Fatih Köşkü’nün Çatısını Asmaz Restore Edecek

Fatih Köşkü’nün Çatısını Asmaz Restore Edecek

İstanbul’da yer alan Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti “Fatih köşkü” nün restorasyon çalışmaları Yalovalı Mehmet Asmaz’ın şirketi Asmaz Ahşap A.Ş’ye verildi.

İstanbul’u fethedip ortaçağı kapatarak Yeniçağı açan Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti “Fatih köşkü” nün 1940'lı yıllarda değiştirilerek betonarmeye dönüştürüldü. Üzerindeki bin 500 tonluk kubbenin ağırlığı nedeni ile köşkte çökmeler ve kaymalar olduğu tespit edildi. 2016 yılında toplanan uzmanlar binadaki tahribata 1940 yılında çatının komple betonarme yapılmasından kaynaklandığını belirledi.  Binanın 2019 yılında zemini sağlamlaştırıldıktan sonra ise çatının orijinal ahşap çatı yapılmasına karar verildi. Bu çalışma ise Yalovalı Mehmet Asmaz’ın şirketi Asmaz Ahşap A.Ş’ye verildi.

Yalova Taşköprü’de bulunan fabrikada hazırlanacak olan Fatih Köşkü çatısının ahşap malzemeleri TIR’larla İstanbul’a taşınacak. 30 kişilik ekiple 150 günde tamamlanacak olan ahşap kubbe yapımına 22 Şubat 2021 de başlandı.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın emanetini eski haline dönüştürmekten memnun kaldığını sosyal medya üzerinden duyuran Mehmet Asmaz ise, “Orta Çağ’ı kapatıp Yeni Çağ'ı açan sultana selam olsun, İstanbul'u fetheden iki karanın Sultanı, iki denizin Hakanı komutan Fatih Sultan Mehmed Han'a bin selam olsun! Emanetin emin ellerdedir. Zaman görev zamanıdır. Haydin iş başına şimdi”  dedi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Suat

23 Şubat 2021 16:22
Masallah, Asmaz yapi yaptigi ve yapacagi islerle Yalovanin gururu olmaga devam edecek