Göç Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi’nde Anlatıldı

Göç Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi’nde Anlatıldı

Subaşı Belediye Meclis Üyesi ve Subaşı Tarih Çalışma Gurubu Kurucusu Zeki Gürsu, Uluslararası İpek Yolu Müzeleri ve Müze Araştırmacıları Platform Birliği tarafından gerçekleştirilen toplantıda, Göç Müzesi’ni anlattı.

Boğaziçi Üniversitesi, Uluslararası İpek Yolu Müzeleri ve Müze Araştırmacıları Platform Birliği tarafından düzenlenen etkinliğe davet edilen Subaşı Belediye Meclis Üyesi ve Subaşı Tarih Çalışma Gurubu Kurucusu Zeki Gürsu burada Subaşı beldesinde kurulan Göç Müzesi hakkında bilgiler verdi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Uluslararası İpek Yolu Müzeleri ve Müze Araştırmacıları Platform Birliği Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay, “İpek Yolu binlerce yıl önce farklı kültürlerdeki insanları birbirine taşımış uzak coğrafyadaki kişilerin birbirine olan iletişimlerini sağlamıştır.2013 yılında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping İpek Yolunun yeniden canlandırılması fikrini ortaya atmıştır. Bugün 70 dolayındaki ülkelerin katılımıyla kara, deniz ve tren yollarıyla İngiltere’ye kadar uzanacak yolların açılması planlanmaktadır. Projenin gerçekleşmesi halinde Asya Ülkelerinin Avrupa Ülkelerine karşı üstünlük sağlayacağı düşünülmektedir” dedi.

Ardından kürsüye davet edilen Zeki Gürsu ise Göç Müzesi hakkında bilgiler verdi. Gürsu, “Subaşı Göç Müzesi kurmamız fikri ortaya atıldığında yöre insanımız ciddi biçimde maddi ve manevi büyük destek vererek bu müzenin hayata geçmesine yardımcı oldular. Bu bir hayalin gerçeğe dönüşmesiydi ve bu dünü yarınlara taşımaktı. Bizlerde büyüklerimizin bizlere anlattıklarını araştırıp belgelere dayandırarak bu müzenin oluşması adına tüm varımızı, yoğumuzu, zamanımızı ve emeğimizi ortaya koyarak bu müzenin gerçekleşmesini sağladık. Destek verenlere buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Boğaziçi Üniversitesinden Yalova’nın bir beldesi olan Subaşı’nın davet edilmesi, araştırmacıların dikkatini çekmesi ve bu konu ve kuruluşu hakkında bilgi almak istemelerinden son derece memnun kaldım. Bundan da emeklerimiz karşılığı olarak büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Bu örnek projemizi yöre halkımızın desteğinle gerçekleştirdiğimiz için onlara tekrar buradan teşekkür ederim” diye konuştu.

Ardından Uluslararası İpek Yolu Müzeleri ve Müze Araştırmacıları Platform Birliği Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay tarafından Subaşı Belediye Meclis Üyesi ve Subaşı Tarih Çalışma Gurubu Kurucusu Zeki Gürsu’ya teşekkür belgesi verildi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle