Halil İnalcık Enstitüsü’nden Tutuk’a Ziyaret

Halil İnalcık Enstitüsü’nden Tutuk’a Ziyaret

Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu  Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’u makamında ziyaret ettiler.

Osmanlının devlet statüsünü Bafeus Muharebesi sonrasında kazandığını dile getiren Prof. Dr. Halil İnalcık’ın bu açıklaması tarihteki birçok bakış açısını değiştirmişti. İnalcık’ın hayatta olduğu dönemde kurulan Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü ünlü tarihiçinin vefatı sonrasında da onun araştırmalarına sahip çıkmayı sürdürüyor. Bunlardan birisi de Osmanlı beyliğinin o dönemde Yalakabat olan Yalova’da gerçekleşen Bafeus Muharebesinde kazanan savaş sonrasında devlet statüsü kazanması saptaması. Bu kapsamda Yalova’da sempozyumlar da gerçekleştiren enstitünün başkanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ve Millet Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Melek Gençboyacı, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’u makamında ziyaret etti. Ziyarette Oğuzoğlu ve Gençboyacı’ya Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel de eşlik etti. Konukların ı makamında konuk eden Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Prof. Dr. Halil İnalcık ve çalışmnalarının Türk Tarihine ışık tutulmasındaki önemine değindi. Yalova açısından da tarihi bir gerçeğin İnalcık’ın çalışmaları sonrasında ortaya çıkartıldığını vurgulayan Tutuk, bu anlamda geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Prof. Dr. Halil İnalcık’ı rahmetle andı. Enstitü çalışmaları hakkında Tutuk’a bilgiler veren Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ve Millet Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Melek Gençboyacı ziyaretin anısına Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a enstitü tarafından hazırlanan bir kitabı da hediye ettiler.
Osmanlı beyliğinin Yalova’da yaşanan savaş sonrasında devlet olma hakkını kazandığını ve Söğüte giderek Osmanlı Devletini kurduğunu savunan Prof. Dr. Halil İnalcık kendisine karşı çıkanlara ise, “Kafasında yerleşmiş bir takım hurafelerle itiraz edenler, benim ortaya attığım ve kaynaklarla ispat ettiğim yazıyı lütfen dikkatle okusun” diye cevap vermişti.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle