Eski Okul Köy Kütüphanesi Olacak

Eski Okul Köy Kütüphanesi Olacak

Çiftlikköy ilçesine bağlı Kabaklı Köyü’nde uzun süredir kullanılmayan köy okul binası muhtarlığın talebi üzerine taziye evi, köy müzesi ve köy kütüphanesi olarak yeniden düzenlenerek hizmete sokulacak.

İl Özel İdaresi tarafından köylere yapılan hizmetler hız kesmeden devam ediyor. Hizmetlerin sağlanmasında talepler ve bu taleplerin önceliği ise gözönünde tutuluyor. Bu kapsamda Kabaklı Köyü Muhtarlığı’nın talebi üzerine harekete geçen İl Özel İdaresi köyde yıllardan beri kullanılmayan köy okulunun taziye evi, köy müzesi ve köy kütüphanesine dönüştürülmesi için düğmeye bastı. Konuyla ilgili bilgi veren Yalova İl Genel Meclisi Başkanvekili İdris Durmuş, “Köylerimize yatırım ve hizmetlerimiz devam ediyor. Çiftlikköy İlçemizin  Kabaklı köyümüzde  uzun yıllardır taşımalı eğitim uygulaması olduğundan dolayı kullanılmayan okul binasının , köy muhtarlığımızın talebi üzerine il genel Meclisine verdiğimiz önerge doğrultusunda , taziye evi, köy müzesi ve köy kütüphanesi bölümlerini içerecek şekilde binanın tadilatının yapılması  konusunu il genel meclisimizde gündeme alınıp  görüşmüştük. Tüm Yalova İl Genel Meclis üyesi arkadaşlarımızın desteği ile meclis kararı oybirliği ile çıkmıştı. Sonrasında İl Özel idaremiz  il milli eğitim müdürlüğü ile yazışması ile  resmi prosedür Ekim ayı başında tamamlanarak meclis  kararımızın uygulanması safhasına gelindi.

Kabaklı köyümüzde  mevcutta köy muhtarlık binası ve sosyal tesisi gayet modern görünümle hizmet vermekte. Bunun yanında okul binasının da taziye evi, köy müzesi ve köy kütüphanesi olarak köyümüze  kazandırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Köylerimizdeki  yapıların  yenilenmesi ve eski ile yeni arasında her zaman bağın olmasına önem veriyoruz. Köylerimizdeki gençlerin dedelerinin geçmişi, yaşantısı, köy yaşamının detaylararını   bilmeleri bizim için önemli.  Köy yaşamına ilişkin ne varsa muhtarlığımız tarafından değerlendirilececeğine inanıyorum.Köy müzesi ile köyün ortak değerleri görsel olarak sunumunun yapılmasına imkan tanınması zaman içerisinde geçmişle olanbağın artmasına neden olacaktır .Bunun yanında köy kütüphanesi ile de her yaştan insanımızın kitapla buluşmasının sağlanması en önem verdiğimiz konu. Taziye için de eski koy konaklarının işlevi bir şekilde geri gelmiş olacaktır.Elbette pandemi sonrasında köy konakları ve sosyal tesislerinden köylülerimiz daha fazla yararlanacak. Bu konuda bütçe ayrıldı. Kısa zamanda projelendirilerek Kabaklı köyümüze hizmet verecek yapının inanıyorum ki diğer faaliyette olamayan köy binalarına  zaman içinde örnek olacağını düşünüyorum” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle