Duvar Yaygıları Sergisi Açıldı

23 Kasım 2022 08:47
Duvar Yaygıları Sergisi Açıldı

“Annelerin Sandıklarından Duvar Yaygıları” adlı sergi Yalova Kent Müzesi’nde kapılarını açtı. Müze 28 Kasım 2022 tarihine kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

Subaşı Belediyesi ve Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Gurubu’nun hazırlamış olduğu “Annelerin Sandıklarından Duvar Yaygıları” adlı sergi, Yalova Kent Müzesi’nde ziyarete açıldı. 28 Kasım tarihine kadar açık olacak sergide; göç ile gelen kültür emanetlerinde el sanatları, el işlemeleri, malzemeleri, üretim teknikleri, biçimleri, renk ve desen özellikleri bakımından önemli ve özgün olan duvar yaygıları yer alıyor.

Sergi ile ilgili konuşan Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu Başkanı Zeki Gürsu, “İlk çağlardan beri insanlar duygularını, düşüncelerini ifade etmek, yaşadıkları dünyayı anlamak ve ona bir anlam katabilmek, deneyimlerini aktarmak, doğayla olan ilişkilerini yansıtmak, inançlarını savunmak, yaratıcılıklarını ortaya koymak ve bu hedefler doğrultusunda ürettikleri her şeyi diğer insanlarla paylaşmak ve gelecek nesillere aktarmak adına birçok yapıta imza attılar. Bu sergimizin konusu olan duvar örtüleri de tıpkı diğer çeyiz malzemelerinde olduğu gibi; hayattan, sevmek ve sevilmekten, evlilikten, çocuk sahibi olmaktan beklentilerini motifler ve renkler aracıyla dokumalara nakşederek kendilerini ifade eden genç kızların işleyip sandıklarına koydukları örtülerden bir demet. Sergilediğimiz duvar örtüleri, 1935’te Romanya’dan (ama şu anda Bulgaristan sınırları içinde kalan topraklardan) göçerken yaşı henüz çok küçük olan ve gençlik dönemlerini Türkiye’de yaşamış, burada evlenmiş olan kadınların işledikleri örtülerdir.  Büyüklerinden gördüklerini, onlardan miras kalanları, yaşadıkları dönemin malzemeleriyle yeniden üreterek onlar da bu kervana katılmışlar ve bizlere bu naif, zarif örnekleri bırakmışlar. Sergimizdeki duvar örtüleri 50’li yılların başlarından 60’lı yılların sonlarına kadar işlenen örneklerden oluşuyor. Zaten daha sonraki yıllarda, duvar örtüleri şimdilerin deyimiyle ‘trend’ olmaktan çıkıyor, ev dekorasyonunda kullanılmaz oluyor ve sandıklara geri dönüyor. Tarihin dokusunu sizler ile birlikte keşfedip paylaşalım. Sandıklarındaki duvar örtülerini sergilememize izin vererek sizlerle buluşmasını sağlayan büyüklerimize, birlikte çalıştığımız grup üyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle