Down Sendromlu Çocuklar Farkındalık İçin Yürüdü

22 Mart 2023 08:29
Down Sendromlu Çocuklar Farkındalık İçin Yürüdü

Alime Paşa Özel Eğitim Uygulama Okulu tarafından Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. Down Sendromlu çocuklar ellerindeki balonlarla bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü, yalova’da da gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı. Bu çerçevede Cevdet Aydın Parkı’nda gerçekleştirilen etkinliğe Alime Paşa Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda özel eğitim gören Down Sendromlular, aileleri ve öğretmenleri katıldılar. Down Sendromunu temsil eden Sarı ve Mavi renkteki balonları taşıyan Down Sendromlu çocuklar, vatandaşlardan da büyük ilgi gördüler. Ellerinde taşıdıkları pankarla yürüyen Down Sendromlular ve aileleri, vatandaşlardan Down Sendromlul bireylere karşı daha duyarlı olmalarını istediler. Konuyla ilgili bilgi veren Alime Paşa Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Erdal Delen, “Alime Paşa Özel Eğitim Uygulama Okulu‘ndaki Down Sendromlular ve aileleri ile birlikte bugün burada Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü için toplandık.  Biz okulumuzda Down Sendromlulara yönelik özel bir eğitim sürecini yürütüyoruz. Özbakım becerileri, sosyal beceriler ve iletişim becerilerinin geliştirilmesine yönelik eğitim veriyoruz. Yani onları kendi kendilerine yeter duruma getirmeye çalışıyoruz. Biz vatandaşlarımızdan Down Sendromu olan çocukları toplumdan ayrıştırmamalarını istiyoruz. Toplumun her kademesine onları kabul etmeleri, Down Sendromlular açısından çok büyük bir önem taşıyor. Onlara normal bireyler gibi davranmalıyız” dedi.

Down Sendromu nedir?
Down sendromu (Mongolizm), 21. kromozomun fazladan bir kopyasına sahip olma durumuyla karakterize genetik bir hastalıktır. En sık görülen kromozomal hastalıktır. Aynı zamanda çocuklarda yavaş öğrenme ve zeka geriliğinin en sık sebebidir. Fazladan olan 21. kromozom dolayısı ile Trizomi 21 olarak da adlandırılır.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle