“Esnafın Sorunu Bizim Sorunumuzdur”

31 Temmuz 2023 10:57
“Esnafın Sorunu Bizim Sorunumuzdur”

Alınan kararla esnaflara verilen devlet destekli kredi miktarlarının yüzde 50 oranında azaltılması sonrasında esnaf temsilcileri bu karardan dönülmesini istemiş ve Yalova Milletvekillerinden konuyu meclise taşımalarını istemişlerdi.

 Bu talebe ilk cevap CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan’dan geldi. Becan, “Esnafımızın sorunu bizim sorunumuzdur. Ankara’da gereken tüm girişimleri yapacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığımızın devlet destekli kredi kullanımına yönelik 24 Temmuz 2023 tarihinde aldığı kararla esnafımızın kullandığı kredilerde 3 ay olan bekleme süresi 6 aya çıkartmıştı. Bununla da kalmayarak kredi oranları da geriye çekilmişti. 500 bin TL’ye kadar kredi alan esnaflar yapılan düzenleme ile tavanda 250 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecekler. Bu düzenlemeye Yalova Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (YESOB) Başkanı Mustafa Bozkurt da kısa bir süre önce yaptığı açıklama ile tepki göstermişti. Bu anlamda Yalova Milletvekillerine seslenen Bozkurt konunun meclise taşınmasını ve çözüme kavuşturulmasını talep etmişti. Bu talebe ilk cevap CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan’dan geldi. Uzun yıllar YTSO yöneticiliği ve YTSO Başkanlığı yapan Becan esnafın sorunlarını ve taleplerini çok iyi bildiğini ifade etti. Bu anlamda Ankara’da gereken tüm girişimleri yapacağını dile getiren Becan, “Esnaf, sanayici kısacası iş dünyası son günlerde gelen vergiler ve zamlara dayalı maliyet artışları ile çok zor bir süreçten geçiyor. Birçok esnaf bırakın kar etmeyi, günü kurtarmayı hedefler hale geldi. Böylesi sıkıntılı bir noktada esnaf ara ara kullandığı devlet destekli kredilerle en azından nefes alıyordu. Ama yeni düzenleme ise esnafın kredi kullanmasına yönelik bekleme süreleri 3 aydan 6 aya çıkartıldı. Bu da yetmiyormuş gibi kredi oranları da 500 bin TL’den en yüksek 250 bin TL’ye kadar düşürüldü. Esnaf Odaları ve Kredi Kefaret Kooperatifine bağlı 1584 meslek koluna Nace kodu ile kredi veriliyordu. Şimdi bu kredileri düşürüldü. Hayata geçen bu uygulama en hafif tabirle fırtınalı denizde boğulan esnafı kafasından suya bastırmaktır. Biz esnafımızın yeniden nefes alması için gereken ne varsa yapacağız. Esnafımızın taleplerini Ankara’ya taşıyacak ve ilgili bakanlara da bu talepleri aktaracağım. Ben Uzun yıllar yaptığım YTSO Başkanlığım döneminde de esnafın sorununu kendi sorunum kabul etmiş birisiyim. Ben de iş dünyasının içinden birisi olarak esnafın sıkıntılarını ve nasıl zorluklarla mücadele ettiğini çok iyi biliyorum” diye konuştu.

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle