“Garden A.Ş. İçin Birlik Vakti”

19 Ocak 2022 08:41
“Garden A.Ş. İçin Birlik Vakti”

Garden A.Ş tarafından TİGEM’den kiralanan alanın kira bedeline yüzde 80 gibi ciddi oranda bir artış yapılmasına tepki gösteren Gelecek Partisi İl Başkanı Kürşat Emre Çandır, yerel yöneticileri göreve davet etti.

Türkiye’nin çiçekçilik alanındaki tek ve en büyük kümeleşme modelinin temsilcisi, Çiçek Kenti Yalova’nın sektörel anlamda dışa açılan kapısı, ilin en önemli ihracat noktası ve ciddi bir istihdam alanı olan Garden A.Ş’nin kira bedeline yapılan %80’lik kira artışına Gelecek Partisi İl Başkanı Kürşat Emre Çandır da tepki gösterdi. Bu işletmenin ilimiz açısından önemine vurgu yaparak ilin tüm yerel yöneticilerini konuya sahip çıkmaya çağıran Çandır, “Şimdi Garden A.Ş için birlik vakti” vurgusu yaptı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çandır açıklamasında şu sözlere yer verdi, “Yalova'mızın ve Ülkemizin en önde gelen süs bitkileri üretim merkezlerinin başında, Yalova'da faaliyet gösteren Garden A.Ş. Müessesesi gelmektedir. Mevsimlik çiçek, kesme çiçek, dış mekan süs bitkisi ve iç mekan saksılı süs bitkisi formlarında üretim yapan 41 farklı firmanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Garden A.Ş., bin küsür dönüm alanda, 2013 senesinden bugüne kadar, gerek oluşturduğu 1000'in üzerindeki istihdam, gerek ülke ekonomisine sağladığı katkı, ayrıca AR-GE departmanları aracılığıyla ortaya konulan çeşitli formlar ile de bitki çeşitliliğinin arttırılması noktasında da son derece önemli bir üretim merkezi konumundadır. Ancak, Garden A.Ş Müessesesi, 2013 senesinde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ile imzalanan arazi kullanım kira sözleşmesindeki fiyat artışı maddesine istinaden, maalesef faaliyet gösteremez hale gelmiştir.

2021 senesinde, toplam 3 milyon 558 bin TL. kira ödemek durumunda kalan Garden A.Ş Müessesesi, sözleşmede yer alan üretici fiyat artışı maddesi sebebiyle %79.8'lik bir kira artışı ile karşı karşıyadır. Bu durumda, 2022 senesi için toplam kira bedeli, 6 milyon 401 bin TL. olmaktadır ki, bu durumda işletmelerimiz, üretimi sürdürebilir olmaktan çıkmaktadır.

Sn. Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Bey'in, Yalova İl Kongremiz esnasında da ziyaret ettiği Garden A.Ş Müessesesi, artan elektrik, asgari ücret, sera içi ısınma maliyetleri, gübre, ilaç giderleri sebebiyle zaten yeterince zor durumda iken, bir de TİGEM'in %79.8'lik kira artışı talebi kabul edilemez.

Sürdürülebilir bir Garden A.ş. işletmesi için, başta Yalova Valisi sayın Muammer Erol başta olmak üzere, tüm ilgilileri, tüm Yalova Milletvekillerini, tüm siyasi partileri birlik olmaya ve Yalova için can damarı durumundaki Garden A.ş. müessesesine destek olmaya, eldeki tüm imkanları kullanmaya davet ediyorum. Yalova bir çiçek şehridir ve öyle kalmalıdır”

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle