“Esnaf Bu Durumdan Rahatsız”

17 Mart 2020 09:25
“Esnaf Bu Durumdan Rahatsız”

Yalova Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı İsmail Mutlu, yöresel Gıda fuarı adı altına bir biri ardına düzenlenen etkinliklerden esnafın zarar gördüğünü ve rahatsız olduğunu belirtti.

Mutlu, Vali Muammer Erol ve Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’u da gereken ne varsa yapacaklarına inandığının altını çizdi.  

Yalova’da hemşeri dernekleri tarafından yöresel gıdaların satışının yapıldığı fuarlar ve panayırlar gerçekleştiriliyor. Bu etkinliklerde yer alan satıcılar ise adeta bir organizasyon firması gibi il il dolaşıp sözde yöresel olan ürünleri satıyor. Ancak bu ürünlerin birçoğu bırakın yöresel olmayı, nasıl üretildiği dahi net olarak bilinmeyen ürünlerden oluşuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Yalova Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı İsmail Mutlu durumdan Yalova esnaflarının son derece rahatsız olduğunu belirtti. Ekonomik açıdan zor günler yaşayan esnafların düzenlenen bu etkinliklerden ciddi ekonomik darbeler yediğinin de Altını çizen Mutlu, “Ülkemizin içinde bulunduğu zor ekonomik koşullar ve sıkıntılar hepimizin malumudur. Şehrimizin belirli yerlerinde kurulmasına izin verilen, ülkemizin çeşitli illerinin adı kullanılarak (tanıtım günleri, yöresel ürünler adı altında) açık alanlarda pazarlar kurulmaktadır. Çok zor şartlarda mücadele ederek ayakta kalmaya çalışan Yalova Esnafımıza bu durum maddi ve manevi olarak zararlar vermektedir. Bu tür organizasyonlar şehrimizin değişik bölgelerinde binlerce lira kira ödeyen, her türlü denetime açık esnaflarımızı haksız ve denetimsiz bir rekabetin içine sokmakta, Yalova da kazanılan paranın Yalova dışına gitmesine sebep olmaktadır. Yalova küçük bir ildir. Her türlü yöresel ürünler Yalova esnafımız tarafından satılmaktadır. İlimiz bir İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Hatay gibi nüfusu milyonun üstünde olan bir şehir değildir. Adı tanıtım günleri, yöresel ürünler, kermes, festival gibi Yalova ya hiçbir katkısı olmayan aksine zararı çok olan etkinliklere izin ve müsaade edilmemelidir. 18/04/2019 tarihinde yetkili mercilere konu ile ilgili isteklerimizi ilettiğimiz halde çözüm bulunamamıştır. Valimizin, Belediye Başkanımızın ve Belediye Meclisimizin gereğini yapacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle