"Ekonomi Durma Noktasına Gelmiştir"

16 Şubat 2022 09:28
"Ekonomi Durma Noktasına Gelmiştir"

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(YESOB) Başkanı Hüseyin Çetin ile YESOB’a bağlı 17 meslek odasının başkanı ve yönetim kurulu üyeleri yaptıkları ortak basın açıklaması ile elektrik ve doğalgaza yapılan zamları protesto ettiler.

Odalar adına açıklamayı okuyan Çetin, “Son zamlarla ekonomi durma noktasına geldi” dedi.

YESOB’a bağlı odalar enerjiye yapılan son zamları yapılan toplu basın açıklaması ile protesto ettiler. YESOB konferans salonunda bir araya gelen 17 odanın başkan ve yönetim kurulu üyeleri son zamların esnafın belini büktüğünü ifade ettiler. Odalar adına basın açıklamasını okuyan YESOB Başkanı Hüseyin Çetin enerji dağıtımının devlet tarafından yapılmasını istedi. Çetin açıklamasında şu sözlere yer verdi, "Esnaf ve sanatkârlar, ardı ardına gelen zamlarla perişan duruma düşmüşlerdir. Esnaf sattığı malı yerine aynı fiyattan koyamazken, sanatkâr da kullandığı parçaları sattığından kat be kat daha pahalıya alabilmektedir. Ekonomi durma noktasına gelmiştir. Tüm, bunlar yaşanırken, elektriğe yapılan katmerli zam da hem esnafı hem de vatandaşı zora sokmaktadır. Sürekli buzdolabı çalıştırmak zorunda olan büfeler, lokantalar, bakkallar, kahvehaneler ve daha birçok esnafımız gelen elektrik faturası karşısında şaşkına dönmektedirler. Bu esnafımızın ayakta durmasını zorlaştırmaktadır. Piyasada istikrar olmadığı için esnaf şaşkın halde ne yapacağını bilemez durumdadır. Fiyatların böylesine artmasında elektrik ve akaryakıta sürekli yapılan zamlar etkendir. Hükümet, piyasanın durulması için elektriğe ve akaryakıta, yapılan zamları derhal geri çekmelidir. Taksi, kamyon, minibüs ve servis araçlarımız mazotu zamlı alırken özel deniz taşıtları olanlar indirimli almaktadırlar. Ayrıca bu büyük haksızlıktır. Devletten, üç kuruşa elektrik alıp, 100 kuruşa vatandaşa satan dağıtım şirketleri de acilen kamulaştırılmalıdır. Kurulu düzeni alıp, doğru dürüst yatırım yapmayan firmaları halk beslemek zorunda değildir.

Aralık ayı için açıklanan enflasyon oranının yıllık 36,08 artarak, beklentinin de üzerinde gerçekleşmiştir ve son 19 yılın en yüksek oranı olarak kayıtlara geçirilmiştir. "Bununla birlikte yeni yıla yüksek zamlarla girilmesi başta esnafımız olmak üzere tüm kesimleri olumsuz etkiledi. Zaten pandemide oldukça zor günler geçiren, BAĞ-KUR'unu, vergisini ve iş yerinin kirasını ödeyemeyerek zor günler geçiren esnafımızın, bu zamların altından kalkması mümkün değil. Bu zamlar ile esnafın ışığı yanmaz, sokaklar aydınlanmaz çünkü vitrinin lambalarını söndürmek zorunda kalır. Bunların olmaması için elektrik ve doğal gazda esnafa özel tarife uygulanmalı. Hatta “Elektrik zamları geri alınmalı”. Taksi, kamyon ve minibüsler, servis araçları kontak açamaz, marşa basamaz. Onun için ÖTV ve KDV'nin kaldırılmalı ve esnafın ödemiş olduğu kira stopajlarının da mal sahipleri tarafından karşılanması gerekir”

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle