlerin neler olduğunu anlatmak adına bir stant çalışması yaptık. Biz Yalova olarak Marmara Havzasında yer alıyoruz. Yalova’da 17 akarsu var. İçme suyumuzu da Gökçe Barajı’ndan sağlıyoruz. Gökçe Barajı’ndaki su yeterli mi. Bu suyu verimli kullanıyor muyuz. Bu konularda toplumda bilinç oluşturmak istiyoruz. Bu TEMA Yalova İl Temsilciliği olarak bizim görevimiz” dedi.

 TEMA Yalova Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız ise projenin amacı hakkında bilgi verdi. Yıldız konuşmasında, “Bu bir Avrupa Birliği Projesi. Türkiye ile birlikte Avrupa’da birkaç ülkede de uygulanan bir proje. Özellikle havzalar üzerinde yoğunlaşılmış ve özellikle Türkiye’de 25 havzanın olduğu ortaya çıkmış. Biz de bu havzalardan Marmara Havzası içerisinde yer alıyoruz. Biz de bu farkındalığı oluşturmak adına her ilde açılan stantlarla insanlarımızda bir farkındalık oluşturmaya oluşuyoruz. Proje suyun düzgün kullanılması, kirletilmemesi, su baskısının azaltılması, eko sistemdeki suyun döngüsü ve bu su döngüsünün faydalarını ön plana çıkartmaya çalışıyor. Suyun nereden geldiğini bilerek suyumuza sahip çıkmamız gerekir” sözlerine yer verdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle