Esnaf Toki Modeli İle Dükkan İstiyor

14 Haziran 2022 09:14
Esnaf Toki Modeli İle Dükkan İstiyor

Yalova Umum Ağaç İşleri ve Mobilya Döşemeciler Esnaf Sanayi Odası Başkanı Adnan Dağ sanayi sitesi esnaflarının TOKİ vasıtası ya da sistemi ile yeni bir sanayi sitesi inşa edilmesini ve esnafların da buradan dükkan sahibi olmalarının sağlanmasını istediklerini söyledi.

Yalova’da bulunan 3 sanayi sitesinin de hızla kentsel alanın içerisinde kaldığını dile getiren Yalova Umum Ağaç İşleri ve Mobilya Döşemeciler Esnaf Sanayi Odası Başkanı Adnan Dağ, buraların gerek esnaflar ve gerekse çalışanlar için ihtiyaç duyulan sosyal alanları da bünyesinde barındırmadığını söyledi. Sanayi sitelerinde bulunan esnafların büyük kısmının ise dükkanlarında kiracı konumunda olduklarının altını çizen Dağ, bu anlamda esnafların kendi dükkanlarına kavuşmalarını sağlayacak bir projenin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Bu anlamda ya TOKİ vasıtası ya da TOKİ modeli ile yeni ve modern bir sanayi sitesine ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Dağ, “Yalova’da 3 tane sanayi sitesi var. Bu sitelerde bulunan esnafların büyük bölümü kiracı durumunda. Kooperatifler bu dükkanları esnaflara satmak yerine en çok parayı verenlere satmışlar. Ayrıca dükkan sahipleri esnafların dükkanlarına yaptıkları yatırımları hiçe sayarak istedikleri zaman buraları satılığa çıkartabiliyor. Dolayısıyla esnaflar da ciddi mağduriyetler yaşayabiliyorlar” dedi.

“Şehir içinde kalıyorlar”
Sanayi sitelerinin hızla şehir içinde kalmaya başladığını da ifade eden Dağ, “Yalova büyüyor. Dolayısıyla yapıldıklarında şehir dışında olan bu 3 sanayi sitesi de hızla yerleşim alanlarının içerisinde kalmaya başladı. Bu beraberinde ilerleyen süreçte bu bölgelerde bir kentsel dönüşümü gündeme getiriyor. Bu belirsizlik esnafları çok tedirgin ediyor” diye konuştu.

“Sosyal donatı alanları yok”
Sanayi sitelerinde hiçbir sosyal donatı alanının olmadığından da dert yanan Yalova Umum Ağaç İşleri ve Mobilya Döşemeciler Esnaf Sanayi Odası Başkanı Adnan Dağ, “Devletimiz öğrencileri mesleki eğitime yönlendirmeye çalışıyor. Bunu destekliyoruz. Zira ülkede ciddi bir ara eleman açığı mevcut. Bu gençlerin büyük bölümü sanayi sitelerinde staj yapıyorlar. Ama sanayi sitelerinde bu gençlerin öğlen aralarında oturacakları, spor yapacakları ya da stres atacakları hiçbir sosyal donatı alanı bulunmuyor. Dolayısıyla gençlerin çoğu sanayi sitelerinde bırakın çalışmayı staj dahi yapmak istemiyorlar” dedi.

“Modern bir sanayi sitesi şart”
Yalova’nın artık modern bir sanayi sitesine ihtiyacı olduğunu dile getiren Dağ, “Biz modern bir sanayi sitesinin yapılmasını istiyoruz. Bu yapılırken de gerek TOKİ vasıtası ile gerekse TOKİ sistemi ile bu dükkanların inşa edilmesi ve bu dükkanların uygun fiyatlarla esnaflara satılmasını talep ediyoruz. Dükkanında kiracı olan esnafları bu durumdan kurtarmanın en kesin yolu bu. Ayrıca inşa edilecek bu sitede her iş grubu ayrı bir noktada gruplanmalı ve içiçe geçmiş keşmekeş bir görüntünün oluşmasına izin verilmemeli. Enerjisinin bir bölümünü güneş enerjisi panelleri ile kendisi üreten, çıkan malzemelerin geri dönüşümünün gerçekleştirildiği ve böylece ülkeye kazanç sağlayan bir yer yapmak elbette ki mümkün. Sanayi sitelerinde banka şubesi ve noter de olmalı. Zira birçok ilde inşa edilen sanayi sitelerinde bu imkanlar bulunuyor. Vatandaş sanayi sitesine geldiğinde her türlü işlemini başka bir yere gitmeden burada halledebiliyor. Yalova’nın da artık böyle bir sanayi sitesine ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

“Talebimizi vali Erol ve başkan Tutuk’a ilettik”
Esnaflarımızın kendi işyerinin sahibi olmasına imkan sağlayacak TOKİ modelli bu sanayi sitesi ile ilgili görüşlerimizi Yalova Valimiz Muammer Erol ve Belediye Başkan Vekilimiz Mustafa Tutuk’a ilettik. Esnafımızın artık kiradan kurtulmak ve güven içerisinde, gelecek kaygısı taşımadan işine odaklanacağı bir sanayi sitesi istediklerini ifade ettik. Onlar da bu talebimize ve projemize oldukça sıcak yaklaştılar” dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Suat

15 Haziran 2022 02:35
Yazik gunah yaaa, bu dernege aidat odiyene yazik, birakin bu balon dernekleri yaaa. Neymis berberler dernegi, terziler dernegi, firincilar dernegi, minubusculer dernegi, bakkallar dernegi, simdi birde agac isleri dernegi cikti. Allah askina birakin bos isleri yaaa, bu kadarmi meraklsiniz bir masanin basina gecip resim cektirmege, bu kadarmi eziksiniz yaaa. Yalovada geziyorum o ona baskan bu buna baskan sordum ne baskani diye cickeciler dernegi baskaniymis, aman bir hurmet bir nezaket tanimasan Iskenderiyeden Buyuk Iskender sanirsin

Selim

15 Haziran 2022 02:30
Hayret birsey yaaa, herkez basinin onune cikmak istiyor. Salyangoz dernegi baskani, arabacilar dernegi baskani dunyada bizim ulkemizdeki kadar dernek sayisi olan baska bir ulke varmi? Ya sandalyeciler dernegi olurmu gordum okudum, donerciler dernegi kurmus adamlar yaaa, agac isleri dernegi neymis yaaa, birde gecmis masaya poz veriyor