Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Toplandı

Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Toplandı

Yalova Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu 2021 yılının ilk toplantısı Yalova Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin başkanlığında müdürlük toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Engellilerin hayata daha rahat intibaklarının sağlanması ve bu yönde yapılan çalışmaları masaya yatıran Yalova Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu 2021 yılının ilk toplantısını yaptı. Toplantıya Yalova Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, müdürlük Komisyon üyeleri, Çevre ve Şehircilik, İl Özel İdaresi, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri ile Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve Engelli Konfederasyonunu temsilen sivil toplum kuruluşu üyeleri de katıldılar. Toplantıda 2021 yılı ilk altı aylık çalışma takvimi oluşturuldu. Komisyonda yer alan kişilere görevli kimlik kartlarının hazırlanması, açık alanlar, binalar, toplu taşıma araçlarının erişilebilirlik ile ilgili tespitlerin yapılması, önceki yıllarda yapılan denetimlerin tekrar denetiminin yapılarak eksikliklerinin tamamlanması için gerekli yazışmaların Yalova Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Komisyon Sekretaryası tarafından yapılması kararı alındı.

Toplantı hakkında bilgi veren Yalova Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin ise, “Erişilebilirlik, toplumsal hayata katılımın en temel gerekliliklerindendir. Tüm topluma sunulan eğitim, sağlık ve istihdam haklarından faydalanabilmek için öncelikle bu hakların sunulduğu mekanlara ve iletişim imkanlarına erişmek gerekmektedir. Bu nedenle, engellilerin toplumsal yaşamın her alanına ayrımcılığa uğramaksızın diğer bireylerle eşit şekilde katılmalarının sağlanması ve hak temelli politikaların hayata geçirilebilmesi için erişilebilirlik en önemli unsurdur. Bu kapsamda Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyon Üyeleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirdiğimiz toplantıda,  İl için denetleme programı oluşturularak Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Planı kapsamında çalışma takvimini belirledik. Eylem planında yer alan hususlara değinerek il genelinde yapılan çalışmalar hakkında genel değerlendirmelerde bulunduk” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle