Esnaftan Kermes İsyanı

06 Ağustos 2015 00:00
Esnaftan Kermes İsyanı

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Mutlu ildeki kermeslerin esnaflara zarar verdiğini belirterek konuyu belediye meclisine taşıdı. Mutlu, "Bu gidişe bir dur demek lazım" dedi.

Yalova Belediye Meclisi Ağustos ayı 3. oturumunda Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Mutlu'yu konuk etti. Kermeslerin ildeki esnaflara ciddi zarar verdiğini söyleyerek bu konuya bir düzenleme getirilmesi yönünde meclisten talepte bulunan Mutlu, "Bu sorun uzun yıllardan beri Yalova'da yaşadığımız bir sorun. Çeşitli kuruluşlar, vakıflar ve dernekler Yılın belirli zamanlarında ilin en güzel yerlerinde kermesler yapıyor. Ülkemizin çeşitli yörelerinden gelen tırlar yöresel ürünler adsı altında halkımıza satış yapmaya başladılar. Bunu her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. Vergisi ve kontrolü olmayan bir durum. Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri bizim esnafımızı sürekli denetliyor. Ondan dolayı bir şikayetimiz yok iyi de yapıyorlar ama açıkta kermes adı altında satılan gıdaların hiç bir denetimi yok. Valiliğe, vergi dairesine yazılar yazdık gelin bunları denetleyin diyoruz. Kimse bir şey yapmıyor. Kayıt altında ki vergi mükellefini en ufak detaya kadar denetleyen Defterdarlık kayıt dışı çalışanlara ne yapıyorsun diye bile sormuyor. Bu gidişe artık dur demek lazım. O nedenle meclisten ve belediyeden yardım ve destek bekliyoruz" dedi.
Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'da Mutlu'ya destek vererek, "Kermeslere karşı değiliz. Ancak artık kermesler amacını aştı. Şehrin ortasında 2 günlüğüne açılan kermesler 10 gün boyunca yiyecek içecek satışı yapılan yerlere dönüşüyor. Yalova'da zaten çok iyi olmayan ticari hayat bu durumda daha da kötüleşiyor. Hijyenik olmayan şartlarda satış yapılması da olayın diğer bir boyutu" diye konuştu.
Meclis üyeleri de söz alarak İsmail Mutlu'nun talebini destekleyen konuşmalar yaptılar. Kermeslere karşı olmadıklarını ancak amacının dışına çıkan ve halk sağlığını tehdit edecek boyuta gelen yiyecek içecek satışlarına mutlaka bir düzenleme getirilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle