Genç Çiftçiler Hikayeleri İle İlham Kaynağı Oldu

Genç Çiftçiler Hikayeleri İle İlham Kaynağı Oldu

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü genç çiftçilerin başarı hikayelerini, “Genç Çiftçilerle Yarına Bir Adım” adlı kitapta topladı.

Genç çiftçilerin başarı hikayeleri tarım yapmak isteyenlere de ilham kaynağı oluyor. Bu kapsamda düğmeye basan Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü “Genç Çiftçilerle Yarına Bir Adım” adlı kitabı yayınladı. Kitapta bir çok başarı hikayesine yer verildi. Bir adımla başlayan ve başarıya uzanan hikayelerden bir kaçı ise kitapta şu şekilde yer aldı;

2016-2019 yılları arasında gerçekleştirilmiş olan Genç Çiftçi projelerine Kadıköy beldemizden başvuran çiftçimiz yapılan değerlendirmede "Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği" projesi uygulamaya hak kazanmıştır. Bu kapsamda 500 m2 sera kuran çiftçimiz sebze yetiştirerek üretime devam etmekte, ürettiği ürünleri semt pazarında kendi tezgahında satmaktadır. Kız Meslek Lisesi mezunu olan Sevim Öztürk aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla projeye başvurduğunu belirterek; "Bir avuç altınınız olacağına bir avuç toprağınız olsun" diyen toprağın cömert olduğunu bilen özgüveni yüksek başarılı bir çiftçimiz olarak Genç Çiftçi Hikayelerinde kendine yer bulmuştur.

Çınarcık İlçemizin Çalıca Köyü’nden sıcacık bir hikaye: " İnsan hep bildiği işi yapınca mutludur" diyor çiftçimiz Ali Kibaroğlu; bu sebeple aile mesleği olan çiftçilikten başka bir iş yapmayı düşünmediğini belirterek İlçe Müdürlüğünün de desteğiyle projeye başvurmuş. 2016-2019 yılları arasında gerçekleştirilmiş olan Genç Çiftçi Projelerine Çınarcık İlçemizden müracaat eden çiftçimiz yapılan değerlendirmede “ Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği “ projesi uygulamaya hak kazanmıştır. Proje kapsamında kendisine 35 koyun ve 2 koç olmak üzere 37 küçükbaş hayvan teslim edilen Ali KİBAROĞLU 2018-2019 yılları arasında 20'ye yakın yavru almış ve adaklık olarak satmıştır başarılı bir şekilde yetiştiriciliğe devam etmektedir.

Bugün sizleri Çiftlikköy ilçemizin yeşiller içerisindeki şirin köyü olan Çukurköy’e götürüyoruz 2016-2019 yılları arasında gerçekleştirilmiş olan Genç Çiftçi Projelerine Çiftlikköy İlçemizden müracaat eden çiftçimiz yapılan değerlendirmede “ Arı Yetiştiriciliği “ projesi uygulamaya hak kazanmıştır. 1991 doğumlu Ramazan ÖZDEMİR Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu olsa da kısa bir yurtdışı deneyiminden sonra “ Ülkemin kıymetini daha da anladım “ diyerek 2010 yılında amatör olarak arıcılığa başlamış. Proje kapsamında 50 adet arılı koloni ve arıcılık malzemeleri alan Ramazan ÖZDEMİR hali hazırda 150 kovan arısıyla bal, propolis, polen vb. ürünleri üretmeye devam ediyor.

Yeni bir genç çiftçi hikayesi için bu kez Armutlu ilçemizde Hayriye köyündeyiz. 2016-2019 yılları arasında gerçekleştirilmiş olan Genç Çiftçi Projelerine Armutlu ilçemizden başvuran çiftçimiz yapılan değerlendirmede "Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği" projesi uygulamaya hak kazanmıştır. Armutlu Lİsesi'ni bitiren Muhammet Ali Güney çocukluğundan beri hayvancılığı sevdiğini daha öncede hayvanlarının olduğunu belirtip ahırının projesini bile özel olarak çizdirerek inşa ettirmiştir. Genç yaşında bir işinin olduğunu belirten Muhammet Ali'nin hayali işini büyüterek bir çiftlik kurmaktır bizde kendisine hayalini gerçekleştirmesi yolunda başarılar diliyoruz.

Bugünkü hikayemiz Altınova'dan... 2016-2019 yılları arasında gerçekleştirilmiş olan Genç Çiftçi projelerine Altınova ilçemizden başvuran çiftçimiz yapılan değerlendirmede "Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği" projesi uygulamaya hak kazanmıştır. 2003 yılında Altınova'ya yerleşen Türkan Bulut, proje kapsamında 6 adet büyükbaş hayvanı ile hayvancılık yapmaya devam etmektedir.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle